sport 31 het juiste ritme Vinokoerov vervult nu rol Armstrong in ploeg Contador Top drie schuift verder naar elkaar toe Bordeaux zit op rozen woensdag 24 februari 2010 Het wielerjaar wordt zater dag geopend met de Om loop van het Nieuwsblad. Het jaar zal opnieuw in het teken staan van de twee strijd Contador-Armstrong. Psychologische oorlogsvoe ring. Lance Armstrong is er dol op. In zijn beste ja ren kreeg de Amerikaan er Jan Ullrich al mee op de knieën. De mentale wilskracht is een van de grootste wapens van Armst rong. De klinische manier waarop de Texaan van zijn lijf en ploeg een onoverwinnelijke combinatie maakte, leverde hem niet altijd de populariteitsprijs op, maar wel ze ven Tour-zeges. „Ik heb geen ge heim", zei Armstrong altijd. Zijn manier van werken is echter nooit gekopieerd. Armstrong kon jaren lang heersen omdat hij zijn tegen standers mentaal de baas was. Nie mand kon het opbrengen om zo te werken als hij. En als ze een beetje in de buurt kwamen, blufte hij ze af Tot hij vorig jaar stuitte op Alberto Contador. De beminnelijke Span jaard had het volgende slachtoffer moeten worden van Armstrongs dadendrang. Het kwam hem bij zijn rentree wel uit dat de sterkste ronderenner van dat moment in zijn eigen ploeg (Astana) zat. 'Die krijg ik wel klein' zal The Boss ge dacht hebben. Ook toen hij tijdens de Tour zowat de gehele ploeg en staf mobiliseerde in zijn psycholo gische oorlogsvoering gaf de Madri- leen echter geen krimp. Integen deel, hij viel dermate brutaal en hard aan dat ook Armstrong besef te dat hij voor het eerst sinds zijn comeback in 1999 in alle opzichten zijn meerdere had getroffen. Dit seizoen komen de twee elkaar weer tegen in de Tour. Nu niet als leden van eenzelfde team, maar als echte concurrenten. „Hij moet er tijdens de afgelopen Tour al metv begonnen zijn", zegt Contador over de volgende clash van de twee. Armstrong nam bijna alle sterke helpers mee naar zijn nieu we team RadioShack. Zelfs de Spanjaard Zubeldia. Armstrong liet Astana berooid achter. Conta dor kon vanwege de organisatori- Alberto Contador met Lance Armst rong in zijn kielzog. door Ad Pertijs sche problemen binnen Astana lan ge tijd geen kant op. Op de valreep pas mocht hij Oscar Pereiro als hel per binnenhalen. Verder moet hij het doen met mannen als Fofonov, Gasparotto en Stangelj. „Ie kunt ook steun krijgen van andere ploe gen", zegt Contador. Daarbij moet de Spanjaard gokken op de teams van Evans (BMC), de gebroeders Schleck (Saxo), Gesink (Rabo bank) en Wiggins (Sky). Hij heeft nog een optie: Alexander Vinokoerov. Sinds eind vorig sei zoen is de door de Tour uitgekot ste Kazak weer terug bij zijn eigen Astana. In eigen land is hij nog steeds een ten onrechte veroordeel de held, maar voor Contador is hij een nieuwe Armstrong. Vino koerov beschouwt Astana als zijn eigen ploeg en is daarmee een vol gende potentiële vijand in eigen ge lederen. Contador ziet hem daar om liever niet in de Tour. Vino kan zich beter uitleven in de Giro werd afgesproken. Het akkoord is echter broos. Vinokoerov (en met hem al zijn landgenoten en spon sors) praten en dromen alweer openlijk over de Tour. Gezien de zwakte van de ploeg kan Contador maar het best zo snel mogelijk in stemmen met de wens van Vino om de Tour te rijden. Het is begrij pelijk dat Contador geen zin heeft in een volgende interne machts strijd, maar hij is mentaal sterk ge noeg om er ook Vino onder te hou den. En als Vinokoerov meedoet, zullen ook de Kazachen in de ploeg gemotiveerder zijn om in juli drie weken alles uit de kast te rijden. De keuze is aan Contador. Hij heeft afgesproken om de komende drie maanden binnen zijn eigen team de kat uit de boom te kijken. Het nieuwe management mag in die periode laten zien dat het de rust en stabiliteit waar het vorig s jaar (door allerlei betaalperikelen) zo aan ontbrak, kan garanderen. Dan ook weet Contador of hij kan bouwen op zijn eigen ploeg. Zo niet dan staat hij er weer praktisch alleen voor. Niet dat hem dat zal hinderen. Daar weet Armstrong inmiddels al les van. De Amerikaan heeft al ge zegd dat Contador hem niet langer hoeft te vrezen. De 38-jarige acht zich de mindere van zijn vroegere ploegmaat. De Spanjaard zal er de schouders bij opgehaald hebben. Na een koersondërbreking van meer dan een halfjaar won hij af gelopen weekeinde al weer de Ron de van de Algarve. Lance Armstrong houdt nog altijd van psychologische spelletjes. Con tador is echter geen Ullrich. Het tweegevecht Contador-kamp Armstrong zal daarom dit jaar vooral voor de Tour-start in Rotter dam worden uitgevochten. Barcelona bleef in Stuttgart voor de tiende keer ongeslagen in Europe se uitwedstrijden. Girondins Bordeaux heeft gisteravond een grote stap gezet naar de kwartfinale van de Champions League. De Franse ploeg won met 0-1 bij Olympia- kos Piraeus. Michael Ciani (foto) werd vlak voor rust matchwinnaar. komt te laat. foto Martin Meissner/AP ZIERIKZEE - De top drie in de schaakcompetitie van Zierikzee schoof in de twintigste ronde nog dichter naar elkaar toe. Martin Krij ger en Bas van de Graaf wonnen beiden en liepen in op de niet spe lende koploper Hans Aangeen- brug. De onderlinge afstand is nu niet meer dan één partij. Opmerke lijk was dat alleen de drie Greef- hotsten remiseerden. Oud-voorzitter en erelid lohan Hoogstrate won zijn alweer vierde partij op rij. Met zwart bouwde hij een sterke veste en liet alleen zijn dame frivool rondzwerven bij de vijandelijke stelling. Witspeler Dick Doeswijk reageerde getergd. Met listige zetten joeg hij de dame terug in haar eigen stelling. Toen hij dit bereikt had, ging hij vol door met zijn aanval, gesteund door een betere ontwikkeling. Hoogstrate liet het over zich heen komen en verloor zijn dame tegen twee lopers. Doeswijk speelde sterk door, maar op het moment dat hij dacht de winst binnen te slepen sloeg Hoogstrate toe en pakte de dame en nog een toren van Doeswijk. „Een moordpartij", glimlachte Hoogstrate. Het was meer een sluipmoordpartij. Ook Pang Yuen bouwde tegen zijn opponent Peter Verkaart een flin ke voorsprong op: van twee stuk ken en een toren. Ook Yuen dacht de partij makkelijk af te kunnen maken en zag een venijnige mat- dreiging over het hoofd. Bas van de Graaf kwam goed uit de opening en spleet met zijn zwa re stukken de stelling van Peter de Vrieze in tweeën. De partij eindig de in een mooi mat voor Van de Graaf Herman Jukkenekke verdedigde zich tegen Martin Krijger wat moeizaam en kwam vanaf de ze vende zet in het nadeel. Krijger bouwde een sterke aanval op, die uiteindelijk winst opleverde. Veel gelijkmatiger verliep de partij tussen Linda Greefhorst en Chris van Eldik, deze partij is te beschrij ven met één woord: ruilbeurs. Het eindspel met dame en zeven pion nen bracht geen openingen en bei de spelers spraken remise af. Remise was ook de uitslag van de partij tussen Alexander en Paul Greefhorst. Cacau had er gisteravond voor rust zomaar twee of drie kunnen maken, maar slaagde daar niet in. Toch voelde Stuttgart zich gistera vond gesterkt door het vertoonde spel in de eerste 45 minuten. Al leen zegt dat tegen Barcelona nooit zo veel. Eén flits van één van de topspelers en de zaken kun nen er weer heel anders voor staan. Het bewijs werd in de 52e minuut weer eens geleverd. Een af geslagen corner belandde via het hoofd van verdediger Pique voor de rechter van Ibrahimovic. De Zweed had twee pogingen nodig om de gelijkmaker binnen te schie ten. Daarna zette Barcelona met inval ler Thierry Henry binnen de lij nen meteen aan voor een tweede treffer. Die hing ook even in de lucht, tot Stuttgart weer wat meer grip op de Catalanen kreeg. Het bleef daardoor 1-1 en dat is voor Barcelona een prima uitgangsposi tie voor de return. ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65