241 zeeland 1 Boer Huub ploegt voort op zeer oud II I HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Oud Brabers Monumentale schuur 1- - - I Een groot en bont gezelschap 'j i donderdag 25 februari 2010 ti - .V; De huisnaam Oud Brabers is bevestigd op de, uit 1667 daterende, schuur die aan de boerde rij is vast gebouwd. Judith en Huub Remijn zijn op dit pand net zo zuinig als op hun, bijna honderd jaar, oude hoeve. De, uit 1667 daterende, schuur is vast- gebouwd aan de boerenwoning Oud Brabers. Aan de staldeuren is te zien dat vroeger in deze schuur koeien en paarden werden gehuisvest. door Marijke Vael Hij voelt zich verbon den met de grond die hij bewerkt. En met de mensen die daar in het verleden ploegden, zaaiden en oogsten. Dat zijn er heel veel, want uit opgravin gen in de jaren vijftig jaren blijkt dat al in de Late Steentijd huizen stonden in Brabers; het hoge pol derland tussen Burgh-Haamstede en Burghsluis. „Wanneer ik ploeg denk ik er soms aan dat mensen dat duizenden jaren voor mij ook al deden op deze plek," vertelt Huub Remijn. Huub en zijn vrouw Judith heb ben iets met het verleden. Daarom piekerden ze er niet over om de bijna honderd jaar oude hoeve te vervangen door een efficiënt nieuwbouwpand, toen ze zich in 1998 aan de Steursweg in Burgh-Haamstede vestigden. Inte gendeel. De 37-jarige boer en zijn twee jaar jongere echtgenote maak ten de oude balken weer zichtbaar en verwijderden de platen die wa ren aangebracht op de oude pa neeldeuren. „We hebben het huis gerenoveerd in originele stijl, maar wel isolatie aangebracht en een moderne keuken en sanitair laten plaatsen." Nu wonen Huub en Judith met hun drie kinderen in een boeren woning waarvan de indeling nog net zo klassiek is als honderd jaar geleden. „Het huis is bijna vier kant met in het midden een lange gang. Aan de ene kant zijn de voor kamer en achterkamer met een schuifdeur ertussen en aan de an dere kant de keuken en een slaap kamer." Huub en Judith voelen zich door de sfeer en indeling van hun huis verbonden met het verle den. „Het geeft een goed, gevoel om net als vroeger te wonen, maar wel met modern comfort." De renovatie werd afgerond met het aanbrengen van de tekst 'Oud Brabers' op de gevel. Een naam, die volgens het stel bij de hoeve hoort. De vorige eigenaar, de fami lie Hanse werd in Burgh-Haamste de en omgeving vaak aangeduid als 'Hanse uut Brabers'. Bovendien heet het gebied aan de Steursweg al vele eeuwen Brabers. Een naam die waarschijnlijk gerêlateerd is aan Brabantse emigranten die zich- hier in het verleden vestigden. „Als dat klopt is het kringetje weer rond, want mijn vrouw komt uit het Brabantse Ossendrecht," lacht Huub Remijn. Hij groeide op in het Prunjege- bied bij Serooskerke waar zijn ouders een boerderij hadden. „Maar we moesten wijken voor de nieuwe natuur." In Brabers vonden Huub en zijn ouders een nieuwe stek; ongeveer 100 hectare landbouwgrond met twee boerenwoningen en schu ren. „Mijn ouders wonen 800 me ter verderop. Vader helpt nog mee op het bedrijf, maar ik heb nu een maatschap met mijn vrouw." Want terwijl Huub het landbouw bedrijf runt, verzorgt Judith de boekhouding en de minicamping bij het bedrijf. Regelmatig moet het stel aan cam- pinggasten uitleggen wat de naam van hun hoeve betekent. Ze doen dat graag want ze zijn trots op hun stek waar ze zich helemaal thuis voelen, al kennen ze ook de nadelen. „We wonen een eindje van het dorp en het waait hier al tijd. Maar dat weegt ruimschoots op tegen de ruimte en de prachti ge omgeving. We zitten hier vlak bij het strand en de Oosterschel- de. Bovendien kunnen de kinde ren hier heerlijk hutten bouwen" POORTVLIET - Schapenhouder Arie Hage uit Poortvliet heeft sinds gis ternacht een wel heel bijzonder ge zelschap in zijn schuur staan. Eén van zijn schapen zette Vijf nakome lingen op de wereld. Alsof dat nog niet genoeg is, waren het ook nog eens twee witte en drie zwarte lammetjes. Hage spreekt van een unieke gebeurtenis. „Vijf lamme tjes is echt veel voor dit ras, de Swifter. Het schaap waar het om gaat, heeft in het verleden al eens drie en twee lammeren gekregen. Daarom had ik dit niet verwacht." Ook de combinatie van drie zwar te en twee witte lammetjes is vrij bijzonder. „De Swifter is wit", stelt de inwoner van Poortvliet. „Af en toe wordt er een zwart lammetje geboren. Dat heeft te maken met de genen van de ram." foto Lourens Riemens Huub en Judith Remijn met hun kinderen Pieter (7), Julia (6) en Olivia (2). „Ze kunnen hier heerlijk hutten bouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema Lepelstraat 1Yerseke Tel. 0113 - 571539 www.ijsseldijkmodes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56