WD: Rijk speelt spel met IJzendijke Het dagelijkse leven in O i8l zeeland 'Krimp is in Vlaanderen een onbekend fenomeen' Canadese zangers in De Zeemeeuw Mcnno Bult te gast in Alzheimercafé almanak Bedstee GESCHIEDENIS BOSSENBLIE Hoe ging het in de jaren vijftig bij bakker Dieleman op de Kiekuut en in het winkeltje van Keesje Wiemes in 't Fort. Anekdotes staan in 'Geschiedenis van de Bossenblie'. Mensen gezocht die trots zijn op hun tuin Faria-Clowns komen naar de Molenhof Boek de Bossenblie 55ES3Z2S3 dinsdag 23 februari 2010 N61 Helder Zeeuws ook tegen extra ontsluiting door Martijn de Koning ijzendijke - Rijkswaterstaat moet duidelijkheid geven over de kans dat IJzendijke een tweede ontslui ting op de verbeterde N61 krijgt. Het Rijk heeft eerst steeds gesteld dat een tweede aansluiting onmo gelijk was en geeft nu ineens aan dat de kans daarop er nog wél is. Dat zegt de WD Sluis in een reac tie op een brandbrief van dorps raad, ondernemers en inwoners van IJzendijke. Diverse belangengroepen in het stadje roerden zich afgelopen week. In een brief verweten ze alle deelnemers aan de raadsverkiezin gen in Sluis dat ze in hun verkie zingsprogramma's geen aandacht hebben voor de verhouding IJzen dijke en nieuwe N61. De brief schrijvers wezen erop dat het be oogde tracé, met één ontsluiting van het dorp, nog niet definitief is. Volgens WD-lijsttrekker Stan Lau- ret speelt Rijkswaterstaat een spel letje met de inwoners van IJzendij ke. „Jarenlang is gesteld dat een tweede ontsluiting niet kan. En nu worden bewoners bijna uitgeno digd een zienswijze in te dienen. Als zo'n tweede weg ook maar enigszins mogelijk is, had dat toch veel eerder bekeken moeten wor den. Het kan wel of het kan niet." De WD wil dat Rijkswaterstaat ga randeert dat bezwaarprocedures geen 'onnodig lang uitstel' vergen. De partij is bang dat, doordat RWS de deur nu op een kier zet, IJzendijke via zienswijzen massaal probeert de tweede ontsluitings- weg alsnog te bewerkstelligen. „Straks gebruiken ze dat nog als re den om de N6i helemaal niet meer aan te pakken", vreest Lau- ret. Overigens zei een woordvoer der van Rijkswaterstaat vorige week dat hij de kans op grote ver anderingen heel klein acht. „Bij wijzigingen na zienswijzen gaat het bijna altijd om details." De WD steunt de briefschrijvers inhoudelijk overigens niet. Dat geldt ook voor Helder Zeeuws. Jo- han Kesteloo van die lokale Sluise partij wijst op het belang van een 'snelle en obstakelvrije' N61; dus met zo weinig mogelijk rotondes. CADZAND-BAD De Canadese singer/songwriters Matthew de Zoete en Peter Katz treden komende zondag op tijdens een 'lazy Sunday' in strandpavil joen De Zeemeeuw bij Cadzand- Bad. Beide zangers begeleiden zich zelf op gitaar. De middag begint om 15.00 uur. De organisatie is in handen van stich ting Wakkere Winters. ZAAMSLAC Het maandelijkse Alzheimercafé Zeeuws-Vlaanderen in restaurant De Kraaghof in Zaamslag heeft op maandag 1 maart Menno Bult te gast. De casemanager van het Re gionaal Gezondheidscentrum in Terneuzen vertelt over 'onzeker heid rond de diagnose'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl Ooit zat hij op een jongenskoor. Maar dat is alweer ruim dertig jaar geleden. Sindsdien is zelf zingen er niet meer bij. Toen hij onlangs een weekendje weg boekte, zag zijn vrouw haar kans schoon. In de be schrijving van het knusse vakantie huisje midden in nationaal park de Weerribben, op de grens van Overijs sel en Friesland, ontdekte zij de term bedstee. En inderdaad, de molenaars woning was in ere hersteld inclusief een bed in een kast. „Nu kun je einde lijk eens voor me zingen", moedigde ze haar echtgenoot aan: „Kom uit de bedstee mijn liefste..." Hij houdt nu bij hoog en bij laag vol dat hij dat echt gedaan heeft. En dat het haar ei gen schuld is dat ze hem niet heeft gehoord. Je lag zo hard te snurken." door Frank van Cooten Chiel van Doeselaar uit Epe is in 1946 geboren in de Bossenblie, officieel de Beoostenblij-Benoor- den polder bij Axel. Hij heeft zijn hart verpand aan deze polder en schreef er meerdere boeken over. Van Doeselaar hoopt de geschiede nis van de Axelse polder in 2011 af te ronden met zijn nieuwste uitga ve Geschiedenis van de Bossenblie. Dit boek sluit aan bij zijn eerder verschenen historische roman De Spion van Piron. In dat boek gaat het over de verovering van Axel door Prins Maurits in 1586. In zijn nieuwste uitgave krijgt de jongste geschiedenis veel aan dacht, ruwweg de periode van de afgelopen eeuw. Zo worden lijsten van de complete bevolking in de ja ren 1953 en 2003 opgenomen. Vooral de verhandeling rond de lijst van 1953 is een schildering van het dagelijkse leven in die tijd, toen de meeste mensen nog in de landbouw werkten, en de grens tussen jagen en stropen vaag was. De vrouwen deden boodschappen bij bakker Dieleman op de Kiek uut en in het winkeltje van Keesje Wiemes in 't Fort. De hierbij beho rende anekdotes en foto's komen ruimschoots aan bod. Omtrent het reilen en zeilen van de landbouw door de jaren heen zijn allerhande gegevens opgeno men die de boeren uit de Bossen blie zelf verstrekten. Er wordt on der meer aandacht besteed aan wat de 'Bossenblie-jongens' mee maakten als uitgezonden militai ren. Zij dienden na de Tweede We reldoorlog in het toenmalige Ne- derlands-Indië en daarna in Nieuw-Guinea. De lezer komt ook de verhalen te gen over onder andere de Reisvere- niging Kijkuit en IJsclub 't Sluusje. De Bossenblie verloor in 1965 zijn bestuurlijke zelfstandigheid, negen maanden na het plotselinge overlij den van dijkgraaf Izaak de Feijter. De polder ging toen op in het wa terschap Axeler Ambacht. De tijd daarna wordt in vogel vlucht behandeld en sluit af met de bevolkingslijst van 2003. Dat is 350 jaar na aanvang van de bedij king. Bij de tekst zitten foto's van vrijwel alle bewoners met hun huisvesting. Op de laatste bladzijden staat een rijk geïllustreerd verslag van de fes tiviteiten op 5 juni 2004 naar aan TERNEUZEN Vereniging Groei en Bloei zoekt mensen die hun tuin aan anderen willen laten zien op open tuinda gen of tijdens excursies voor leden van Groei en Bloei. Wie zijn of haar tuin open wil stellen, kan con tact opnemen met Groei en Bloei via 06 23585699 of door een mailtje te sturen naar sanscheele@zeeland- net.nl of maicomaas@kpnmail.nl. ZAAMSLAG De Faria-Clowns bezoeken vrijdag 5 maart de psychogeriatrische be woners van zorgcentrum de Molen hof in Zaamslag. De Faria-Clowns zijn experts in het leggen van con tacten met dementerenden en we ten met hun spel mensen te berei ken die door anderen vaak nauwe lijks meer te bereiken zijn. De Faria-Clowns bestaan sinds 2001. In de jaren vijftig deden de vrouwen boodschappen bij onder meer het win keltje van Keesje Wiemes in 't Fort. foto Chiel van Doeselaar door Martijn de Koning oostburc - Ga in overleg met Vlaamse grensgemeenten om de bevolkingskrimp in de gemeente Sluis tegen te gaan. In die gebie den is, ondanks het feit dat ze zo dichtbij liggen, krimp namelijk he lemaal geen probleem. Die sugges tie doet de fractie van Gemeente belangen aan burgemeester en wet houders van de gemeente Sluis. Raadslid William Gijsel ontmoette onlangs burgemeester De Wispe- laere van de gemeente Evergem, laat hij het college van Sluis weten. „Die weet trots te melden dat het bevolkingsaantal van zijn gemeen leiding van 'Bossenblie 350 jaar' op hoeve De Put. Uiteraard komt ook de oude ge schiedenis in kroniekvorm aan de orde. Uitgelichte specifieke onder werpen zijn bijvoorbeeld de bedij king in 1653-1654. Zo'n duizend man waren in touw om de dijk (huidige Liniedijk en Oude Zee dijk, van Kijkuit tot 't Sluusje' bij de Pouckedijk) te realiseren. Zo'n 450 paarden trekken de karren. De dijkwerkers, doorgaans rauwe jon gens, komen van heinde en ver. Hoe de polder daarna werd be stuurd en onderhouden komt ook in het boek terug, alsmede de ver dedigingslinie met de forten in de zuidoosthoek (nog altijd De Linie genoemd), de jacht en de visserij. Ook de boerderijen en polderbuur ten passeren de revue. De eerste bevolkingslijst van Axel uit 1799 komt in zijn geheel in het boek te staan. Uit die lijst blijkt dat er nog heel wat relaties met Axelaars van nu in terug te vinden zijn. Daarom is dit boek niet alleen geschreven voor mensen met een Bossenbliese achtergrond. Het werk is ook bedoeld voor alle te genwoordige en vroegere bewo ners van het Land van Axel. Belangstellenden kunnen tot eind maart intekenen op 'Geschiedenis van de Bossenblie, het nieuwste boek van Chiel van Doeselaar. Dat kan onder meer bij boekhandel Van de Sande in Terneuzen. Deze voorintekening is graadmeter voor de mogelijkheid tot uitgave. Een eerder boek van hem, 'Polder mensen in Oorlogstijd' is uitver kocht. Bij voldoende belangstelling komt een herdruk. 'Geschiedenis van de Bossenblie' beschrijft de jongste geschiedenis van deze polder bij Axel, ruwweg de periode van de afgelopen eeuw. Zo worden lijsten van de complete bevolking in de jaren 1953 en 2003 opgenomen. mmm m www.pzc.nl te de laatste jaren met ongeveer driehonderd inwoners stijgt." Gijsel deed vervolgens navraag bij andere gemeenten. In Maldegem kreeg hij het antwoord dat die ge meente jaarlijks met honderd in woners groeit, terwijl het inwo nersaantal van de gemeente Dam me jaarlijks stabiel blijft. Gijsel noemt die uitkomsten 'op vallend'. „Houd de krimp dan op bij de grens?", vraagt hij zich af „Wat doet Sluis verkeerd dat de Belgische gemeenten wél goed doen?" Gijsel vraagt het college eens met de Vlaamse buren te gaan praten. B en W moeten nog antwoorden. IN ZEELAND Kijk voor nieuws en achtergronden over de komende raadsverkiezingen op www.pzc.nl/stemmen MEEST CELEZEN 1Terneuzen rouwt om mannen 2. Gladheid mede oorzaak ongeluk 3. Mist speelt containerschip parten STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56