WD: 'Blijven investeren in wegen Goes' Ze beseffen zelf goed land 20 'Zeeuws-Vlaanderen moet zichzelf geen problemen aanpraten' Onderzoek mestincident in Oud-Vossemeer PI=RLDOS Steeds minder Walcherse vrouwen lopen nog in klederdracht. 'Ons bin de léste' heet daarom het boek waarin Ellen De Vriend dertig vrouwen portretteert. Hagelkanon woensdag 24 februari 2010 f> t fk buuuumieï' Cl/I-' mives Kaïicilstr.uit:Öost-Sotiburj tal: ori;-'-+4U4.i ivvv.-'.Mncrnemic.n I door Frank Balkenende GOES - Goes moeten blijven inves teren in nieuwe wegen en knoop punten. Een tweede afslag aan de A58, een spoortunnel, de zuidelij ke verbindingsweg, verbetering van het Poelplein en ook bedrij venterrein Poel V zijn noodzake lijk om het economisch kloppend hart van Midden-Zeeland te blij ven. Zegt de WD Goes. Met die projecten zijn tientallen miljoenen euro's gemoeid. Een zware last met een forse rijksbezui niging in zicht. Goes houdt name lijk rekening met een structurele rijkskorting van acht miljoen euro vanaf 2012/2013. Dat is net zoveel als Goes nu jaarlijks aan onroe- rend-zaakbelasting beurt. Toch kan de gemeente het zich niet veroorloven grote infrastructu rele projecten uit te stellen, zegt lijsttrekker Dick van der Velde. „Als we niks doen, missen we de boot. Wonen, werken en de centra le ligging van Goes vormen de kracht van de stad. Dat is nog eens onderstreept in het citymarketings- onderzoek. We moeten de concur rentiepositie blijven versterken. Het is leuk als je veel bedrijven hebt, maar als die werknemers er niet kunnen komen omdat ze in de file staan, werkt dat een keer in je nadeel. Nieuwe bedrijven zullen zich niet snel in Goes vestigen als de verkeerssituatie niet op orde is. Bereikbaarheid is nogal eens door slaggevend bij bedrijfsvestigin gen." Van der Velde wijst ook op het citymarketingsonderzoek, dat bevestigt dat Goes de boer op moet met wonen (aangenaam stads in een landelijke omgeving) en werken (bereikbaarheid, centra le ligging). Een verkeersinfarct kan de stad zich niet permitteren, net zo min als een dikke streep door het plan voor bedrijventerrein Poel V, denkt de VVD-kopman. „Op de Poel II hebben we bijna al leen nog dure grond op zichtloca- ties in de aanbieding. Het risico is dat we bedrijven mislopen die een goedkopere stek wensen. Om de markt goed te bedienen, is de Poel V absoluut noodzakelijk. De eco nomie zal een keer aantrekken en dan moet je er klaar voor zijn." Naast verbetering van de verkeers- circulatie en investeren in de loka le economie, zet de WD ook in een veilige woonomgeving. „Wil je werknemers naar je stad trek ken, dan moet je er veilig en met .plezier kunnen wonen." OUD-VOSSEMEER - De provincie stelt een onderzoek in naar aanlei ding van het scheuren van een mestsilo bij een varkenshouderij aan de Groene- of Hokseweg in Oud-Vossemeer. Daardoor kwam vorige week vijf miljoen liter dunne varkenspoep op het erf, in sloten en op een stuk landbouwgrond terecht. Die grond is van akkerbouwer Ad Geluk. Hij kan het verbouwen van ARCHITECTEN BOEK OVER KLEDERDRACHT door Maurits Sep Nog 96 Walcherse vrou wen lopen dagelijks in klederdracht. En het worden er in rap tem po steeds minder. Met ze praten en ze op de foto zetten kan nu dus nog, bedacht Ellen De Vriend. An derhalf jaar werkte ze aan haar boek Ons bin de léste, waarin ze dertig Walcherse vrouwen in dracht portretteert. „Het is duidelijk een momentopna me", vertelt De Vriend. Twee vrou wen die ze voor haar boek sprak, zijn inmiddels helaas overleden; enkele anderen wonen nu niet meer zelfstandig maar zijn intus sen naar een verzorgingshuis ver huisd. Omdat ze een zeldzaamheid zijn- geworden, worden de vrouwen ook vaak door toeristen op de foto gezet. Als ze gewoon in het voor bijgaan gefotografeerd worden, vin den ze dat niet zo erg, kreeg De Vriend te horen. „Wat ze wel echt irritant vinden, is dat ze voortdu rend worden gevraagd om te pose ren. Bijna niemand wil dat." Voor De Vriend maakten ze een uitzondering, al moest ook zij ac cepteren dat twee vrouwen wel hun verhaal wilden vertellen maar niet op de foto wilden. „De ande ren deden het wel, omdat ze het zelf ook belangrijk vinden dat dit boek verschijnt. Ze beseffen zelf heel goed dat zij de laatsten zijn. Ze snappen ook wel dat een jonge meid niet meer in dracht loopt. Het kost ze 's ochtends een uur, of soms twee, om zich aan te kleden. Dat doen jonge vrouwen nu niet meer." De Vriend moest er aanvankelijk wel moeite voor doen de vrouwen zover te krijgen dat ze haar te woord wilden staan. „Bellen om .een afspraak te maken, bleek niet te werken. Aan de telefoon werd ik al snel afgewimpeld. 'Nee, ik wil niet op de foto.' 'Nee, ik heb niks bijzonders te vertellen.' Ze vinden zichzelf heel gewoon, maar dat zijn ze natuurlijk niet. Daarom ben ik gewoon naar ze toe gereden en heb ik bij ze aangebeld. Als ik aan de deur stond en Zeeuws met ze sprak, mocht ik wel binnenko men. En dan vonden ze het uitein delijk toch gezellig en praatten ze me de oren van het hoofd. En via de één kwam ik aan de ander." Ze kende vooraf niet één van de vrouwen die ze interviewde. „Ik begon dus heel onbevangen aan dit boek. Maar dat werkte wel, want de verhalen kwamen spon taan. Dat ze enkele jaren op z'n burgers hadden gelopen, maar toch weer de klederdracht hebben aangetrokken. Of van iemand die met haar man naar Noord-Hol- suikerbieten komend jaar wel ver geten. Geluk: „De concentratie fos faat, kalium en stikstof in varkens- mest is zo hoog, dat het de kwali teit van de grond ernstig aantast. Suikerbieten zijn erg gevoelig voor fosfaat." De provincie gaat niet alleen het aansprakelijkheidsvraagstuk bekij ken, maar zal ook onderzoek doen naar eventuele gevolgen voor het milieu. SINT-MAARTENSDIJK - Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartens dijk mag zijn anti-hagelkanon niet meer gebruiken. B en W verleenden vorig jaar een tijdelijke vergunning. Klachten van omwonenden en een rapport van een extern bureau waren re den om geen nieuwe vergunning af te geven. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen moet zichzelf niet allerlei proble men aanpraten over bevolkings- krimp en vergrijzing. Lijsttrekker Jaap Bos van het CDA in Terneu- zen betoogde dat in het verkie zingsdebat van PZC en BN/De Stem in het Scheldetheater. Proberen de jeugd in de regio de houden is volgens Bos een 'uto pie'. „Als je er in slaagt de econo mie te stimuleren en Zeeuws- Vlaanderen aantrekkelijk te ma ken, komen mensen van elders werken bij de bedrijven die zich hier vestigen. Creëer een omge ving die economisch in orde is en dan komt het vanzelf goed." Voor Michiel Groeneveld (WD) is de jeugd de sleutel voor de leef baarheid in Terneuzen. „Of ze te rug komen hangt af van de vraag of ze een baan vinden en hier pret tig kunnen wonen." Wat dat be treft waarschuwde Peter Clijsen (GroenLinks) er voor dat er bij stadsvernieuwingsprojecten niet te veel goedkope huisvesting voor jongeren mag verdwijnen. Bij pogingen om de werkgelegen heid uit te breiden moet volgens Groeneveld gedacht worden aan lo gistiek. „Maar dan moet je ook naar het zuiden kijken en jezelf niet zien als een gebied dat aan de rand van Nederland ligt." Dat jongeren liever voor een brui sende grote stad kiezen dan voor Zeeuws-Vlaanderen, kon Fons van Limpt (SP) zich wel voorstellen. „Daarom moeten we ook naar de jongeren toe gaan om ze te vragen wat ze willen, welke voorzienin gen en activiteiten te missen." Clijsen bestreed dat er op dit mo ment te weinig wordt gedaan voor jongeren in de gemeente Terneu zen. „In de stad en in de verschil lende andere kernen zijn er initia tieven voor jongeren. Daar hebben we zeker geen enquête voor no- dig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22