261 zeeland Middelburger Kouters: 'Gloednieuwe' kookwedstrijd OPEN HUIZEN ROUTE brieven HERDENKING Oud-marinemensen na vijftig jaar terug naar Agadir in Zeeland pakt uit op fietsbeurs speciale bijlage zaterdag 27 maart donderdag 25 februari 2010 door René Schrier Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Schuldenlast De afgelopen dagen hebben alle po litiek partijen van Vlissingen hun programma's voor de komende vier jaar bij mij in de brievenbus la ten vallen. De een heeft een nog beter verhaal dan de ander. Als je niet beter weet zou je daar dan ook van onder de indruk geraken. Maar Vlissingen is financieel zowat aan de grond komen te zitten. In een ongebreidelde hang naar groei heeft het bestuur een schuld laten ontstaan van miljoenen euro's met een dagelijkse rentelast van 20.000 euro. (krant, 22 februari) In de par tijfolders lees ik echter nergens hoe de kandidaten hier iets aan denken te doen. Nee, we gaan ge woon door met nieuw beleid ma ken en geld uitgeven aan allerlei onzinnige zaken. En als we er dan eenmaal op het pluche zitten, ko men er de nodige maatregelen uit de hoge hoed die de inwoners van Vlissingen wel eens heel veel geld kunnen kosten. Laten de partijen daar nu eens open en duidelijk in zijn zodat de kiezers dat kunnen la ten meewegen in hun stemgedrag. Dan ben je als politiek partij pas transparant. Maar ja, dat is niet ver koopbaar in een verkiezingscam pagne. C.J. Rosenbrand Keizer Karelhof 35, Vlissingen Jonge vogels In de krant van 24 februari lees ik dat Zeeland door wil met project om akkervogels en -planten te hel pen. Gedeputeerde Staten trekken daar 74.000 euro voor uit; een la chertje. Als men werkelijk iets wil doen moet men de milieuwetten naleven. Die verbieden maaien vóór 15 juli. Ma^r afgelopen jaar zijn alle dijken en groenvoorzienin gen al vóór de eerste week van juli gemaaid. De pachters nemen zelf het heft in handen en maaien ge woon in juni. Alle milieu-instellingen sluiten hun ogen hiervoor. Instanties als de AID, die op moeten treden als men vóór 15 juli maait, doen dat niet op eigen initiatief Ik vind dit onbegrijpelijk. Elk jaar weer gaan zo duizenden jonge vogels door de machines omdat ze nog niet vlieg- vlug zijn. J.Koeman Polderweg 5, Kruiningen Koninginnedag Binnenkort hebben we een feestje in Middelburg. Daarvoor moet de stad aan kant. Net zoals vroeger in militaire dienst de kazerne werd ge poetst als er een generaal op be zoek kwam. Met dit verschil dat het je, behalve wat lichamelijke in spanning, niets kostte. Dit feestje kost elk Middelburgs gezin alleen al aan beveiligingsmaatregelen zes tig euro - of je komt of niet. Ik heb geen zestig euro over voor een feestje met de allure van een bezet ting. Maar ik heb geen illusies - ze komen het geld wel halen. Kiezers die ook genoeg hebben van dit geldverslindende archaïsche be stuur met zijn fossiele hobby's, zouden woensdag niet op een par tij moeten stemmen die nu in dat college vertegenwoordigd is. Waar commissaris van de koningin Peijs zegt: 'Geen uitstel bezuinigingen', zegt het gemeentebestuur van Mid delburg: 'Feestje bouwen. En dat mag best wat kosten'. Wie begrijpt dat het nog? Groot doen is ook een vak, zei mijn moeder altijd. Maar 't moet uit de lengte of uit de breed te komen. Jan Karman Sint Pieterstraat 9, Middelburg middelburg - De provincie Zeeland pakt komend weekeinde flink uit op de Fiets- en Wandelbeurs in de Rai in Amsterdam. De provincie par ticipeert voor de vierde keer op deze beurs, maar de stand van 60 vier kante meter is voor Zeeland een primeur. Samen met verschillende on dernemers uit de provincie promoot Promotie Zeeland Delta de provin cie Zeeland als bijzondere wandel- en fiets bestemming. Op de beurs zijn de verschillende initiatieven te zien die in het kader van het jaar van de fiets ontwikkeld zijn, zoals thematische routeboekjes, fietscafés en het begrip belevend fietsen met behulp van geluidsfragmenten. middelburg - Een mooiere aftrap kan de gloednieuwe horeca-afde- ling van het roe aan de Mortiere in Middelburg zich niet wensen. De keukenapparatuur die deze week nog wordt opgeleverd en uitgetest, wordt voor het eerst echt in ge bruik genomen door een aantal Nederlands topkoks. Dat gebeurt maandag en dinsdag tijdens de kookwedstrijden om de zilveren mossel en de zilveren oester. Het is voor de vijfde keer dat de wedstrijden worden gehouden, voorheen steeds in de Goese Zee landhallen. En hoewel ze bekend staan als kookwedstrijden, bena drukken organisatoren Cor Ver- eeke en Bert Maessen dat gastheer schap zeker zo belangrijk is. Maandag nemen acht teams van roe's uit heel Nederland het tegen elkaar op, in de strijd om de zilve ren mossel. Dinsdag is het de beurt aan de koks van acht topres taurants verspreid over het land, die koken om de zilveren oester. Deze finalisten zijn als de besten uit de voorrondes tevoorschijn ge komen. De roe's Zeeland en Wes- terschelde verdedigen de Zeeuwse eer, evenals restaurant Bottles uit Sas van Gent. Traditiegetrouw moet er gekookt worden met Zeeuwse streekpro ducten en staan vis, schaal- en schelpdieren centraal. Maar dat be Een beeld van roc-leerlingen tijdens een van de vorige edities van de kook- wedstrijd om de zilveren mossel. archieffoto Jan-Dirk Gjeltema tekent niet dat er geen aandacht is voor vlees. Arold Versluys, teamlei der Middelbare Hotelschool van het roe Zeeland, legt uit dat op de eerste etage van het gebouw de monstraties met Zeeuwse produc ten worden gehouden. Daar zal bij voorbeeld een Zeeuwse zwa'rtebes- sen truffelbonbin geïntroduceerd worden. Ook wordt er gekookt met bier. Maar er zijn ook demon- straties met de bereiding van mes heften, Grevelingenoesters en hoofdkrab. En hoewel vis en vis producten de boventoon voeren in de wedstrijd, zijn er ook demon straties met de bereiding van Ve- luws wild, zoals herten reëen en everzwijnen. Versluys is blij dat zijn school onderdak kan bieden aan de kookwedstrijden. De gloed nieuwe infrastructuur van het ge bouw is daar uitermate geschikt voor. Zo is er bijvoorbeeld een de monstratie in de entourage van een collegezaal. Het biedt de leer lingen van het roe alle gelegenheid wat op te steken van de verschil lende activiteiten in het kielzog van de kookwedstrijden. Een aardbeving verwoestte een halve eeuw geleden de Marokkaanse stad Agadir. Nederlandse marinemensen herdenken de ramp deze week met een bezoek. door Ben Jansen ~W~ ongens waren het. Marine- mensen van zestien, zeven- I tien jaar. Vijftig jaar geleden I pardoes ingezet bij een aard- J beving die de Marokkaanse stad Agadir verwoestte. Velen lie pen een trauma op. Deze week zijn honderdzestig Nederlandse hulpverleners van toen te gast in Agadir, bij de herdenking van de ramp. Een emotionele afsluiting. De Middelburger John Kouters (24 februari 2943) is voor zijn voortge zette matrozenopleiding aan boord van de kruiser De Ruijter, vlaggenschip van het Nederlands Smaldeel I dat in het vroege voor jaar van i960 in de Middellandse Zee ter hoogte van Gibraltar in Na- vo-verband oefent. Ook de onder zeebootjagers Gelderland, Lim burg en Drenthe, het fregat De Bit ter en de onderzeeboot Zwaardvis nemen eraan deel. Aan boord van de schepen zijn veel jonge marine mensen. De oefening is een onder deel van hun opleiding. Op 29 februari zit het oefenpro gramma erop. Het smaldeel zet koers naar Toulon. Aan het eind van die dag doet zich bij Agadir in John Kouters hielp lijken ruimen bij de aardbeving in Agadir. het zuidwesten van Marokko aan de Atlantische Oceaan een aardbe ving voor. Het Nederlandse smal deel krijgt de opdracht de steven te wenden en naar Agadir op te stomen. Vooral de De Ruijter en de drie ja gers zetten er de sokken in. „De ke tels werden zo hoog opgestookt dat je in de machinekamer de leu ningen van de trappen niet kon vastpakken", herinnert Kouters zich. In krap een etmaal zijn de Ne derlandse schepen bij Agadir aan gekomen. De aardbeving was niet eens zo hevig (5,8 op de schaal van Richter), maar de gevolgen zijn enorm. Kouters: „De kashba, het oude islamitische deel van de stad, was van de helling afgegle den. Onder het puin waren 15.000 mensen bedolven." Wat minstens zoveel indruk maakt op de marinemensen, is de stank die vanaf de verwoeste stad de oceaan op drijft. Op de breedte waar Agadir ligt, loopt de tempera tuur zo vroeg in de lente al op tot ruim dertig graden. Na ruim 24 uur is de ontbinding van de lijken Voor meer informatie kunt u contact opnemen met uw makelaar of met het Segmentteam van BN/DeStem I PZC. T: 076 - 5 31 22 77, E: segmentteam@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48