Piloot Edwin van Calker gaat Irene Jacobs geeft de sporten een gezicht 301 winterspelen m Deuk in imago van bobbers De Nederlandse viermansbob trekt zich terug voor v™ eiker stelde eerder teleur tijdens de olympische wedstrijd. Piloot Edwin van Calker De Nederlandse tweemansbob kwam geeft aan dat hij de afdaling niet beheerst. niet verder dan de veertiende p,aats donderdag 25 februari 2010 BOBSLEE 1 1 1 1 **j tv'I t-« J 11 zijn eerste olympische optreden. WHISTLER - Met de afzegging van Edwin van Calker voor de olympi sche viermansbob dreigt een pro ject van acht jaar en miljoenen eu ro's in het water te vallen. „We hebben een groot imagopro bleem." Van de euforie rond het succesvolle Nederlandse bobslee team is niets meer over, de och tend na de afzegging is treurnis troef In Whistier doet voorzitter Frans Bakker pogingen te bevatten wat er is gebeurd. „We zitten met een behoorlijke kater." Bakker vreest dat het drama grote gevolgen kan hebben voor het pro ject TopBob, een meerjarenplan dat geld en kennis oplevert voor de Nederlandse bobsport. „De di recte gevolgen zijn duidelijk: we mogen niet meedoen en we staan voor joker. Wat de gevolgen voor de lange termijn zijn, kan ik niet overzien. We zitten nu maar even stil terwijl we geschoren worden." Of de sponsors consequenties ver binden aan het debacle, weet Bak ker nog niet. De Lotto en DSM rea geerden gisteren nog niet. „Maar de grootste brok waar we mee zit ten is wel een imagoprobleem. En dat raakt de sponsors." Bonds coach Tom de la Hunty is vastbera den door te gaan met Team Neder land. „Ik hoop van harte dat dit het team en alle goede bedoelin gen niet de vernieling in helpt. We hebben geweldige sponsors, we hebben in korte tijd veel kennis en ervaring opgebouwd. De bobslee- bond heeft zich helemaal opnieuw uitgevonden na de slechte resulta ten van Turijn 2006." Met Brits cy nisme: „Nou ja, in Turijn gingen ze in ieder geval nog van start..." Piloot Edwin van Calker ziet het niet zitten om met de viermansbob in actie te komen. Hij vindt de baan te gevaarlijk. foto Robert Vos/ANP door Eric de Jager VANCOUVER - Op wapperende vlag gen in Whistier, boven de snow- boardstart op Cypres Mountain, aan de wanden van de schaatshal in Richmond. Ontwerpster Irene Jacobs ziet haar werk overal op de Winterspelen terug. Ze tekende voor de 24 pictogrammen en de uitgewerkte illustraties die de spor ten in Vancouver een gezicht ge ven. Op een stille trainingsochtend kijkt Jacobs naar de metershoge doeken met haar creaties die de Richmond Olympic Oval sieren. Onder het toeziend oog van haar gestileerde schaatsers reden Kra mer, Tuitert en Wüst naar het goud. „Het geeft een goed gevoel dat er iets Nederlands hangt, al denk ik niet dat de sporters er mee bezig zijn." De ontwerpster is allang blij dat ze weer een goed gevoel krijgt, als ze haar werk ziet. Lange tijd twijfelde ze of ze wel naar Vancouver zou af reizen. Anderhalf jaar deed ze bijna niets anders dan werken aan de pictogrammen en illustraties voor organisatiecomité Vanoc. „Het was zwaar. Zo lang door in dezelfde stijl. Ik had na afloop last van mijn handen en armen. Ik was blij dat het af was, ik was er klaar mee." Bovendien had ze niet eens een uitnodiging, ze zou op de bonne fooi naar Canada gaan. „Een vrien din heeft me omgepraat. Ze zei: je móet kijken, anders krijg je spijt." En nu zit ze in de Oval. Met een door Erica Terpstra geregelde accre ditatie - waarmee ze nog wel moet soebatten om binnen te komen. „Eigenlijk was het stom, want dit is natuurlijk het leukste deel van het proces. Ik ben tevreden dat ik hier ben. Het is een mooie afron ding. Ik heb mensen ontmoet met wie ik anderhalf jaar gewerkt heb, maar die ik nog nooit had gezien." In 2007 kreeg Jacobs een mailtje van de inmiddels overleden crea tief directeur van Vanoc, Leo Obst- baum. Hij had haar werk in een boek gezien en nodigde de Neder landse uit om mee te doen aan een ontwerpwedstrijd voor de pic togrammen waarmee op de Win terspelen alle sporten worden aan geduid. „Ik had toevallig die week vrij en ik dacht: ik kan net zo goed een presentatie maken." Daarop volgde een telefoontje uit Vancouver. Het werk van Irene Ja cobs viel in de smaak, maar haar tarieven waren wat hoog. „Dat was snel opgelost. Ik had een nul te veel opgeschreven. Ik moest der tig pagina's met de meest uiteenlo pende vragen invullen. Bij het op tellen maakte ik een foutje." De eerste serie pictogrammen moest ze in een maand tijd uit haar computer toveren. Daarna schaafde ze anderhalfjaar lang aan de illustraties. De zwierige ontwer pen van de mode-illustrator pas sen goed bij het blauw-groene de sign van de Winterspelen. Maar zo harmonieus als dat beeld oogt, ging het achter de schermen niet altijd toe. „Ik heb van deze erva ring veel geleerd over grote projec ten. Ik had er geen rekening mee gehouden dat er zoveel mensen met belangen en meningen iets over mijn werk zouden zeggen. Meestal merk ik daar niet zoveel van. Ik weet: als ik werk heb, doe ik het waarschijnlijk goed. Ik heb nooit zo op een podium gestaan." Ontwerpster Irene Jacobs poseert voor een door haar ontworpen afbeel ding in de Richmond Olympic Oval. foto Robert Vos/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32