41 binnenland TO0S Slachtoffers durven vaak anoniem wèl Lokalen Nieuwe energielabel slaat ook niet aan Beveiliging niet solide Ontsnapte vrouw zat vast voor moordpoging Stichting eist eind aan storten staalslakken Slachtoffers kunnen voortaan anoniem aangifte doen. De maatregel moet stimuleren dat er vaker melding wordt gemaakt van agressie of geweld. donderdag 25 februari 2010 den haag - Tussen i januari en de tweede week van februari zijn bij Agentschap NL, het voormalige SenterNovem, de duurzaamheids denktank van het ministerie van Economische Zaken, slechts negen duizend energielabels aangemeld. Het energielabel is per januari aangepast, omdat het aantal van 1,6 miljoen afgegeven labels vol gens het kabinet veel te karig was. Op de vernieuwde versie staat ook het type woning en het energiever bruik per kubieke meter, zodat wo ningen beter met elkaar zijn te ver gelijken. Partijen op de woning markt hadden bij de verplichtstel ling van het label twee jaar gele den al kritiek op het ontbreken van een sanctie. Die kwam er niet omdat handhaving te duur zou zijn. Het energielabel zou boven dien een onderhandelingsmiddel zijn bij de koop van een woning. Huizen zonder energielabel zou den slechter of tegen een lagere prijs verkocht worden, was de ver wachting van de overheid. Kopers en verkopers lijken zich niet te laten leiden door een ener gielabel. De aanvraag van een label kost tussen 200 en 250 euro. breda - Bij de laatste inspectie van de penitentiaire inrichting in Bre da, waar zondag een vrouw via een zelfgegraven tunnel ontsnap te, zijn gebreken geconstateerd in de beveiliging. In de gevangenis is 'geen sprake van een solide beveili gingsorganisatie', stelde de Inspec tie voor de Sanctietoepassing een jaar geleden. Tijdens het inspectie bezoek van de onafhankelijke toe- zichtinstantie in januari 2009 hiel den beveiligingsmedewerkers zich niet aan de algemene instructies en gaven piepers bij een alarm niet altijd de juiste locatie van de alarmmelding weer. Opvallend ge noeg ervaren medewerkers de ge vangenis wel als een veilige plek, concludeerde de inspectie. den bosch - De vrouw die afgelo pen weekend via een tunnel uit de vrouwengevangenis in Breda wist te ontsnappen is een Boxtelse die tot acht jaar is veroordeeld wegens een poging tot moord op haar broer en diens toenmalige vrien din. Advocaat Ludo Hameleers uit Roermond bevestigt dat. Aanleiding voor de steekpartij was de relatie tussen haar broer en diens vriendin. Zowel de zigeuner familie van de vrouw als de Turk se familie van de vriendin accep teerde die relatie niet. Mede daar om had het oorspronkelijk uit Box tel afkomstige stel zich gevestigd op een woonwagencentrum in de buurt van Sittard-Geleen. Tijdens een familiebezoek op 13 au gustus 2006 escaleerde de ruzie. De vrouw stak de vriendin van haar broer met een stiletto en pro beerde ook haar broer te steken. Het vrouwelijke slachtoffer moest PAUL KUSTERS VEEL ©RAPPEN OP INTERNET OVER WISSEL KRAMER ER HEEFT ZICH EEM MIEVWE SPOKISOR ©EMELt» VOOR KEMKERSI ANONIEME AANGIFTES in het ziekenhuis behandeld wor den, de broer bleef ongedeerd. We gens dubbele poging tot moord veroordeelde het gerechtshof in Den Bosch de vrouw uit Boxtel op 11 april 2008 tot acht jaar gevange nisstraf De verboden relatie mondde later nogmaals uit in een poging tot moord. Na de steekpartij verbrak de vrouw onder druk van haar fa milie alsnog de relatie. Het stel was inmiddels naar Boxtel terugge keerd en de vrouw was bij haar moeder in gaan wonen. Haar in middels ex-vriend kon dat niet ac cepteren. Hij wachtte haar op 26 oktober 2008 op bij haar woning en loste vijf schoten op zijn ex. De man verklaarde tijdens de rechtszaak dat hij niet bewust ge schoten heeft, maar het hof veroor deelde hem toch wegens poging tot moord. Hij kreeg dertien jaar gevangenisstraf. oen haag - Tot nu toe was het al leen mogelijk anoniem aangifte te doen als slachtoffer of getuige als sprake is van zware, georgani seerde criminaliteit. Maar demis sionair minister Hirsch Ballin van Justitie heeft gisteren de Tweede Kamer laten weten dat ook slacht offers van minder zwaar geweld anoniem aangifte kunnen doen. De aanleiding tot de uitbreiding vormt een incident bij het Univer sitair Medisch Centrum St Rad boud in Nijmegen afgelopen maand. Twee jongens die een voet ganger hadden doodgereden en zelf ook gewond waren geraakt, hadden een verpleger bedreigd. Die durfde aanvankelijk geen aan gifte te doen omdat hij bang was dat zijn identiteit bij de daders be kend zou worden. Minister Ernst Hirsch Ballin zei een week na het incident in de Tweede Kamer al dat hij de moge lijkheden voor ambulanceperso neel, brandweerlieden en bus chauffeurs om anoniem aangifte te doen, wilde vergroten. Hij heeft nu besloten die mogelijkheid uit te breiden tot alle slachtoffers van geweldsmisdrijven. De maatregel vergt geen wijziging van de regelge ving, maar louter een aanpassing van de werkinstructie aan het Openbaar Ministerie en de politie. Toestemming van de Tweede Ka mer is hiervoor niet nodig. In de huidige situatie kunnen slachtoffers die aangifte bij de poli tie doen al vragen om hun adres geheim te houden. Als adres kun nen ze dan bijvoorbeeld dat van hun werkgever kiezen of het poli tiebureau.. Dat kan handig zijn in de vele gevallen dat de dader het slachtoffer kent, bijvoorbeeld als er sprake is van huiselijk geweld. Hirsch Ballin wil nu volledige ano nimiteit mogelijk maken in het ge hele strafproces. De officier van justitie moet daartoe bij de rech- ter-commissaris vragen om anoni miteit van het slachtoffer. Die toetst vervolgens in hoeverre het slachtoffer voor represailles moet vrezen. Stemt de rechter-commis- saris niet toe in anonimiteit, dan kan het slachtoffer de aangifte nog intrekken. Gaat de rechter-commis- saris akkoord met anonimiteit dan worden de naam en adres niet in het proces-verbaal opgenomen en krijgen de verdachte en diens advo caat die ook niet te zien. Als de ad vocaat van de dader het slachtoffer wil ondervragen, kan dat alleen via een videoverbinding waarbij het slachtoffer onherkenbaar is en gebruik wordt gemaakt van een stemvervormer. De rechter kan overigens zo'n verzoek tot verhoor op afstand afwijzen als hij vindt dat het schriftelijke dossier vol doende informatie biedt. Slachtofferhulp dringt allang aan op verruiming van de mogelijkhe den tot anonimiteit. Justitie wees dat steeds af omdat men het risico van valse aangiften te groot vond. Hirsch Ballin is nu van gedachte veranderd en wijst erop dat het be strijden van agressie en geweld niet goed mogelijk is zonder grote bereidheid tot aangifte. breda - De Stichting Oosterschel- de eist de onmiddellijke stopzet ting van de stort van staalslakken in de Oosterschelde. De stichting vreest 'ernstige en onomkeerbare schade voor een uiterst belangrijk en waardevol natuurgebied'. Die schade kan bestaan uit de teloor gang van bijzondere waterfauna en -flora en vissterfte. Volgens Rijkswaterstaat valt dat al lemaal reuze mee. De dienst er kent dat er sprake is van enige schade, maar die zou zeker niet on overkomelijk zijn. „En ook op lan ge termijn zijn de risico's verant woord", zo hield landsadvocaat F. Warendorf gisteren de rechtbank in Breda voor. Stichting Oosterschelde heeft haar eis gedeponeerd bij de rechtbank in Middelburg, die de zaak heeft overgedragen aan de rechtbank Breda. Die streeft ernaar nog eind deze week een uitspraak te doen. Dat is geen overbodige luxe, want volgens de landsadvocaat is het werk al voor 95 procent klaar. „En bovendien is het voor de veilig heid niet verantwoord het werk niet af te maken." De staalslakken worden nu gestort bij onder meer de Zeelandbrug. Het zou gaan om 160.000 ton. La ter komen ook andere locaties in de Oosterschelde aan de beurt. Rijkswaterstaat stelt dat de slakken nodig zijn om de zogenoemde vooroevers te versterken. Er zou daar sprake zijn van 'structurele erosie', die de stabiliteit van de wa terkering in gevaar zou brengen. Volgens Rijkswaterstaat is er voor de stort geen vergunning vereist. Directeur [aap Smit van Slachtof ferhulp Nederland is blij met de maatregel. „Het is een grote stap voorwaarts, die ook symbolisch van belang is: hij laat zien dat we enschede - „We gaan het hier toch niet hebben over het pim- pampetten in Den Haag?" Hans van Agteren, lijsttrekker voor Bur ger Belangen Enschede, heeft moeite zijn afschuw te verbergen. Staat hij zijn best te doen om tij dens de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen Ensche- dese problemen voor het voetlicht te brengen, gaat het binnen de kortste keren weer over de val van het kabinet, over Uruzgan, over de AOW. „Je zou bijna vergeten dat burgers volgende week woensdag gaan stemmen op onderwerpen die in hun eigen stad spelen, over het groen in de straat of de veiligheid in de gemeente. Op televisie zie je alleen maar een stoet aan politieke kopstukken voorbij trekken. Dins dag was Wouter Bos hier en in Al melo. Alsof hij weet wat hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4