Mogelijk gaat het kabinet verder als rompkabinet. Dan gaat het etiket controversieel weer van de wetsvoorstellen af. Em t en verlies M-umirnBBfii ETffirenmu BSaSJESSl fM.muHUHnnTm EH2n$HaHI Kilometerheffin; Een van de eerste wapenfeiten van het kabinet op nadrukkelijk ver zoek van PvdA en Christenunie. Het pardon, dat in juni 2007 van kracht wordt, is bestemd voor vluchtelingen die voor 1 april 2001 asiel hebben aangevraagd en nog geen antwoord hebben gekregen. In totaal komen zo'n 25.000 asiel zoekers in aanmerking. on De Nederlandse Antillen krijgen een nieuwe bestuurlijke structuur. Op 10 oktober dit jaar worden Sint Maarten en Curasao elk als zelf standig land onderdeel van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Bonai re, Sint Eustatius en Saba krijgen de status van bijzondere gemeen ten. Op 1 juli 2008 voert CDA-minister Ab Klink (Volksgezondheid) een rookverbod in voor de horeca. Dat gaat met veel protesten gepaard. Struikelblok vormen de cafés zon der personeel. Zo lang voor deze ondernemers geen oplossing is ge vonden, mogen die de asbakken op de bar houden. Een kwart van de horecagelegenheden met perso neel hield zich de afgelopen maan den niet aan het verbod. Minister Ab Klink (Volksgezond heid) maakte werk van liberalise ring in de zorg, zoals in ziekenhui zen. De vergaande marktwerking stuit echter op weerstand bij linkse fracties. De sector vreest nu lange tijd in een overgangsfase te blijven hangen met veel bureaucratie. Staatssecretaris Jet Bussemaker zou voor 1 april beslissen over de herin richting van de zorg voor chro nisch zieken en gehandicapten (AWBZ). Dat gaat nu vermoedelijk niet door. De Deltawet moet ons land voor de verre toekomst bewo'onbaar houden: door het zeewater buiten te houden en voorzieningen voor zoetwater te verbeteren, zodat on der andere drinkwater veilig is ge steld. Een idee is het IJsselmeer als zoetwaterbassin te gebruiken, waar voor de dijken flink opgehoogd moeten worden. PW en WD zijn sceptisch over de plannen, wat de kans op de ijskast aannemelijk maakt. Minister Camiel Eurlings (CDA) van Verkeer gaat daadkrachtig het fileleed te lijf Met een spoedwet wegverbreding kunnen dertig knel punten snel worden aangepakt, on der meer door de aanleg van spits- stroken. Vriend en vijand is het er over eens dat Wouter Bos daadkrachtig optreedt tijdens de bankencrisis. Vanaf september 2008 verstrekt hij als minister van Financiën miljar den voor het redden van Fortis Ne derland en ABN Amro en het op gang houden van ING en SNS bank. Bovendien gaat de staatsga rantie op spaargeld omhoog naar 100.000 euro. Bij het aantreden van Balkenende IV in 2007 was de doelstelling dat er een 'onomkeerbare stap' gezet zou worden richting kilometerhef fing. De heffing kan nog steeds van tafel, maar er zijn de afgelopen drie jaar belangrijke stappen gezet. SP, WD en PW zijn echter mordicus tegen deze manier van belasting be talen voor autobezitters, zodat dit onderwerp zeer waarschijnlijk de ijskast in gaat. Volgens de ANWB ten onrechte, omdat een Kamer meerderheid voorstander is. De raadpleging over de kilometerhef fing zal de bond gewoon in april aan de Kamer en minister aanbie den, zoals gepland. Minister Ronald Plasterk (PvdA) van Onderwijs komt in november 2007 met het Actieplan Leerkracht om het lerarentekort aan te pak ken, onder meer door een structu rele salarisverhoging. Voor de maatregelen is tot en met 2020 extra geld beschikbaar, oplopend tot 1,1 miljard euro per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9