201 zeeland Oppepper van Ellewoutsdijk in volle gang 'Geen nieuwe rem op PZC 'Ik was dolgelukkig met ons eerste huisje' m DORPSVERBETERING Renovaties bijna klaar Na de verkiezingen van 2006 had de Thoolse raad plots een niet-christelijke meerderheid. Volgens PvdA, WD en ABT moest dat tot uiting komen in het beleid. Is dat gelukt? 11 SI ENGELBERT m- HUMRERDINCK Top 100 Engelbert Humperdinck Lezersprijs 17,95* www.pzc.nl/webwinkel dinsdag 23 februari 2010 door Frank Balkenende ellewoutsdijk - Woningcorpora tie R B Wonen is bijna klaar met de renovatie van huurhuizen aan de Langeviele in Ellewouts dijk. Daarmee is een flinke stap ge zet op het gebied van dorpsver nieuwing, die volgens de gemeen te Borsele noodzakelijk is om het dorp leefbaar te houden. De gemeente wil de kwaliteit van de woningen en de woonomge ving in Ellewoutsdijk dan ook ver beteren. Ze heeft daarom een aan tal eigenaren van leegstaande pan den per brief gesommeerd achter stallig onderhoud aan te pakken. Dat geldt voor het pand en de tuin. Ook heeft de gemeente parti culieren gewezen op mogelijkhe den om met subsidie of een goed kope lening hun pand te verbete ren. Met de eigenaar van een beeld bepalend pand zijn afspraken ge maakt over een opknapbeurt. De gemeente heeft vanuit het fonds dorpsvernieuwing 25.000 eu ro bijgedragen aan de opknap beurt van de huurwoningen aan de Langeviele. Met de renovatie poortvliet - De grote trouwfees ten van nu, die waren er vroeger niet. „Wij vierden ons huwelijk bij mijn ouders thuis", vertelt Mientje Goudzwaard. „In plaats van taart aten we een lekkere krentenbol." Toch prijst Mientje, die vandaag zestig jaar getrouwd is met haar man Teeuw, zich gelukkig. Een paar jaar eerder had een ander stel uit het dorp helemaal niks aan zijn huwelijk kunnen doen. „Dat vond ik heel erg. Dan hadden wij het toch maar goed." Teeuw en Mientje zijn beide gebo ren en getogen in Poortvliet. Daar bleven ze ook na hun huwelijk wo VERKIEZINGEN door Rob Paardekam gaat de woonkwaliteit omhoog en het energieverbruik omlaag. Het keimen, het zogeheten wit maken van het metselwerk aan de wonin gen, wordt pas gedaan als het war mer en droger is. De gemeente zal de heggen onderhouden. Nu de woningen aan de Langevie le zijn opgeknapt, willen gemeen te en R 8c B Wonen ook nog de tuinen aan de voorkant van de wo ningen en de toegangspaden aan pakken. Daarbij worden de bo men gerooid, omdat die breuken in leidingen en riolering veroorza ken. R8cB Wonen vernieuwt de paden en de gemeente zorgt dat al le tuinen een heg krijgen. Verder legt de gemeente bij tien woningen in hartje Ellewoutsdijk een geveltuintje aan. Daarnaast be kijkt ze of op de langere termijn uitbreiding van parkeerplaatsen mogelijk is. Overigens is ze ook nog in gesprek met een particulie re initiatiefnemer voor de bouw van drie starterswoningen. Borsele besloot vorig jaar de dorps vernieuwing aan te jagen om ker nen leefbaar te houden. Daarvoor werd een half miljoen euro uitge trokken. De verkiezingen van 2006 vormden een op merkelijk keerpunt in de Thoolse politiek. Nooit eerder hadden de niet-chris telijke partijen een meerderheid gehad in de raad. Of ze die meer derheid behouden - en er dus echt sprake is van een keerpunt - zal volgende week blijken. WD-lijsttrekker Frank Hommel heeft goede hoop. „Dat wij als niet-confessionele partijen plots een meerderheid hadden, was vol gens mij geen toeval. De opkomst was immers niet anders dan in an dere jaren Het heeft alles te maken met de groei van Tholen. De nieu we inwoners lijken in meerder heid op niet-christelijke partijen te stemmen." SGP-voorman Peter Hoek ziet die trend ook. Toch hoopt hij dat de christelijke fracties na 3 maart weer de meeste stoeltjes in de raad bezetten. „Wij hebben het CDA en de Christenunie een lijstverbin- ding aangeboden", stelt hij. „Als zo'n verbinding er vier jaar gele den was geweest, hadden wij als SGP een restzetel gekregen en was er wél een christelijke meerder heid geweest. Helaas wilde de an dere twee partijen zo'n lfjstverbin- ding toen niet aangaan. Ook dit jaar doen ze dat niet. Jammer." Met zes zetels was de PvdA vier jaar geleden de grote overwinnaar. Toch liet die partij de SGP niet val len. „De SGP vertegenwoordigt een groot deel van de Thoolse be volking", zegt PvdA'er Jan Oude- sluijs daar nu over. „Die laat je niet zomaar vallen. Dat hebben ze met ons ook nooit gedaan." Desondanks maakten PvdA en WD duidelijk dat de nieuwe ver houdingen wel enige gevolgen zou den krijgen. Zo werd een discussie GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 3 maart 2010 opgestart over bid- en dankdag. De niet-christelijke partijen von den het niet meer van deze tijd dat het gemeentehuis op die dag gesloten was en openbare scholen verplicht dicht moesten. Dat be leid werd veranderd. „Maar is er meer gebeurd", stelt WD'er Hommel. „Zo is er een proef gekomen met ruimere ope ningstijden voor de horeca. Daar viel in het verleden, toen er nog een christelijke meerderheid was, echt niet over te praten." Collega Oudesluijs (PvdA) wijst erop dat er ook flinke stappen zijn gezet om het toerisme een impuls te ge ven. „In die zin is het belangrijk dat de niet-christelijke partijen hun meerderheid behouden. Als de SGP terug aan de macht komt, gaan we op dit gebied echt weer een paar stappen achteruit zet ten." Ook Hommel hoopt dat de verhoudingen blijven zoals ze de afgelopen vier jaar waren. „Wij wil len geen nieuwe rem op toerisme en woningbouw. In die zin valt er echt iets te kiezen, hoor." Peter Hoek (SGP) vindt ove rigens dat de niet-christelij ke partijen de afgelopen vier jaar zorgvuldig zijn omgegaan met hun plotselinge meerderheid. „Natuurlijk deed zo'n besluit over bid- en dankdag pijn, maar het is logisch dat de par tijen een paar dingen wilden bin nenhalen. Ze hebben de boel niet meteen overhoop gehaald." Volgens WD'er Hommel is dat ook nooit de bedoeling geweest. „Niemand wilde opeens van alles 'vrijheid, blijheid' maken. Daar heb je toch niks aan?" Mochten de christelijke partijen hun meerderheid terugwinnen, dan zullen ook zij niet als een oli fant door de porseleinkast gaan lo pen. „Daarmee kun je op korte ter mijn een paar resultaten behalen", stelt Hoek. „Maar vier jaar later krijg je het weer op je bord." Verkiezingen 2010 Christelijke stemmers in de gemeente Tholen Aan de komende gemeenteraads verkiezingen doen in Tholen drie confessionele partijen mee: SCP, CDA en ChristenUnie. De niet-christelijke partijen zijn met z'n vieren: PvdA, ABT, WD en SP. Die laatste partij doet voor de eerste keer mee in Tholen. Omdat Tholen de grens van 25.000 inwoners is gepasseerd, krijgt de gemeenteraad er twee zetels bij. Dat worden er straks 21. De SGP is jaren achtereen de groot ste partij geweest. Na de verkiezin gen van 2006 mocht de PvdA zich met zes zetels zo noemen. Stemmen op christelijke en niet-christelijke partijen bij gemeenteraadsverkiezingen I 1 christelijk I 1 niet-christelijk (9) aantal zetels 49,4%|5°.6* 60 50 40 30 20 10 0 .-n-Hi-i-.-!,-'i-VTrenrirr.-iï.M.T.Mi.i-ui—rnr-r 1994 1998 2002 2006 In 1998 haalde de niet-christelijke partijen een meerderheid van de stemmen, maar geen meerderheid in de raad. Dat kwam omdat het Algemeen Ouderen Verbond (niet-christelijk) 3,4 procent van de stemmen haalde, maar daarmee net geen raadszetel haalde. ifi? ny Teeuw (87) en Mientje (83) Goudzwaard uit Poortvliet zijn zestig jaar ge trouwd. Vrijdag vieren ze dat met een groot feest. foto Willem Mieras nen. „De eerste paar jaar woonden we bij mijn ouders", vertelt Mien tje. „Dat was niet zo leuk, hoor. Ik was dolgelukkig toen we in 1952 ons eerste huisje konden kopen." Gelukkig is ze nu nog, want on danks de hoge leeftijd verkeren zij en haar man nog in relatief goede gezondheid. Teeuw rijdt zelfs nog auto, al gaat hij niet zo ver meer weg. „Ik mijd de drukte. Al heb ik daar vroeger vaak genoeg in gere den, toen ik bij de plantsoenen dienst in Rotterdam werkte." Teeuw en Mientje hebben drie kin deren, zes kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. 5 cd-box! Geniet van de beste nummers van Engelbert Hum perdinck, de bekende popzanger uit de jaren '50, '60 en '70. In totaal heeft hij wereldwijd meer dan 100 miljoen geluidsdragers verkocht. Release Me, The last Waltz en Quando, Quandozijn slechts een paar van zijn bekende hits die op deze Top 100 cd-box staan. Voor een over zicht van alle nummers kunt u terecht in onze webwinkel. Adviesprijs 23,99 exclusief 1,95 verzendkosten categorie CD's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78