Risicowijzer voor alle Zeeuwen 'Rappen is voor mij dé 2ol zeeland PZC Ook stotteraars kunnen rappen Herbouwde Bomvrije eind maart weer open Raadslid Meulblok haalt uit naar Hoeijmakers Jongeren kunnen een droom of ambitie'' hebben waar ze helemaal voor gaan. In een serie belicht de PZC hun belevenissen of toekomstplannen. Top 100 Engelbert Humperdinck Lezersprijs 17,95* www.pzc.nl/webwinkel j dinsdag 23 februari 2010 VEILIGHEID Gezamenlijk initiatief door Wout Bareman TERNEUZEN - De komende weken krijgen alle Zeeuwen een Risico- wijzer in de brievenbus. In de bro chure staan alle mogelijke tips over maatregelen, die de bevolking kan en moet nemen bij calamitei ten, ongevallen en andere ramp spoed. Het is een initiatief van de Veilig heidsregio Zeeland, de provincie en de dertien gemeenten. Later dit jaar valt de wijzer ook in de rest van Nederland in de bus. In de brochure wordt aangegeven hoe de Zeeuwse bevolking, bijvoor beeld bij een calamiteit in de kern centrale van Borsele of in Doel, overstromingen, grote verkeerson gevallen, een ernstige ziektegol^ ordeverstoring, extreme weersom standigheden en het uitvallen van stroom, gas, water of de telefoon moet handelen. Naast de manier waarop de bevolking wordt ge waarschuwd en geïnformeerd, wordt een aantal belangrijke tele foonnummers en websites ver meld. Terneuzen is de eerste gemeente in Nederland waar de Risicowijzer huis-aan-huis wordt bezorgd. Aan de wijzer is ook een Risicokaart verbonden, waarop informatie staat over risicolocaties. De kaart is te vinden op www.risicokaart.zee- land.nl. Na het intikken van de postcode komt de woonplaats of de wijk in beeld met alle mogelij ke informatie. Voorzitter Jan Lonink van de Vei ligheidsregio presenteerde de Risi cowijzer gisterochtend aan groep 8 van basischool De Hille in Terneu zen. De ii-jarige Jasmijn Hamelink kreeg het eerste exemplaar. Dat ge beurde met een bepaald doel: on derzoek in Engeland heeft uitgewe zen dat risicocommunicatie via kinderen ook beter overkomt bij de ouders. Als extraatje rukte de brandweer van Terneuzen uit met een blüseenheid en een comman dovoertuig. Terwijl sirenes loeiden en brandmelders piepten, werden de lokalen ontruimd. Dat gebeur de snel en gedisciplineerd. De leer krachten liepen met de ruim twee honderd kinderen vervolgens een rondje door de wijk en keken ver- vanachter een hek toe hoe een ach tergebleven kind werd 'gered'. Het was een pop. 8Bs®aaBKs»sBsa BURCH-HAAMSTEDE - „Dit is verkie zingsretoriek, dat is mij wel duide lijk geworden." Raadslid Dick Meulblok (WD) haalt in zijn web- log fel uit naar lijsttrekker ]os Hoe ijmakers van Alert!. Hoeijmakers heeft aangegeven geen genoegen te nemen met de antwoorden van B en W op zijn vragen over in huur van extern personeel door de gemeente. Volgens Meulblok is het vreemd dat Hoeijmakers zich juist nu - in de aanloop naar de verkiezingen - zo druk maakt over dit onderwerp. „Hoeijmakers is de afgelopen jaren onzichtbaar ge weest op die momenten waar het mogelijk was dit onderwerp te be spreken. Hij heeft zijn stokpaardje benoemd, maar nooit de andere 21 leden van de raad kunnen overtui gen." De hele weblog is te vinden op www.pzc.nl/stemmen- opschouwenduiveland JONGEREN door Marijke Vael Rustig, vriendelijk en bedachtzaam vertelt hij over zijn fascinatie voor rappen, beneden op de bank in het Zie- rikzeese huis waar hij met zijn moeder woont. Achter de micro foon, in het kamertje boven waar hij zijn teksten opneemt, blijkt hij één brok passie en gevoel. Wanneer Dzenan Halilovic rapt krijg je kippenvel. De intensiteit waarmee hij zijn teksten eruit gooit komt vanuit zijn ziel. De 18-jarige Zierikzeeënaar zingt over de gevolgen van oorlog, over zijn geboorteland Bosnië, over de ma nier waarop mensen met elkaar omgaan. „Rappen is mijn manier om gevoelens te uiten. Ik zing over de realiteit. Over dingen die ik zie en meemaak en wat ze in mij los maken. Rappen is een uitlaatklep die me in evenwicht houdt." En de vorm waarmee Dzenan zijn boodschap wil uitdragen. Het lief ste aan een groot publiek. „Ik wil overbrengen hoe het voelt wan neer mensen gelijk oordelen over allochtonen. Ik hoop dat ze door mijn liedjes op een andere manier gaan denken. Zodat ze eerst de moeite doen om ons te leren ken nen voor ze oordelen." Dzenan is aardig op weg om zijn ideaal te rea liseren. Met 20 podiumoptredens maakte hij vorig jaar naam onder Zeeuwse jongeren. Vaak treedt hij op samen met zijn vrienden Moechtar Koelijev en Farid Israfi- lov, in de rapscène bekend' als De- Mozah en Lo-Bo. Zijn eigen rap- pernaam: Mastah D kreeg hij van de jongen waarmee het allemaal begon toen Dzenan 10 jaar was. „Mirza was zes jaar ouder en kwam bij ons over de vloer in het Brabantse dorp de Mortel. Daar Steeds bekender Dzenan Halilovic trad in 2003 voor het eerst als rapper op tijdens de musical op Binnen de Veste. Daarna volgden, met rapvriend Dspitter, optredens tijdens school feesten en kerstdisco's. Met zijn rapvrienden DeMozah en Lo-Bo trad Mastah D vorig jaar op in alle grote Zeeuwse steden en in Arnhem. Op 14 mei doet hij mee aan de Kunstbende en 29 mei staat de rapper in de finale van RegioRuis in Renesse. Via lo-bo is Dzenan te zien op You- tube. kwam ik met mijn ouders terecht toen ik een jaar was, omdat zij van wege de oorlog in Bosnië naar Ne derland vluchtten." Dzenan, die via zijn neef en broer reeds hip hop muziek kende, zag hoe Mirza rapteksten maakte en op zijn ka mertje opnam met behulp van ge luidsapparatuur. „Dat sprak mij aan en ik begon ook rapteksten te schrijven, een soort Sinterklaas versjes. Zo van: 'Ik zit op school, rappen is mijn idool.' Ik schreef he le A-4tjes vol." De io-jarige tekst schrijver mocht van Mirza een van zijn raps opnemen, maar dat was geen succes. „Ik stotterde en schoot telkens in de lach van de ze nuwen." Dzenan kocht een kleine, goedkope microfoon, zocht op in ternet beats en ging zelf zijn tek sten opnemen. „De eerste opna mes zaten vol ruis en gezoem en waren niet op het juiste ritme inge zongen." Maar in de loop van de ja ren verbeterde niet alleen de kwali teit van de apparatuur die hij ge- bruikte aanzienlijk, maar ook de muzikale prestaties van de rapper, die sinds zijn lie in Zierikzee woont. Om een goede opleiding als basis te hebben volgt hij de op- 1 leiding Sociaal Cultuur Werk. Zijn i ideaal is om naam te maken als j rapper, „En van daaruit verder te i komen." E-mail: TB-DH@hotmail.com Na acht jaar ervaring kent Dzenan Halilovic de valkuilen van een rapper. „Je moet de tekst goed uit je hoofd kennen. Niet alleen die van jezelf, ook die van de maten waarmee je optreedt. Dan kun je het direct van elkaar overnemen wanneer iemand adem tekort heeft." Stotteren hoeft volgens Dzenan geen belemmering te zijn voor een rapper. „Een vriend van mij stottert erg, maar als hij rapt praat hij vloeiend door." Een andere valkuil is het ritmegevoel, dat goed ontwikkeld moet worden. Dzenan is dage lijks bezig met zijn passie. „Ik zoek beats op de com puter en schrijf teksten. Soms komen in de bus op weg naar school een paar regels in me op die ik intyp op mijn telefoontje." Volgens Dzenan heeft iedere rapper een eigen stijl. „Bijvoorbeeld gangster rap met stoere teksten over drugs, geweld en drank. Daar houd ik niet van. Ik drink en blow niet en ga nooit uit. Daarom gaan mijn raps over gevoelens." Een stuk je uit een rap van Mastah D: 'Kijk eens in mijn ogen zie je het of niet? Kan je zien dat ik kom uit een oor logsgebied. Waar je alleen staat zonder enige vriend, vertrouw alleen hetgeen dat jou verdediging biedt. Kan je zien dat ik leef met pijn en met woede, ik hoor stemmen in mijn hoofd die zeggen wees op je hoede. Wees op je hoede, broeder de vijand is een sneaky persoon die toekijkt vanaf de zijkant. In mijn hart zitten mijn brada's, mijn land en mijn stad, be grijp dat ik zou strijden voor mijn volk ja mijn ras. Kon ik terug in de tijd dan zou ik mijn woede uiten ik wil terug naar die tijd, en gaan tot het uiterste. Wat kon je doen? Je kon rennen of schuilen, zoveel men sen vermoord maar ze ontkennen en huichelen.' 5 cd-box! Geniet van de beste nummers van Engelbert Hum perdinck, de bekende popzanger uit de jaren '50, '60 en '70. In totaal heeft hij wereldwijd meer dan 100 miljoen geluidsdragers verkocht. Release Me, The Last Waltz en Quando, Quando zijn slechts een paar van zijn bekende hits die op deze Top 100 cd-box staan. Voor een over zicht van alle nummers kuntu terecht in onze webwinkel. Adviesprijs 23,99 exclusief 1,95 verzendkosten categorie CD's door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De herbouw van de uitgebrande serre van de Gevan gentoren in Vlissingen is begon nen. Over een maandje gaat de ho recagelegenheid weer open. Met een compleet andere kleurstelling dan voorheen en een iets andere logistiek, maar in een identieke constructie en in dezelfde sfeer. „Destijds moest alles zo snel dat we niet over alles even goed had den nagedacht", zegt Jurben Ub- bink. „Het enige voordeel was dat dat nu wel kon." Het restaurant krijgt een grote bar en dat extra treedje op de culinaire ladder, dat de inmiddels verkochte Bourgondiër iets verderop op de boulevard had bereikt, daar gaat de Gevangentoren volgens Ubbink ook naartoe. „We gaan in een rede lijk hoog segment koken." Als alles goed gaat, gaat de Bom vrije eind maart weer open. Dat is zeven maanden na de verwoesten de brand. Door wat later bleek een kortsluiting in de koelmotoren, die stonden onder de serre, vatten de houten panelen vlam en ging j het vuur snel omhoog. Van de ser re bleef niets over, maar het restau rant bleef gespaard en ook het mo nument had niets geleden, op wat j zwartgeblakerde bakstenen na. ten l ing j :er- au- j vat J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68