II Het EUmAlwjv dinsdag 23 februari 2010 Boswachter Marijke Lieman foto's Lex de Meester Met vaste tred loopt Marijke Lieman over het blubberige voetpad naar het Eiland van De Meijer, onder de rook van Terneuzen. De dooi is ingetreden. „Onvoorstelbaar dat het zo lang zo koud blijft." Marijke Lieman verlangt naar de lente, de tijd dat de natuur weer tot leven komt. Ze stopt even, vlak bij het toegangshek tot het Eiland van De Meijer„Hoor je dat." Af en toe klinkt een soort fluitje. „Smienten", weet ze, „die overwinteren in dit gebied, aan de oevers van de Otheense Kreek." In de verte is één van de kolossale windmolens in de Koegorspolder te zien. Snowbase, de skihal van Terneuzen, steekt in dezelfde hoek de kop op. Het is ook niet bepaald stil. Het Eiland van De Meijer ligt vlakbij de drukke TractaatwegTerneuzen- Gent. Die poets je niet weg. De charme van het Eiland van De Meijer is juist dat het dichtbij de bewoonde wereld ligt, vindt Marijke Lieman. Op een mistige woensdag - haar vrije dag, maar ze komt toch - staan er zelfs vijf auto's geparkeerd. Staatsbos beheer stelt de natuurgebieden open voor iedereen, als het even kan. Graag zelfs. Maar niet alles kan. Hondenuitlaatcentrales hebben het Eiland van Meijer ontdekt. Twee wandelaars met zes honden komen aanlopen. De honden zijn niet aangelijnd. „Laatst waren hier jonge reeën. Dat gaat niet samen met loslopende honden." Staatsbosbeheer zint op een oplossing. Een stuk akkerland wordt bij het natuurgebied getrokken na de oogst dit jaar. „We maken daar een hondenuitlaatplaats en er komen enkele picknickbanken." Als het zover is, gaat Staatsbosbeheer meer toezien op loslopende honden op het Eiland van De Meijer, waarschuwt Marijke Lieman. Ze mag ook boetes uitdelen. Niet dat ze dat vaak doet. Ze schetst een beeld van de boswachter van vroeger, een ietwat autoritaire man met een snor en geweer. De moderne boswachter heeft een andere rol, die van gastheer of gastvrouw. Voorlichting en recreatie zijn de hoofdtaken van Marijke Lieman. Ze is druk met plannen maken en ideeën ontwikkelen, zoals voor de hondenuitlaatplaats bij het Eiland van De Meijer. Met als gevolg dat ze veel binnen zit. „Driekwart van mijn werktijd ben ik binnen bezig", schat ze, „en een kwart van mijn werktijd buiten." Marijke Lieman vindt het prima zo. Ze komt uit het onderwijs. Ze werkte bij het Edudelta College in Goes voordat ze drie jaar geleden bij Staatsbosbeheer kwam. „Ook dat werk deed ik met passie, maar dit is mooier." Ze pakt haar verrekijker en tuurt naar vogels op de Otheense kreek. „Smienten, tafeleenden, meerkoetjes", somt ze op. En vol enthousi asme: „Weet je dat hier zelfs een wespendief heeft gebroed." Harmen van der Werf Het Eiland van De Meijer, op steenworp afstand van het dorpje Spui, is 43 hectare groot en door middel van een brug verbonden met het Gat van Pinte (23 hectare). Het Eiland van De Meijer is genoemd naar de vorige eigenaar en ligt ingesloten tussen twee kreken, de Otheense en Bronkreek. Staatsbosbeheer heeft het hooggelegen terrein sinds 1997 in beheer. Het was altijd een weiland. Tien jaar geleden is het Eiland van De Meijer heringe richt met jonge aanplant, met essen, iepen en schietwilgen om er een paradijsje voor (bos)vogels en aantrekkelijker wandelgebied van te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51