24 'Als wij die historie niet koesteren, wie dan?' Heel hard verbouwd wordt er nog niet in het oude vakbondsgebouwtje in Vlissingen, dat Scheldemuseum moet worden. Er is geen geld. Wél zijn er risico's. Maar ook idealen. donderdag 25 februari 2010 SCHEEPSBOUWGESCHIEDENIS Dit soort schakelkastjes zijn er veel door Wendy van den Hurk Het is er steenkoud bin nen, één flinke regen bui en de benedengang staat blank en de vloer ligt bezaaid met rotzooi. En toch, het voormalige vakbondsgebouw- tje op het Scheldeterrein van Vlis singen ademt historie. Overigens meer nog van verband- kamer, de functie die het gebouw uit 1918 oorspronkelijk had, dan van vakbondshonk. De röntgenka- mer en wachtruimten winnen het van de FNV-stickers en een solitair verschrompeld PvdA- plaatje. De roestige schakelskastjes roepen een nostalgische kriebel op, dat je kent uit de Machinefabriek. Het ingezaaide gras van het Scheldeterrein ligt er voor de tijd van het jaar mooi bij en een blik door de karakteristieke raampjes pakt het panorama daarachter - Oranjemolen, Dobberende Doos jes, radartoren, Muzeeum, Sint Jacobskerk, Zeevaartschool - prachtig samen. „Alleen het stalen stoomschip in de Dokhaven ontbreekt nog", droomt Ronald den Broeder hard op door. 'Ten minste twee dagde len per week' is de bouwhistoricus samen met Doeke Roos junior en een handjevol vrijwilligers bezig het gebouwtje kamertje voor ka mertje op te knappen. Dat dat moet met minimale middelen, blijkt uit het karige bundeltje Gam- ma-gipsplaatjes dat in een hoek staat. Directeur Jan van Beekhuizen van woningcorporatie l'Escaut heeft nog voor dertigduizend euro aan vloeren laten leggen en daar houdt de grootscheepse restauratie voor lopig op. Meer geld is er niet en het is zonde om er veel in te ste ken. De Stichting Bouwge schiedenis Vlissingen, die het gebouw in bruikleen heeft gekre gen, heeft namelijk nog twee jaar om met een goed bedrijfsplan te komen. Staat het de gemeente niet aan of schaart het nieuwe college zich niet achter het standpunt van de raad, dat het gebouwtje zoveel historische waarde heeft dat het behouden moet blijven, dan kan het alsnog gesloopt worden. En dan is alle moeite voor niks ge weest. Twee havencontainers vol Schelde- dump - de beste spullen zijn al 'ingepikt' door het Maritiem Muzeeum - liggen te wachten tot iemand ze opent en de appara tuur, het gereedschap en curiosa een plekje geeft in wat ooit een Scheldemuseumpje moet wor den. Maar de stichting wil meer dan dat. Een hobbyclub voor mo delbouw, bijvoorbeeld, of een buurthuis voor het Scheldekwar- tier. De röntgenkamer zou volgens Den Broeder perfect zijn als donkere kamer om filmpjes van tewaterlatingen en interviews met Scheldemannen van weleer, zoals Coen Hendriks, te vertonen. Het gebouw uit 1918 heeft nog veel architectonische elementen uit de tijd dat het gebouwd werd. Het is gaaf en origineel. Voor het gebouwtje loopt de oude tramrails, tot aan de Dokhaven. Vanaf het balkon heb je een prachtig uitzicht over Vlissingen. De entree van de voormalige verbandkamer, wat later het vakbondsgebouwtje werd. De roestige installatie wekt weliswaar een nostalgische indruk op, maar zal toch worden weggehaald. Te veel roest is niet goed voor de muren. foto Ruben Oreel „En van hieruit kunnen we rond leidingen over het terrein organise ren." Duitse toeristen komen er niet, be seft Den Broeder. Maar Vlissingers vast wel. „Oud-Scheldewerkne- mers. Hoewel er ook zijn die hun schouders ophalen. Die zien zo'n schakelkastje niet als kunst. Ik ben ook een beetje sceptisch. Doeke niet, die kijkt overal dwars doorheen. Maar ik zie die rommel en denk wel eens: waar begin ik aan? Maar ja, als wij die historie niet koesteren, wie doet het dan?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66