PZC Iedere Zeeuw krijgt een Risicowijzer Twee gewonden bij overval op woning Terneuzen telt ruim 150 monumenten ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 22 VEILIGHEID Initiatief Veiligheidsregio, provincie en gemeenten ■fly i Chiel van Doeselaar beschrijft het leven in de Bossenblie Dinsdag 23 februari 20,10 17 Bij scheepswerven wordt vaak onveilig en ongezond gewerkt Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman terneuzen - De komende weken krijgen alle Zeeuwen een Risico- wijzer in de brievenbus. In de bro chure staan alle mogelijke tips over maatregelen die de bevolking kan en moet nemen bij calamitei ten, ongevallen en andere ramp spoed. De wijzer is een initiatief van de Veiligheidsregio Zeeland, de pro vincie en de dertien gemeenten. Later dit jaar valt de wijzer ook in de rest van Nederland in de bus. In de brochure wordt aangegeven hoe de Zeeuwse bevolking moet handelen, bijvoorbeeld bij een cala miteit in de kerncentrale van Bors- sele of in Doel (net over de grens), overstromingen, grote verkeerson gevallen, een ernstige ziektegolf, ordeverstoring, extreme weersom standigheden en het uitvallen van stroom, gas, water of de telefoon. Naast de manier waarop de bevol king wordt gewaarschuwd en geïn formeerd, wordt een aantal belang rijke telefoonnummers en websi tes vermeld. Terneuzen is de eerste gemeente in Nederland waar de Risicowijzer huis aan huis wordt bezorgd. Aan de wijzer is ook een Risicokaart verbonden, waarop informatie staat over risicolocaties. De kaart is te vinden op www.risicokaart.zee- land.nl. Na het intikken van de postcode komt de woonplaats of de wijk in beeld met alle mogelij ke informatie. Voorzitter )an Lonink van de Vei ligheidsregio presenteerde het eer ste exemplaar van de Risicowijzer gisterochtend aan groep 8 van ba sisschool De Hille in Terneuzen. De u-jarige Jasmijn Hamelink kreeg het eerste exemplaar. Dat ge beurde met een bepaald doel: on derzoek in Engeland heeft uitgewe zen dat risicocommunicatie via kinderen ook beter overkomt bij de ouders. Als extraatje rukte de brandweer van Terneuzen uit met een bluseenheid en een comman dovoertuig. Terwijl sirenes loeiden en brandmelders piepten, werden de lokalen ontruimd. Dat gebeur de snel en gedisciplineerd. De leer krachten liepen met de ruim twee honderd kinderen vervolgens een rondje door de wijk en keken ach ter een hek toe hoe een achterge bleven kind werd 'gered*. Het was een pop. Basisschool De Hille in de Merwedelaan in Terneuzen werd direct na aankomst door de brandweer ontruimd. De kinderen maakten een ommetje door de wijk. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ruim 150 panden in de gemeente Terneuzen zijn de moeite waard om op de gemeente lijke monumentenlijst te worden gezet. Dat blijkt uit een inventarisa tie van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in opdracht van de gemeente Terneuzen. Voor de gebouwen die op de lijst komen gaat een bijzonder 'monu mentenregime' gelden. Dat bete kent dat ze niet zomaar verbouwd kunnen worden. Uitgangspunt was dat de lijst een representatieve doorsnee moest zijn van beeldbepalende panden en monumenten in de gemeente. De inventarisatie, die bijna drie jaar duurde, heeft betrekking op verschillende soorten. Het gaat om monumenten van bouwkundige, historisch-geografische en van ar cheologische aard. Uitgangspunt is een evenredige vertegenwoordi ging van gebouwen uit drie tijdvak ken: de periode tot 1850, tussen 1850-1945 en van 1945 tot 1970. De panden van na 1970 zijn niet mee genomen, omdat de bescherming daarvan volgens B en W nog te weinig bijdraagt aan de cul tuur-historische waarden in de ge meente. Meer dan 110 eigenaren hebben inmiddels laten weten er mee in te stemmen dat hun pand op de gemeentelijke monumenten lijst komt. TERNEUZEN - De politie Zeeland doet uitgebreid onderzoek naar een overval op een woning aan de Michiel de Ruytersingel in Terneu zen. Die vond zondagavond rond kwart over tien plaats. Nadat vijf mannen om nog ondui delijke redenen de woning binnen waren gedrongen, ontstond een handgemeen tussen hen en de mensen die op dat moment in de woning waren. Dat waren de 65-jarige bewoon ster, een 22-jarige Temeuzense man, en een 45-jarige man uit Axel. De vrouw en de 45-jarige man raakten gewond. Zij werden door het ambulancepersoneel be handeld en nadien naar zieken huis De Honte overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55