81 Balkenende IV dinsdag 23 februari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Met de val van Balkenende IV moet de afhandeling van veel heikele onderwerpen wachten op een nieuw kabinet, van AOW tot Crisiswet. Het gevallen kabinet wordt gebrek aan daadkracht verweten, toch waren er wel successen te noteren in de afgelopen drie jaar. Win Dit laagdrempelige inlooppunt voor ouders en kinderen met vra gen over opvoeding en opgroeien is het stokpaardje van de Christen- Unie. Minister André Rouvoet van Jeugd en Gezin opent in 2008 de eerste. In 2012 moeten alle gemeen ten een dergelijk informatiecen trum hebben. 12221 Een van de meest controversiële be sluiten die Balkenende IV 'bij le ven' heeft genomen, is de verho ging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar. De SP en PW zijn mordicus tegen het voorstel, de liberale frac ties kunnen zich niet vinden in de manier waarop het kabinet de aan passing wil doorvoeren. Het item gaat daarom zeker de ijskast in. Tot vreugde van FNV Bondgenoten, groot tegenstander van de verho ging. Het onderwerp wordt nu een mooi verkiezingsonderwerp, hoopt FNV-voorzitter Agnes Jongerius. Het werktempo van de Eerste en Tweede Kamer gaat een tandje lager. Wetsvoorstellen die gevoe lig liggen, worden voorlo pig niet behandeld. door Laurens Kok en Lianne Sleutjes beeld Henk te Boekhorst foto's ANP/CPD Een demissionair kabinet dat zijn ontslag aan de ko ningin heeft aangeboden moet pas op de plaats ma ken met zijn wetsvoorstellen. De Eerste en Tweede Kamer bepalen binnenkort welke onderwerpen zij wel of niet behandelen. Wetsvoorstellen die de ijskast in gaan, worden 'controversieel' ver klaard, luidt de officiële benaming. Het gaat om voorstellen waarvan wordt gedacht dat behandeling door een nieuw kabinet en Twee de Kamer tot een andere uitkomst zal leiden. De missie in Uruzgan kan niet con troversieel worden verklaard, om dat er geen nieuw kabinetsbesluit ligt dat een verlenging of nieuwe missie mogelijk maakt. De onderwerpen die de Tweede Kamerleden aanwijzen als 'contro versieel' moeten uiterlijk 5 maart worden ingeleverd, is gisteren be paald. De Kamer stemt waarschijn lijk in de week van 8 maart over de controversiële onderwerpen. In de Eerste Kamer maakt de voorzit ter een lijst van voorstellen die in behandeling zijn. Elke fractie moet aangeven welke onderwerpen vol gens haar gevoelig liggen. Vervol gens stemt de senaat over die lijst, waarschijnlijk ook rond 8 maart. Officieel kan alleen een meerder heid in Eerste of Tweede Kamer de behandeling stilzetten. Maar het gebeurt ook dat een Kamer minderheid haar zin krijgt als zij een onderwerp niet wil behande len. Dat wordt dan gegund uit be leefdheid, of omdat overduidelijk is dat de kaarten na een verkiezing anders liggen. Het nu demissionaire kabinet Bal kenende IV kan binnenkort, als ko ningin Beatrix het ontslag van de PvdA-bewindspersonen heeft aan vaard, aantreden als zogeheten rompkabinet. Dit kabinet gaat dan verder als Balkenende V. Op die zelfde wijze is Balkenende III ont staan. Meestal is het zo dat de ach tergebleven ministers, zoals nu die van CDA en Christenunie, er een departement van een opgestapt ka binetslid 'bijnemen'. Soms schuift een staatssecretaris door naar een- ministersstoel. Het is niet gebruike lijk dat er nog nieuwe gezichten in het kabinet komen. Een rompkabinet kan iets meer za ken afhandelen dan een demissio nair kabinet. Als zo'n interim-kabi net er is, gaat het etiket controver sieel van de wetsvoorstellen af Maar het rompkabinet moet er wel rekening mee houden dat in de Kamer geen gegarandeerde steun is. De bouwwereld kijkt smachtend uit naar het moment dat de Crisis- en Herstelwet groen licht krijgt in Den Haag. De wet is bedoeld om de wegen- en huizenbouwers een beetje lucht te geven in deze tijden van crisis. De Tweede Kamer is ak koord met de voorstellen, maar on der druk van PvdA-senatoren was behandeling al uitgesteld. Crisis of niet, de kans is groot dat de Eerste Kamer nu nog even langer wacht. Joint Strike Fighter Een beetje meer uitstel lijkt de mo gelijke opvolger van de F16 niet te deren. Onlangs kondigde staatsse cretaris Jack de Vries (Defensie) nog aan dat de ontwikkelingsfase van de JSF uitloopt en dat pas in 2014 wordt begonnen met de test en evaluatiefase. Nederland moet echter de komende maanden een besluit nemen over de aanschaf van een tweede testtoestel. Gezien de gevoeligheid van dit onder werp, zal een demissionair kabinet dit besluit niet nemen. SP, PvdA, CU, Groenlinks en PW zijn te- gen de aanschaf De financiële crisis treft het be drijfsleven hard. Om te voorko men dat ze nuttige krachten moe ten ontslaan, die ze later in betere tijden weer hard nodig hebben, komt minister Piet Hein Donner (CDA, Sociale Zaken) met extra maatregelen, waaronder de deel tijd-W W. De regeling is geldig tot 1 april. Een besluit tot verlenging heeft Donner nog niet genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8