Zeeland Gemeente bezuinigt vijf miljoen 7,99 intratuin Opbeurend SCHOUWEN-DUiVELAND 20 en 21 17 22 en 23 KORTING RIJK B en W proberen gedwongen ontslag ambtenaren te vermijden Prijsplukkér* almanak Tip? redactie@pzc.nl Vragen over centrum gezondheid Marjon van Iwaarden lanceert glossy muziekgala Woensdag 24 februari 2010 mm^assgsms. Deltares legt nieuw landschap aan op bodem Oosterschelde Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Ton van den Nouweland zierikzee - De gemeente gaat fors bezuinigen. Over drie jaar moet er een sluitende begroting liggen. Daarvoor moet vijf miljoen euro wordeh gevonden, in eerste instan tie door bezuinigingen. Mogelijk la ter door verhoging van inkomsten. De ingrepen zijn nodig door een verwachte korting van het Rijk op het gemeentefonds. De omvang van die korting zit ergens tussen drie en zes miljoen. B en W wach ten het moment waarop Den Haag dat bekend maakt niet af en gaan uit van een besparing van vijf miljoen, over drie jaar te berei ken. Een deel van de besparingen wordt gevonden door het maken van een scherpere jaarrekening. De gemeente houdt aan het eind van het jaar vaak geld over. Dat gaat naar de pot algemene reserve die nu circa tien miljoen groot is. Door uit te zoeken waar de over schotten vandaan komen, kunnen die begrotingsposten worden ver laagd en blijft er niets over. Maar er wordt ook gesneden. B en W schrappen taken en dan zijn er minder ambtenaren nodig. Ge dwongen ontslagen moeten hier bij worden voorkomen. B en W willen ook minder uitvoerend werk door ambtenaren laten doen en aan de andere kant minder ad- viesbureau's en externe krachten inhuren, Verder worden geen pro jecten meer gestart als daar vooraf geen dekking voor bestaat. Wet houder Wijnand Renden: „Zoiets als de renovatie van het Stadhuis museum, waar we aan zijn begon nen zonder volledige financiële dekking, kan dus niet meer." Tenslotte bezuinigen B en W door materieel dat is afgeschreven, maar nog wel goed functioneert, niet te vervangen. Mochten al deze bezui nigingen onvoldoende zijn om de vijf miljoen te halen, dan kijken B en W ook naar de inkomstenkant. Daar waar de leges te laag zijn om kostendekkend te werken, worden ze verhoogd. Over een verhoging van de onroerend zaakbelasting laat Renden zich niet uit. „Dat is aan de gemeenteraad. Wij, als col lege, houden alle opties open." B en W komen exact een week voor de raadsverkiezingen met hun bezuinigingsplan. Volgens Renden is er geen verband. „De partijen in de raad weten al onge veer een jaar dat dit eraan zat te ko men. Ze hebben daar hun verkie zingsprogramma's op kunnen aan passen." Vrachtwagens van de gemeente moeten vanwege bezuinigingen nog een jaartje doorrijden als ze zijn afgeschreven. foto Dirk-jan Gjeltema Phalenopsis orchidee 2 takken in diverse kleuren van 12,95 NU PER STUK Intratuin Koudekerke www.intratuin.nl renesse - Tegenstander van een ge zondheidscentrum is Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) niet. Maar het onderzoek naar de moge lijkheden om er in Renesse eën te bouwen, roept vragen op. De ge meente stelt er bijna 50.000 euro voor beschikbaar en LSD vraagt zich onder meer af waarom de ge meente geld neerlegt voor een par ticulier initiatief en of dat voörtaan altijd staat te gebeuren. Nu alle sneeuw is gesmolten, toont zich de harde realiteit in de achter tuin van die Goese groenliejhebster: haar gazonnetje, haar zo hartstochte lijk bevochten grasmatje, het is zo goed als verdwenen. Al het nijver maaien, verticuteren, beluchten, ontmossen, opstrooien, in zaaien en mesten van het voorgaand groeiseizoen ten spijt. Wat rest na de meedogenloze winter zijn enkele zieli ge sprietjes op een akelig kaal akker tje waar het zonnetje nog maar net de randjes van bereikt. Maar, dacht ze, de sprietjes zijn nog groen en kun nen uitgroeien tot polletjes. Gras groeit immers zodra de temperatuur boven de vijf graden Celsius raakt. Ze toog hoopvol aan het werk met nog meer compost, mest en zaad. Een vriend die langskwam, bekeek het eens en voelde dringend de be hoefte de zwoegster op te beuren. „Het ligt er weer netjes bij", knikte hij opgewekt. „Geen onkruidje te zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57