We hebben nu twee winters meegemaakt waarvan we kunnen zeggen: kijk eens, dit is eigenlijk normaal' 11 fTT t 7 i 7 7, 7 woensdag 24 februari 2010 Bioloog Arnold van Vliet TE RWINTERWINTERWINTERWINTERWINTERWINTERWINTERWINTERWINTERWINTE ze later beter in vorm zijn." Volgens Leen Moraal, bioloog van kennisinstituut Alterra in Wagein- gen, kunnen insecten goed tegen de kou. „Wat wél effect heeft, is late nachtvorst, als de beestjes uit hun eitjes zijn gekropen en als rupsjes aan blaadjes knabbelen. Dan zijn ze kwetsbaar." En als ze niet vroeg 'ontwaken' is de kans kleiner dat ze doodvriezen als het dan alsnog gaat vriezen. Van Vliet: „Nee, een winter als we nu hebben gehad, is zelfs beter voor muggen en wespen dan een zachte." Trekvogels trekken zich niets aan van relatief lange vorstperiodes. „Die overwinteren in Afrika en ho ren daar niet wat Erwin Krol tegen ons vertelt", zegt Van Vliet. „)e zag de laatste jaren ook dat vo gels als koolmezen en bonte vlie genvangers 'te laat' gingen broe den, op een moment dat er door de vroege lente al geen rupsen meer waren. Ze hadden niet ge noeg eten meer voor hun jongen. Dat zal dit jaar niet zo zijn." Temperatuur in de winter Afwijking van de gemiddelde winter- temperatuur in De Bilt, die telkens over de laatste dertig jaar wordt berekend. In 2000 was de gemiddelde winter- temperatuur 3,3 graden. zeer koud en koud cc normaal r~i warm cc zeer warm infographic: CRW bron" KNMI planten eerder uitgebloeid. Wan neer de lente begint, heeft daar minder invloed op." Aan De Natuurkalender werken tientallen organisaties en duizen den vrijwilligers mee. Zij noteren het wel en wee van de Nederland se flora en fauna. Biologen als Van Vliet proberen daar aan de Wage- ningen Universiteit verbanden in te zien en conclusies uit te trek ken. „Mensen vinden het de laatste de cennia door de zachte winters steeds normaler dat alles vroeger komt," legt Van Vliet uit. „Maar zo normaal is dat niet, we zijn erg 'verwend' door de natuur. We heb ben nu twee winters meegemaakt waarvan we kunnen zeggen: kijk eens, dit is eigenlijk normaal." Voor de natuur is dit goed, stelt hij. „Door de stijging van de tem peratuur is er sinds 1988 in de na tuur veel veranderd. Ik zie dit een beetje als een adempauze." De zachte winters gaven exoten als de Orpheus spotvogel en ruim tachtig soorten planten de kans zich definitiefin Nederland te ves tigen. „Tachtig plantensoorten op een totaal van 1.300 is gigantisch", zegt Van Vliet. Van Vliet: „Niet alleen de tempera tuur speelt een rol, ook zaken als vermesting, verdroging en verzu ring. We weten daar als biologen eigenlijk nog heel weinig van. Het één neemt toe, het ander neemt af en het vreet elkaar ook allemaal nog eens op. Als we al dachten de natuur een beetje te begrijpen, is er dat de laatste jaren niet makkelij ker op geworden." Er voltrekken zich allerlei verbor gen en mysterieuze revoluties in de natuur. Zo meldt de Nederland se Mycologische Vereniging al veer tien jaar lang gemiddeld zeven nieuwe soorten schimmels en pad denstoelen per maand! Hij wil wel een hardnekkig fabel tje om zeep helpen: dat in een strenge winter muggen en wespen doodvriezen. „Onzin", zegt hij. „Die kunnen daar uitstekend te gen. Ze verbruiken zelfs minder energie in een 'winterslaap' zodat EIKENPROCESSIERUPS Enkele jaren geleden dachten bio logen nog dat de eikenprocessie- rups weieens massaal het loodje kon gaan leggen als er weer eens een strenge winter kwam. De rups, die vanuit het zuiden op rukt en waarvan de haren hevige jeuk, huiduitslag en soms zelfs koorts veroorzaken, blijkt al jaren een onuitroeibare plaag. Het beestje blijkt makkelijk min 23 graden te kunnen overleven. Ook hier kan late nachtvorst de mens helpen. Hetzelfde verhaal geldt min of meer voor de gevreesde Aziatische boktor. GRAS Vorst en een sneeuwdek hebben het gras in een bruingele massa veranderd, die op sterven na dood lijkt. Maar gras herstelt snel. Wel gaat het dit jaar een stuk later groeien, afhankelijk van hoe de temperatuur zich de ko mende dagen en weken ontwik kelt. Dat is goed nieuws voor de Ne derlandse weidevogels, waar het al jaren slecht mee gaat. Pogin gen hun nesten te redden, zijn vaak tevergeefs omdat boeren in de lente al gras maaien en er dan veel nesten verloren gaan. Dit jaar maaien ze later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11