221 zeeland Nieuw landschap op de Stijging overvallen in 2009 Greenpeace in Zeeland Liever helemaal geen staalslakken' brieven Schippershuis 'bedreigd' www.bezorgers.nl In de Oosterschelde wordt op drie plaatsen een on derwaterlandschap aangelegd, als tegemoetkoming aan tegenstanders van de stort van staalslakken. woensdag 24 februari 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Afghanistan Beelden uit Afghanistan worden ac tueel door de val van het kabinet. Zoals die uit een dorpje waar de Ta liban zijn verdreven. Daar mag een vrouw naar school om te leren le zen en schrijven. Een andere vrouw in burka vertelt dat ze vier kinderen heeft van twee mannen en dat ze blij is dat die kinderen nu ook naar school kunnen. Ze hoopt dat de militairen blijven want ze weet nu dat er nog een an der leven mogelijk is dan alleen maar kinderen baren. Helaas is daar macht voor nodig en ik denk dat wij op deze manier in Afghanis tan goed werk doen. (Deden?) Als wij daar weggaan komen er repre sailles van de Taliban en dan vrees ik het ergste voor die vrouwen en hun kinderen. Wouter Bos had daar toch ook eens over na moeten denken en niet alleen aan zijn poli tieke belangen en zijn eigenbelang. Jan Ottens Notendijk 49, Terhole WCT De voorbereidingen voor een mo gelijke aanleg van de WCT lopen minstens twee jaar vertraging op. (krant, 22 februari). 'Het is gewoon een erg ingewikkelde materie', al dus gedeputeerde Van Waveren. Wat mij betreft hét understate ment van de afgelopen tien jaar. Onbegrijpelijk dat Provinciale Sta ten dit dossier nog steeds niet ge sloten heeft. Want er is een alterna tief voor dit project, de werkgele genheidseffecten zijn naar verhou ding minimaal, de logistieke over last is relatief extreem groot en het imago van Zeeland-recreatieland wordt er mee geschaad. Het is hoog tijd voor ander beleid en uit sluiting van het geldverslindende berijden van stokpaardjes. Dus Pro- Het Schippershuis in IJzendijke staat in de 'Top Tien Meest Bedreigd Erfgoed'. Met die lijst slaat de Erfgoedvereniging Heem schut alarm over het proces van af braak en aantasting van het Neder landse cultureel erfgoed. www.heemschut.nl. PZC viciale Staten: koester de kleinscha ligheid, kies voor beperkte contai- nerterminals in Terneuzen en Vlis- singen, voor Zeeland als recrea tie-provincie en voor meer samen werking met België. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Evergem De glimmende burgemeester van Evergem pocht dat zijn gemeente de laatste jaren meer inwoners krijgt (krant, 23 februari). Dat is een beetje te simplistisch gesteld. In de eerste plaats is Evergem (35.000 inwoners) een buurVoverloopgemeente van de stad Gent met een inwonertal van 243.000. Gent, een stad vol studen ten, migranten, waar woningnood bestaat, waar de huizenprijzen hoog zijn. Evergem met haar tram-/treinverbinding naar Gent-stad is dan geen onlogische woonkeuze. Het project Gentse ha venzone, dat eigenlijk begint in Zei- zate en via Evergem naar Gent loopt is behoorlijk groot en uiter aard heeft dat z'n weerslag op het bevolkingsaantal. Het Sluise rurale gebied (25.000 inwoners) is niet te vergelijken met het meer geïndus trialiseerde, geürbaniseerde gebied rond Gent. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Discriminatie In Goes mogen CU-aanhangsters niet op een vrouw stemmen. Er is een lijstverbinding met de SGP en die vindt vrouwen nog steeds niet in staat om de gemeentehuishou ding te leiden. Hoe moeilijk moet de SGP het toch hebben met ons vrouwelijk staatshoofd en met mi nister Tineke Huizinga. Wij heb ben veel commentaar op moslim landen dat zij hun vrouwen achter stellen. Maar ik hoor Wilders wel over hoofddoekentax maar niet over zondagshoedenbelasting. Zo lang wij in ons eigen land vrou wen niet als volwaardige staatsbur gers behandelen, moeten wij ons mond houden over andere landen. Martha Blom Heernisseweg 43, Goes MIDDELBURG - Greenpeace vaart tot en met 28 februari met haar ac tieschip de Argus door Zeeland. Tijdens de toer organiseert Green peace activiteiten in het centrum van Goes, Zierikzee, Terneuzen, Middelburg en Vlissingen. Lokale politici worden aan boord uitgenodigd voor een gesprek over de tweede kerncentrale. Green peace roept Zeeuwse kiezers op bij de gemeenteraadsverkiezingen van 3 maart de kans te grijpen om de plannen van energiebedrijf Del ta om een tweede kerncentrale te bouwen in de kiem te smoren. De Argus was gisteren in Goes (Grote Markt) en is morgen, don derdag 25 februari, in Zierikzee (Marktplein), vrijdag 26 februari in Terneuzen (kruising Haven straat), zaterdag 27 februari in Mid delburg (Marktplein) en op zon dag 28 februari in Vlissingen (op de kruising van Walstraat en Lange Zelke). ONDERWATERLANDSCHAP foto's Gimares/ Arjan Gittenberger door Nadia Berkelder Het protest tegen de stort van staalslak ken in de Ooster schelde was een bui tenkans, vindt Min dert de Vries, bioloog bij kennis centrum Deltares. Want straks is het misschien wel mooier dan ooit, onder water. Samen met on der meer Rijkswaterstaat en onder zoeksbureau Gimares legt Deltares een onderwaterlandschap aan dat volgens De Vries uniek is in de we reld. „Op deze schaal is nog nooit een onderwaterhabitat gemaakt." Het moet een bijzonder gezicht zijn: op de bodem van de Ooster schelde liggen straks kruisen van ruim twintig meter doorsnee, on derwaterdijken van bijna zestig meter lang en heuvels van steen, over drie gebieden van honderden vierkante meters groot. Het nieu we landschap wordt opgebouwd uit blokken steen, over de laag al gestorte staalslakken heen. En daar zie je vervolgens helemaal niets van. Als je op de kant staat tenminste; voor duikers moet het een spektakel worden, want als het goed is worden die bouwwer ken over een paar jaar bewoond en begroeid door een groot aantal plant- en diersoorten. Misschien zelfs wel meer dan voor de staal- slakkenstort. Maar niet meteen, waarschuwt Arjan Gittenberger van onderzoeksbureau Gimares. „De meeste soorten in zee zijn een jarig, maar we zullen een paar meerjarige soorten missen." Toch Steenstort in Oosterschelde in uitvoering f) gepland Serooskerke Oosterse/,^ Wissenkerke Zierikzee is hij optimistisch: onderzeese na tuur vernieuwt zich in hoog tem po. „In de winter gaat 90 procent van al het leven dood. Dat groeit in het voorjaar weer aan." Kreeftenvissers en duikers protes teerden vorig jaar tegen de manier waarop Rijkswaterstaat de oevers van de Oosterschelde verstevigde. De stort van een laag staalslakken langs de oevers zou een ecologi sche ramp betekenen. „Die vrees ging over het chemische aspect en het verlies aan habitat", zegt De Vries. „Dat chemische verhaal is onderbouwd: staalslakken kunnen in dat opzicht geen kwaad. Dat blijkt wel, want er liggen al jaren tonnen staalslakken in de Ooster schelde. Ze zijn gebruikt om de on derwaterdelen van de Stormvloed kering te beschermen - en dat wa ren zelfs nog staalslakken van een vorige generatie. Desondanks is de Oosterschelde één van de schoon ste wateren van Nederland." „Het is wel duidelijk dat staalslak ken in vergelijking met natuur steen niet goed begroeien. Dat kan komen doordat ze relatief klein zijn: ze rollen meer heen en weer, dus de aangroei valt er meteen weer af Bovendien zijn ze alle maal bijna even groot, zodat er voor niet veel verschillende dieren een habitat ontstaat en misschien is de oppervlakte wel niet stabiel en laat de begroeiing meteen weer los. Dat weten we niet precies. Sommige natuurstenen, zoals ba salt en graniet groeien ook slecht aan. Bij elke steen hoort een ge- Natuurlijk, zegt Joop Stalen burg van stichting De Oos terschelde, die onderwater- tuin is mooi. „Maar ligt nog steeds bovenop een laag staalslakken." De stichting is daar fel tegenstan der van. „We hebben het liefst he lemaal geen staalslakken, maar als het onmogelijk is om ze niet te ge bruiken of ze weer weg te halen, zou het gebruik van zand een be langrijke verbetering zijn. Zand dekt de boel af en je geeft leefge bied terug aan beestjes die een zachte bodem nodig hebben." „Dit onderwaterlandschap wordt uitgevoerd in natuursteen, dat is positief, er ontstaan allerlei holle tjes, voor kreeften bijvoorbeeld. Óver de vormgeving is goed nage dacht: er zijn stroomversnellingen en luwtes gemaakt. We hopen dat er in de toekomst allerlei levens vormen op komen, we weten al leen niet hoelang dat duurt. Als je één beestje weghaalt, kan dat gro te gevolgen hebben voor de rest. De Oosterschelde is gewoon een parel. Het gaat wel over het groot ste nationale park van Nederland." ■BBH—«WimM MIDDELBURG - Meer overvallen op woningen, horeca en winkels in 2009 en meer geweld tijdens die overvallen dan de voorgaande ja ren. Korpschef Letty Demmers ziet dit als de zorgelijkste ontwik keling van het afgelopen jaar. Die trend is ook waarneembaar in an dere delen van Nederland. In Zeeland ging het om maar liefst 34 overvallen, zo blijkt uit het handmatig natellen van de gege vens van de politie. Door een nieuw computersysteem met kin derziektes kan Demmers geen cij fers geven over de voorgaande ja ren. „Die zijn niet betrouwbaar." Maar uit haar gesprekken met agenten weet ze wel dat er meer overvallen plaats vinden. Volgens de korpschef is de toena me toe te schrijven aan jongeman nen die een soort hit-and-run tac tiek uitvoeren. Deze impulsover vallers bedenken bijna ter plekke dat ze geld nodig hebben en kie zen daarvoor woningen, restau rants of winkels uit. Omdat ze zich niet grondig voorbereiden we ten ze volgens Demmers ook vaak niet wat hen in een woning of winkel te wachten staat. „Als ze overlopen worden, gebruiken ze ook geweld omdat ze zich hebben laten verrassen." Ze schromen ook niet om geweld te gebruiken tegen bewoners of medewerkers van een winkel of restaurant om aan geld te komen. Woningen, horeca en winkels zijn meer het doelwit van overvallers geworden omdat banken en benzi nestations steeds beter beveiligd zijn. Demmers weet ook dat deze overvaller lachen om werkstraffen en korte celstraffen. Wat hen wel raakt is hen financieel plukken. Volgens Demmers blijkt uit de ge gevens van de politie dat de toena me van de overvallen vooral is te zien op Walcheren. Ze is tevreden dat 23,5 procent van de overvallen is opgelost. Na elke woninginbraak doet de po litie sporenonderzoek. Dat wordt gedaan om zoveel mogelijk infor matie te vergaren. „Woninginbra ken hebben een grote impact op mensen. We laten zien dat we die inbraken serieus nemen." I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74