goedkoop bouwen' 'Ik heb maar een beetje hagel gehad' zeeland 123 Borsele wil zaak over sportcomplex voor zijn geloven meer in kwaliteit, diversiteit en sociale huur Burkunkstraat Hansweert krijgt alsnog langverwachte oppepper Gevaarlijk punt op provinciale weg op de schop donderdag 25 februari 2010 jonge stellen en gezinnen met kin deren aan te trekken en zo ook het voorbestaan van dorpsscholen te bewerkstelligen. De huizen mogen van de christen democraten best kleiner zijn dan de standaard van tachtig vierkante meter vloeroppervlak voor een re guliere eengezinswoning. Vijftig vierkante meter is ook goed als in de toekomst veertig procent van de huizen niet meer dan twee be woners heeft, redeneert de partij. Het CDA denkt dat met goedkope, industriële bouwmethoden zeer wel huizen te maken zijn met een verkoopprijs onder de honderddui zend euro. Lijsttrekker Piet de Putter van de VDD vindt bouwen voor de krimp voorbarig: Noord-Beveland gaat in de bevolkingsprognoses pas na 2025 dalen in inwonertal. Vergrijzing is wel een probleem, er of meer, zoals op deze hoek in Wissenkerke, maar goedkoop en klein. foto Willem Mieras door Luc Oggel hansweert - Na een flinke vertra ging is aannemingsbedrijf Hoon- dert begonnen met de herinrich ting van het gebied Burkunkstraat in Hansweert. De komende maanden worden daar in totaal 32 nieuwe parkeer plaatsen, een basketbalveld, panna- veld en speeltuintje aangelegd. Ook komt er een nieuwe ontslui ting aan de achterkant van omlig gende woningen en wordt de Maasstraat verbreed. De herinrichting van het troostelo ze gebiedje (ongeveer drieduizend vierkante meter) had wat wethou der Kees Knuit betreft al achter de rug moeten zijn, ware het niet dat een omwonende vorig jaar be zwaar maakte tegen de kapvergun- ning. De bewoner vond dat het plaatsen van speeltoestellen scha de toebrengt aan het 'natuurge bied' dat-de Burkunkstraat volgens hem is. Overigens wordt er op ver zoek van omwonenden een basket- veld aangelegd. Aanvankelijk zou er een trapveld komen. Omdat de grond behoorlijk veront reinigd is vanwege de vroegere aan wezigheid van een gasfabriek en een vuilstortplaats, wordt er een. laag nieuwe grond aangebracht. Daarmee is de veiligheid volgens gemeente en provincie gegaran deerd. Het werk moet half april klaar zijn. Een beplanringsplan is nog in de maak. De Burkunkstraat als zo danig komt te vervallen. kent hij. Maar of goedkope, kleine en - gezien het pleidooi voor in dustriële bouw met alternatieve materialen - kwalitatief minder goede huizen de oplossing zijn, be twijfelt hij. „Dat heeft effect op een wijk of straat." De WD ziet meer in diversiteit aan bouw en voldoende aanbod voor sociale huur. „Je moet niet vergeten dat heel veel mensen bewust kiezen voor huur: niet en kel lage inkomens, ook pensiona- do's met betere inkomens." Hij noemt het twijfelachtig of huizen met een oppervlak van een zomerwoning in de dorpskernen passen. Ook de PvdA Noord-Beveland wenst betaalbare huizen voor jong en oud, maar dringt in het verkie zingsprogramma ook sterk aan op duurzaamheid en aanpasbaarheid aan mobiliteit en levensfase. De partij vraagt extra aandacht voor de huursector. Bouw in alle dorpen, handhaaf de startersrege- ling, bouw innovatief en milieu ontlastend en bestrijdt leegstand en verpaupering, menen de socia listen. Noord-Bevelands Belang wil hele maal geen nieuwe starterswonin- gen: de gemeente heeft al relatief veel goedkope, eenvoudige arbei derswoningen, stelt de partij. NBB wil niet nog meer nieuwbouw- plannen dan er al zijn; die zullen toch al vertraging oplopen in hun uitvoering gezien de kredietcrisis. Zorg liever dat het huidige gamma aan vastgoed niet in waarde daalt door overmatig woningaanbod, zegt NBB. De SGP noemt als enige in het programma dat het mantelzorg- woningen mogelijk wil maken: huizen waarbij in een aanbouw of een kleinere woning op het terrein een zorgafhankelijk per soon kan wonen. Ook wil de par tij mogelijkheden scheppen om te werken aan huis in bepaalde wij ken. De SGP wil ook voorzien in hui zen voor smalle beurzen, maar hecht ook aan diversiteit in bouwstijlen die passen bij het karakter van de omgeving. Het bebouwen van vrije ruimte in de dorpskernen, en renovatie en vervanging van verouderde huurhuizen is voor die partij zinniger. André Alkema bij zijn anti-hagelkanon. Na een proef van een jaar wil het Thoolse college hem geen vergunning meer geven. foto Willem Mieras door Rob Paardekam sint-maartensdijk - Het anti-ha- gelkanon werkt. Daarvan is fruitte ler André Alkema uit Sint-Maar tensdijk overtuigd. Daarom is het voor hem een bittere teleurstelling dat de gemeente hem geen nieu we vergunning kan geven. „Ik heb dat niet zien aankomen." Alkema heeft het apparaat het afge lopen seizoen zestien keer aange zet op momenten dat er een hagel bui aan zat te komen. Om de hagel te verdrijven, schiet het kanon io niserende schokgolven in de atmosfeer. Dat gaat gepaard met knallen. Veel omwonenden heb ben daar het afgelopen jaar over ge klaagd bij de gemeente. Daar baalt Alkema van, want voor hij met zijn proef begon, ging hij bij iedereen langs om eén beetje begrip te kweken. „Dat is niet hele maal gelukt", moet hij nu conclu deren. „Sommige buren zijn echt heel ver gegaan. Er is zelfs een ano nieme folder verspreid waarin wordt opgeroepen tot verzet tegen het anti-hagelkanon." Alkema wijst met name naar Bruno Tanzer, die de hele buurt zou zijn afgelopen. „En dat voor een paar plofjes. Ik vind het allemaal zo overdreven." Tanzer wil geen commentaar ge ven. Hij verwijst naar het gemeen telijke rapport, waarin staat dat de door Raymond de Frel ovezande - De gemeente Borsele probeert een rechtszaak bij de Raad van State over de bouw van een sportcomplex en vijftien vrij staande woningen in Ovezande te voorkomen. De zaak dient volgende week woensdag (3 maart), maar wethou der Marga Vermug, wil voor die tijd nog eens met een bezwaarma ker om de tafel. Twee omwonen den maakten bij de Raad van State bezwaar tegen het bouwplan aan de zuidoostkant van het dorp, om dat hun woongenot wordt aange tast. Vermue vreest langdurige uit stel van het plan, waardoor voet balclub Volharding en de tennis vereniging niet na de zomer in hun nieuwe onderkomen terecht kunnen. Er gloort echter nog hoop, stelt Vermue. „Een van de twee omwo nenden heeft na een paar gesprek ken zijn bezwaar weer ingetrok ken. Ik hoop dat we ook de andere bezwaarmaker nog kunnen over tuigen. Al zal dat lastig zijn, want via via hebben we gehoord dat hij op vakantie is in een ver land. We proberen elke dag contact te krij gen. Het zou zonde zijn als het om deze reden niet lukt om een rechts zaak te voorkomen." geluidsbelasting op veel gevels te hoog is. Mede op basis daarvan be sloot het college dat Alkema geen nieuwe vergunning krijgt. Volgens Alkema wordt het alle maal zwaar overdreven. Volgens hem mag de belasting op de gevels 75 decibel bedragen. Dat zou in der tig procent van de gevallen zijn overschreden. „Maar de helft van de tijd wordt het geluid nog ge dempt door de regen", stelt de fruit teler. „Al met al kom ik in totaal op een halfuur tot drie kwartier per jaar waarin er sprake is van wat meer overlast." Alkema bekijkt samen met zijn ad viseurs of hij via juridische weg als nog een vergunning kan afdwin gen. „Want ik heb geen 45.000 euro geïnvesteerd om het apparaat maar één jaar te gebruiken. Bovendien werkt het heel goed. Ik heb maar een klein beetje hagel gehad en dat is aanzienlijk minder dan in andere jaren. En dat terwijl hier in de buurt wel veel is verhageld." Er zijn overigens ook omwonenden die helemaal geen problemen heb ben met het anti-hagelkanon. „Na tuurlijk horen we die klappen", zegt mevrouw Janse uit de nabijge legen Veerdijkseweg. „Maar je moet iets kunnen verdragen. Het gaat wel om de boterham voor deze meneer. Ik vind het fijn voor hem dat zo'n apparaat er is. Of moet zijn hele oogst dan maar verloren gaan?" poortvliet - De gevaarlijke T-split- sing Postweg/Kadijk, op de provin ciale weg tussen Poortvliet en Tho- len, gaat vanaf volgende week op de schop. Begin april zijn de werk zaamheden voltooid. Het punt staat al lang als gevaarlijk te boek. De afgelopen jaren gebeur den er diverse ongelukken. Daarbij viel ook een dode. Door een uit- voegstrook aan te leggen voor af slaand verkeer richting Oud-Vosse- meer hoopt de provincie te voor komen dat wachtende auto's de rij baan blokkeren. Op die manier moeten kop-staartbotsingen, waar bij auto's op de rijstrook van het tegemoetkomend verkeer terecht komen, worden voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65