Op een bevlogen en eigentijdse wijze In de politiek door 181 zee Sar d Ook dit jaar weer een SchouwenDuivelandPas Duurzaam, maar niet ten koste van alles Pruiken Service Nederland GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Vijf jonge kandidaten staan te trappelen op de politiek in te gaan voor al uw haarwerken. woensdag 24 februari 2010 1 S Op drie maart zijn de ge meenteraadsverkiezingen. In aanloop daar naar toe schenkt de PZC aandacht aan de kandidaten en de par tijstandpunten. Vandaag deel 2: de jonge honden door Melita Lanting en Ali Pankow Raadslid worden terwijl de financiële vooruitzich ten ronduit slecht zijn, is niet gemakkelijk. Toch hebben vijf jonge mensen zich daar niet door laten weerhouden. Ze staan allemaal op een (min of meer) verkiesbare plaats. Onlangs zijn ze op verzoek van de PZC om de tafel gaan zitten, om te praten over ambities en oplossingen voor problemen op Schouwen-Duive- fand. Het werd een gesprek met vijf be vlogen mensen die op een eigen tijdse manier aankijken tegen de problemen en kansen die op de ge meentepolitiek afkomen. Bijvoorbeeld de economische te ruggang maar ook de dreigende krimp van de bevolking zoals uit de jongste onderzoeken blijkt. „Die krimp kan best nog wel eens meevallen", zegt Daniël loppe (CDA). „Zo stellig zie ik die cijfers niet. Er zijn mensen aan de 'goe de' kant van Rotterdam die best op en neer willen rijden." Marcia Smeding (PvdA): „Ik ben zelf zo'n forens. Er zijn goede ver bindingen met Rotterdam en ik heb heel veel vrienden van rond de dertig die het heel prettig zou den vinden om hier te wonen. Wow, zeggen ze dan. Lekker dicht bij zee. Dan zeg ik, nou dan kom je toch ook deze kant op? Ie hebt hier alle rust en ruimte. Ook fijn voor mensen met kinderen." Dat het woonklimaat aantrekkelijk is beamen Erika Capelle (Christen- Unie), Serge Vogelenzang (D66) en Corine Hoogerheide (LSD). „De kracht van Schouwen-Duive- land ligt in de mix. Aan de ene kant de dynamiek van de drukte in het seizoen en aan de andere kant de rust." Met uitzondering van Marcia Sme ding („Ik kwam voor de liefde") zijn ze allemaal afkomstig van Schouwen-Duiveland. Net als de meeste jongeren gingen ook zij op hun achttiende weg om te stude ren. „Na een jaar of tien, vijftien besef je dat er maar één plek is waar je je kinderen groot wilt brengen en dat is Schouwen-Dui veland. Dan wil je terug", zegt Co rine Hoogerheide. De gemeente zou wat hen betreft best zwaar mo gen inzetten op het aantrekken van jongeren. „Met citymarketing Schouwen-Duiveland eens echt op de kaart zetten." De aangekondigde bezuinigingen van het Rijk zijn iets waar de aan komende raadsleden direct mee te maken krijgen. „Met een burge meester als meewerkend voorman moet het lukken met een wethou der minder", noemt Serge Vogelen zang als mogelijke besparing. „Het lijkt mij alleen wel handiger dat de 'politieke' portefeuilles bij de wet houders liggen." Een suggestie die Erika Capelle wel aanspreekt. „Dat is echt iets om over të praten. Ik denk dat er met het combineren van portefeuilles heel wat te win nen valt." Ook minder mensen in huren is een optie. „Vlissingen doet het met minder externe bu reaus en minder ambtenaren. Waarom kan dat dan niet op Schouwen-Duiveland", verzucht Daniël loppe. Duurzaamheid staat hoog op de (politieke) agenda. Of het nu om woningbouw, energie of economie gaat. Zonder het pre dikaat 'duurzaam' telt een initia tief nauwelijks meer mee, lijkt het wel. Toch blijken er bij de aan stormend raadsleden duidelijke grenzen te zijn. Geen duurzaam heid ten koste van alles. Het oog wil ook wat. Het CDA stelt bijvoorbeeld voor om daken van boerenschuren in het buitengebied te beleggen met zonnepanelen. „Als daar landelijke subsidie voor is, prachtig", rea geert Serge Vogelenzang (D66). „Op den duur leveren zonnepane len geld op. Zeker buiten de ker nen denk ik dat die zonnepanelen weinig kwaad doen. In ieder geval minder dan windmolens." Maar al die in de zon schitterende zonne panelen werken wel als een spie gel, constateert Corine Hoogerhei de (LSD). Duurzaamheid moet volgens de kandidaat-raadsleden hoog op de politieke agenda staan, maar vraagt wel een kritische houding. „Op het moment dat je zegt dat al le gemeentelijke voertuigen elek trisch moeten zijn, denk je 'super'. Maar wat als het elektriciteit is van een kerncentrale? Je moet echt even kijken en doorrekenen wat je er mee opschiet", zegt Erika Capel le (CU). „Duurzaamheid begint bij vooral jezelf', zegt Marcia Smeding (PvdA). „De gemeente moet er ook weer niet te betuttelend in worden. Wel faciliteren, maar niet dwingend opleggen." „En niet te moeilijk doen als ie mand iets wil. Het moet alleen wel in het beeld passen en nie mand in de weg staan", zegt Cori ne Hoogerheide. Duurzaamheid tot op lokaal ni veau toepassen in de economie is een tamelijk nieuw idee. Haal de dagelijkse boodschappen van loka le producenten bijvoorbeeld op een streekproductenmarkt. „Dat moet dan wel particulier initiatief zijn", zegt Daniël loppe (CDA). „Misschien heeft de molenaar wel helemaal geen zin om op de markt te staan. In Zierikzee is de Vietnamees met zijn loempia's de meest authentieke handelaar." Met zijn 25 jaar is Serge Vo gelenzang (D66) de jong ste lijsttrekker bij de ko mende raadsverkiezingen. Op kor te afstand gevolgd door Erika Ca pelle, 29 jaar en lijsttrekker voor de Christenunie. Na de komende verkiezingen zal de gemiddelde leeftijd in de ge meenteraad aardig zijn gedaald. 'Uit liefde voor het eiland' is de ge boren en getogen Zierikzeeënaar Serge Vogelenzang de politiek in gegaan. '„De afdeling bleek slapend en dat kan natuurlijk niet." Hij werd actief en werd gekozen tot lijsttrekker. Daniël Joppe (Zierikzee) treedt in de voetsporen van zijn opa. Hij runt nu de winkel die opa vroeger had in Zierikzee-en wordt - net als opa - actiefin de politiek. „Ik ben www.pzc.nl VERKIEZINGEN Vind de partij van uw keuze via: www.pzc.nl/stemmenopschouwen duiveland MEEST GELEZEN 1Schouwen bezuinigt vijf miljoen 2. Auto slaat over de kop 3. Plan bungalowpark zaait onrust TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Al het nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ook dit jaar kunnen in woners van Schouwen-Duiveland weer gebruik maken van de Schou wenDuivelandPas. De gemeente heeft in overleg met de Stichting SchouwenDuiveland Pas besloten de speciale pas voor inwoners van het eiland met één jaar te verlengen. De huidige SD-pas blijft tot maart dit jaar geldig. Voor die datum ontvangt ie dereen een nieuwe pas die tot eind 2010 geldig is. Bezitters van de blauwe (inwo- ners-)pas kunnen gebruik maken van speciale aanbiedingen, evene menten, arrangementen en kor tingsacties van ondernemingen die aangesloten zijn bij de Stich ting SchouwenDuivelandPas. Bezitters van de oranje 65-plus (in- woners-)pas kunnen naast deze mogelijkheden bovendien gebruik maken van gratis busvervoer op Schouwen-Duiveland en in be perkte mate daarbuiten. Alles inwoners van Schouwen-Dui veland krijgen de eilandpas thuis gestuurd. De pas wordt met de aanslag voor gemeentelijke heffin gen meegestuurd. Dat bespaart 12.000 euro aan verzendkosten. De aanslag OZB wordt eind deze maand verzonden. Heeft u een machtiging van uw arts dan hoeft u gegarandeerd niets bij te betalen voor uw haarwerk. 0.- dus! Vraagt u vrijblijvende informatie. Wij leveren ook maathaarwerk, echt, synthetisch, en hairblended een mix van echt, en hittebestendig synthetisch haar wat men kan föhnen. Vele sjaals, turbans, en buffs, hebben wij al vanaf 3,50. Wij komen ook aan huis en ziekenhuis. Geen extra kosten! Pruiken Service Nederland, Arendsstr 17-19, 3255 XA, Oude Tonge. 0187-640993 erkend bij alle zorgverzekeraars en SEMH, lid ANCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58