sport 133 Al honderd jaar gezellige familieclub Rutten: 'Van Nistelrooij graag bij PSV gehad' In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door de Bevelanden' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 6: Volharding. Jubileumjaar Belangrijke zege Adrie Koster blijft jaar voor FM Sranang langer bij Club Brugge Kaderteam boekt nuttige overwinning donderdag 25 februari 2010 door Roeland van Vliet De oudste teamfoto die is teruggevonden is uit 1921. Hij is genomen tijdens een toernooi in Goes. yerseke - Volharding is veruit de oudste korfbalvereniging van Zee land. De club bestaat dit jaar hon derd jaar en begint over een maand met het eeuwfeest. „Geluk kig heeft Volharding altijd goede secretarissen gehad", zegt voorzit ter Kees Laban. „Daardoor zijn veel oude documenten bewaard ge bleven. Alleen voor de periode 1910-1920 moeten we het met de overlevering doen." Volharding werd opgericht op 10 augustus 1910, slechts acht jaar na dat de sport zijn oorsprong vond in Amsterdam. Ene jan Sauer, een Amsterdamse onderwijzer op een naaischooltje in Yerseke, richtte een vrouwenclub op. Niet veel la ter - naar verluidt vanaf 1917 - mochten ook mannen zich aanslui ten. Bijna vanaf het begin is korf bal dus ook in Yerseke een ge mengde sport. Waarschijnlijk was Volharding in die tijd meer dan een sportvereni ging. In de statuten van 1919 staat dat Volharding 'zich ten doel stelt bij te dragen aan de ontwikkeling van het Nederlandsche volk door bevordering van lichaamsoefening in het algemeen'. Om die reden werden ook geregeld dansavonden gehouden. „Toen al stond het pres teren niet voorop", concludeert La- ban. „Nog steeds hoeven wij niet per se hoog te korfballen. Volhar ding wil graag een gezellige familie- dub zijn." Tot de jaren zestig had de club uit Yerseke het moeilijk. „We hadden eigenlijk altijd maar één senioren team", vertelt de voorzitter. „Maar toen heeft men gezegd: als we echt wat willen betekenen, dan moeten we ook met jeugdteams gaan be ginnen. Nou, en ik was één van de eerste jeugdleden." Laban zag Volharding snel groeien. „We waren gelijk een vere niging van aanzien." De club had zelfs een ballotagecommissie, die nieuwe leden onder de loep legde. „Ik denk niet dat er veel mensen geweigerd zijn, hoor, maar ik ben wel eens in de notulen tegengeko men dat iemand vanwege een slechte reputatie niet toegelaten werd." Inmiddels heeft Volharding ruim honderd leden en zes teams in competitie. Het eerste team, ge traind door de Belgische oud-inter national Adrie van Bavel, speelt zo wel op het veld als in de zaal in de vierde klasse. Hij is dit jaar aan zijn eerste seizoen bezig en gaat in elk geval nog een jaar door. Een rode draad in het honderdjari ge bestaan van Volharding is de vertegenwoordiging in hogere be stuursorganen. Er zat vaak iemand van de club in het bestuur van de voormalige Zeeuwse korfbalbond, het district, de nationale bond op de Internationale Korfbal Federa tie. De inmiddels 82-jarige Ton Martijn, al zeventig jaar lid van Volharding, is iemand die veel functies heeft bekleed. „Als secretaris-generaal van de IKF is hij begonnen de sport wereld wijd te promoten", zegt Laban trots. Ton Martijn is één van de twee ere voorzitters van Volharding. Kees Laban is de andere. Hij is dus voor zitter en erevoorzitter tegelijk. Da's opmerkelijk, geeft hij toe. „Ik ben op mijn zeventiende in het be stuur gekomen. Na ongeveer vijf tien jaar ben ik voorzitter gewor den. Toen ik dat vijftien jaar ge daan had, zou ik voor mijn werk moeten verhuizen. Ik nam af scheid en werd tot erevoorzitter benoemd. Maar die verhuizing ging uiteindelijk helemaal niet door. In de jaren daarna ging het steeds slechter met Volharding. Het was een glijdende schaal. Dat deed mij en een aantal andere oud-leden pijn. Nu ben ik sinds 2005 weer voorzitter. Met een groepje personen zijn we de zaak aan her vlottrekken." Mede door Laban heeft Volhar ding een nieuwe accommodatie met een kunstgrasveld, nieuwe sponsors en een technisch beleids plan, De wens voor de komende Volharding bestaat pas op 10 au gustus honderd jaar. De club wil het feest echter niet midden in de zomervakantie vieren. Er is geko zen voor meerdere festiviteiten door het jaar heen. Op zaterdag 27 maart is er een reünie voor leden en oud-leden in Dorpshuis De Zaete. Aanvang is 15.00 uur. Ook oud-leden die geen officiële uitnodiging hebben ontvangen zijn welkom. Deze dag wordt ook een door tijd is een nieuw jeugdbeleid. Met het reddingsplan is voorkomen dat de club de kant op ging van Olympia. Die vereniging uit Wil- helminadorp stierf in 2006 na 65 jaar een stille dood. „Onze toe komst ziet er weer goed uit." Huib Verton vervaardigd fotoboek je gepresenteerd. Hij heeft daarin goed bewaard gebleven foto's uit de begintijd opgenomen. Op zaterdag 26 juni korfbalt Oud-Nederland tegen Oud-België op het terrein van Volharding. Dit duel, een reprise van de WK-finale van 1991, zou tijdens de Senior Ga mes in 2009 al gespeeld worden, maar ging toen niet door. Op vrijdag 3 september is de offi ciële jubileumreceptie. GOES BRUGGE eindhoven - Aan de vooravond van de Europa League-return te gen HSV zei PSV-trainer Fred Rut ten dat hij 'alles' heeft gedaan om Ruud van Nistelrooij tijdens de winterstop naar Eindhoven te ha len. „Als Ruud zegt dat hij niks van PSV heeft gehoord, mag ieder een dat voor waar aannemen, maar ik weet terdege wat ik zelf heb ondernomen", zo zei Rutten gisteren. Volgens de coach zijn er vanuit de club 'meerdere signalen' afgegeven richting Van Nistelrooij. „Het is jammer dat hij de keuze .voor een andere club heeft gemaakt. Ik had graag gezien dat hij hier zou zijn als speler van PSV." Oleguer kan vanavond met Ajax in actie komen tijdens de uitwed strijd tegen Juventus. De Span jaard is nagenoeg hersteld van een blessure aan zijn hoofd. Hij kwam zaterdag tijdens de training hard in botsing met Kennedy Bakircioglü en ontbrak daardoor tijdens het competitieduel met Vit esse. FC Twente speelt tegen Werder Bremen definitief zonder Blaise De spits is onvoldoende hersteld van een spierblessure om te kun nen spelen. KWADENDAMME De kaderspelers van Kaderteam 's Lands Welvaren versloegen in ei gen huis Wellse Vaert 2 uit Steen bergen met 6-2. Een nuttige over winning voor de Bevelandse kadris- ten. De Brees teamgenoten moesten voor de punten zorgen omdat hun kopman verloor. Danny Walhout, kersvers bronzenmedaillewinnaar op het NK libre topklasse, Sjaak Walhout en Jan Goudzwaard kwe ten zich prima van hun taak. Gedetailleerd. Peter de Bree-Ludo Kools 210-156 (tien beurten); Danny Wal- hout-Remco van Oosterom 210-104 (acht beurten); Sjaak Walhout-Gerrit de Regt 130-86 (acht beurten); Jan Goud zwaard -Cor van de Merwe 110-68 (ne gen beurten). De zaalvoetballers van FM Sranang kunnen weer enigszins opgelucht ademhalen na een reeks van mage re resultaten. De Zeeuwse hoofdklasser was op eigen veld met 6-1 te sterk voor het tweede team van Malabata en nam daarmee wat meer afstand van de degradatiezone. De ruststand in het duel met de nummer negen van de ranglijst was 1-0. Voor de formatie uit Goes waren Jihad Azzagari, Steven Fitsch, Mo El-Uarichi, Rosanna Ac ton, Pito Bernardino en Ugur Kah- veci de zes makers van het halve dozijn doelpunten. Malabata scoorde pas in de slotfase tegen toen Sranang al naar een 6-o-voorsprong was uitgelopen. Adrie Koster is ook volgend sei zoen trainer van Club Brugge. Het bestuur van de Belgische topclub heeft dat gisteren bevestigd. De oud-trainer van Ajax is momenteel bezig aan zijn eerste jaar in Brugge. De Nederlander toonde zich ver heugd. „Ik ben blij dat Club Brugge tevreden is over mijn werk. Ik voel me goed hier in deze stad." In de nationale competitie is Club Brugge de eerste achtervolger van koploper Anderlecht. Kosters ploeg heeft echter wel zeven punten ach terstand. Vanavond speelt Brugge de terugwedstrijd in de Europa Lea gue tegen Valencia. Vorige won de ploeg op eigen veld met 1-0 van de Spaanse ploeg. Kouemaha maakte enigszins gelukkig de enige goal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71