land Geen vergunning anti-hagelkanon 'De leefbaarheid? Daar Partijen in Tholen pleiten voor rem op de hele grote projecten 20 Provincie doet onderzoek naar mestincident in Oud-Vossemeer f=l=RLOOS ONDERWIJS Lijsttrekkers zijn het in grote lijnen met elkaar eens over Gescheiden ouders McDonald's zet in op vestiging in Vlissingen woensdag 24 februari 2010 j it*"v i\ foiatuv.&iicl LMw tic ÏUic Kana.ilscraar Oosc-Soubur^ cd: 011^441*43 w wwwerriemie.n I X door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartens dijk mag zijn anti-hagelkanon niet meer gebruiken. Het Thoolse colle ge verleent geen nieuwe vergun ning. De WD is boos. „Er moet meer naar de belangen van de on dernemer worden gekeken", vindt raadslid Gabri Hoek. B en W verleenden vorig jaar een tijdelijke vergunning voor het an ti-hagelkanon. Alkema, die zijn be drijf heeft aan de Veerhoekseweg, mocht het apparaat één seizoen ge bruiken. Daarna zou worden geë valueerd. Die evaluatie is slecht voor hem uitgepakt. Klachten van omwonen den en een rapport van een extern bureau hebben het college doen besluiten om geen nieuwe vergun ning af te geven. B en W spreken over 'excessieve geluidshinder', die ontoelaatbare gezondheidsklach ten bij omwonenden kan veroorza ken. Het apparaat, dat knallen ver oorzaakt, is zestien keer gebruikt. Daarbij noteerde de gemeente in totaal 91 klachten. De mensen spra ken niet alleen over geluidsover last, maar ook over lichamelijke ef fecten, angstige huisdieren en de vrees voor schade aan huizen. WD'er Hoek betwijfelt of het alle maal wel zo erg is. „Ik heb het rap port van het externe bureau gele zen en daarin staat dat het anti-ha gelkanon afhankelijk van de om standigheden 60 tot 84 decibel aan geluid produceert. Dat is echt niet zoveel als het lijkt. Als mensen in een kantoor tegen elkaar praten, produceren ze dat ook met ge mak." Daarnaast stoort het Hoek dat het anti-hagelkanon wordt vergeleken met een schietbaan. De normen die voor zo'n baan gelden, zouden door het kanon ruimschoots wor den overschreden. „Maar je kunt een schietbaan, die heel vaak wordt gebruikt, toch niet vergelij ken met een anti-hagelkanon dat zestien keer per jaar een half uur tje aanstaat?" Hoek heeft bedongen dat het on derwerp binnenkort wordt bespro ken in de commissie ruimte. OUD-VOSSEMEER - De provincie stelt een onderzoek in naar aanlei ding van het scheuren van een mestsilo bij een varkenshouderij aan de Groene- of Hokseweg in Oud-Vossemeer. Daardoor kwam vorige week vijf miljoen liter dunne varkenspoep op het erfj in sloten en op een stuk landbouwgrond terecht. Die grond is van akkerbouwer Ad Ge- ARCHITECTEN luk. Hij kan het verbouwen van suikerbieten komend jaar wel ver geten. „De concentratie fosfaat, ka lium en stikstof in varkensmest is zo hoog, dat het de kwaliteit van de grond ernstig aantast. Suikerbie ten zijn erg gevoelig voor fosfaat." De provincie gaat het aansprake- lijkheidsvraagstuk bekijken, maar zal ook onderzoek doen naar even tuele gevolgen voor het milieu. De stelling dat elk Borsels dorp een school moet heb ben, is door de sluiting van de school in Ellewoutsdijk achterhaald. De vraag rijst dan ook of vasthouden aan die opvatting nog zinvol is. door Raymond de Frel "W" e kunt zoveel bedenken om I een dorpsschool te behou- I den. Maar als er onvoldoende I aanwas is en alle mogelijke kunstgrepen geen effen meer hebben, houdt het een keertje op. Een kleine school, die tegen het minimumaantal leerlingen van 23 aanschurkt, is uiterst kwetsbaar, zei directeur Anko van Hoepen van de Alpha Scholengroep (zes tien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland) vorige maand al eens tijdens het onderwijsdebat van de PZC. Het is gewoonweg niet vol te houden. Maar wat je moet doen om sluitin gen te voorkomen, kon hij nog niet zeggen. Er wordt druk over overlegd tussen gemeenfen en schoolbesturen. Voor De Linden in Ellewoutsdijk komt dat overleg te laat, maar wellicht biedt het voor een ander zorgenkindje in Borsele, De Betenburcht in Baar land, nog uitkomst. De zes Borselse partijen buigen zich ook over mogelijke oplossin gen om de scholen te behoeden voor de vervelende gevolgen van bevolkingskrimp. „Voor de leef baarheid in een dorp is een school heel belangrijk. Alleen daarom al moet je er voor blijven strijden", zegt lijsttrekker Jan Zandee van de SGP-ChristenUnie, nu actief als wethouder met onderwijs in de portefeuille. „Maar je moet ook na denken over oplossingen op de lan ge termijn. Samenwerking tussen scholen, eventueel samenvoegin gen... Dat zijn drastische maatrege len. Maar als het echt niet anders kan, moet je het niet uit de weg gaan." CDA-lijsttrekker Marga Vermue kan zich daar helemaal in vinden. „En als er dan toch een dorps school verdwijnt, dan moet je in zetten op een bijzondere regeling voor het bekostigen van leerlingen vervoer. Wij zouden bijvoorbeeld de Borselse Sprinter (een bus van de gemeente die wordt ingezet om niet-mobiele ouderen te vervoe ren, red.) willen inzetten om scho lieren te vervoeren. Daarnaast moeten we dorpsbewoners ook wijzen op hun eigen verantwoor delijkheid. Je kunt als gemeente wel faciliteren, maar de mensen maken uiteindelijk zelf een dorp wel of niet leefbaar." Ook de PvdA zit op dezelfde lijn. Als er dan toch scholen gesloten moeten worden, dan biedt wel licht een regioschool soelaas, stel len de sociaal-democraten in hun verkiezingsprogramma. De WD wil ook al zo weinig mogelijk leer lingen van het ene naar het andere dorp laten reizen. Lijsttrekker Berry Kooiker van de Lokale Partij Borsele zet daar ook al op in, al plaatst hij een kantteke ning. „We moeten ook de kwali teit van het onderwijs niet uit het oog verliezen. En eerlijk is eerlijk, er zijn nu al veel inwoners die hun kinderen niet op het eigen dorp naar school laten gaan. De inwo ners moeten er ook zelf aan mee werken om voorzieningen in stand te houden, toch? Maar j als er dan toch een school dicht moet, is het aan de gemeente om voor goed leerlingenvervoer te zor gen." Dat vindt D66-voorman Ronald van de Vijver ook. „Halsstarrig vasthouden aan een dorpsschool heeft geen zin. Wij pleiten voor grotere scholen op strategische plaatsen. Denk nou niet dat een schooltje met 23 leerlingen veel bijdraagt aan de leefbaarheid. Kom nou, een goed dorpshuis bij voorbeeld is daarvoor veel belangrijker. Als we zo doorgaan, vallen we van het ene in het andere drama. Nu Ellewoutsdijk, straks Baarland... Scholen met meer volume kunnen uitkomst bieden. En de gemeente mag het vervoer van de leerlingen betalen." door Rob Paardekam www.fierloos.nl GOES - Het SMWO start maandag 1 maart met een gespreksgroep 'ge scheiden ouders' in Goes. Deelne mers kunnen ervaringen en gevoe lens met elkaar delen, maar ook praktische zaken komen aan de or de. Deelname is gratis. Aanmelden via telefoonnummer 0113-277121. THOLEN - Veel Thoolse partijen wil len dat er een rem wordt gezet op de hele grote projecten. Dat bleek gisteren tijdens het grote verkie zingsdebat van Omroep Tholen. Gezien de bezuinigingen die door gevoerd moeten worden, kan de gemeente het zich niet veroorlo ven om alle projecten uit té voe ren, vinden veel lijsttrekkers. Het gaat dan om zaken als het omvor men van bedrijventerrein Noord tot woongebied, de aanleg van een jachthaven bij Gorishoek, het Mas- terplan Tholen en het havenge bied in Sint-Annaland. Als het om GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 3 maart 2010 dat laatste plan gaat, stuit vooral de komst van woontorens op het havenplateau op steeds meer ver zet. „Een plan waar geen enkele in woner om heeft gevraagd", ver woordde Bram van de Sande (CU) de gevoelens van veel partijen. Tot verrassing van velen stelde zelfs de WD dat de gemeente is vastgelo pen in 'veel te veel' grote projec ten. Er zouden er voorlopig geen nieuwe bij moeten komen. WD'er Anton van Oost verbaasde verder door te stellen dat de ge meente in het kader van de bezui nigingen liefst veertig tot vijftig ambtenarenbanen moet schrap pen. „Er lopen tien mensen rond op de bouwafdeling, maar er ko men geen bouwaanvragen meer binnen. En elke wethouder heeft een secretaresse. Dat is toch te gek?" Ook de hondencontroleurs en parkeerwachten mogen wat Van Oost betreft het veld ruimen. Hoewel de andere partijen ook al lemaal vinden dat er moet worden gekeken naar het ambtenarenappa raat, vonden ze dat de liberaal te ver ging. „Verkiezingsretoriek", stel de SGP-voorman Peter Hoek. VLISSINCEN - McDonald's komt misschien toch nog naar Vlissin gen. Na eerder 'definitief te zijn af gehaakt is de hamburgerketen zich weer aan het oriënteren op een vestiging. Zowel McDonald's als de gemeen te ontkennen dat 'er een grondaan- bieding is gedaan of dat er onder handelingen plaatsvinden, maar volgens McDonald'swoordvoerder Dirk van den Boogaard oriënteert zijn werkgever zich wel in Vlissin gen. Ook al heeft McDonald's volgens de woordvoerder 'geen specifieke locatie' op het oog, de projectma nager is wel recentelijk in Vlissin gen geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72