5 Eiken is trend Van klassieks tcft moderns dinsdag 23 februari 2010 Foto bovenIn de serre, Ineke van Schaik (links) met vriendin Gerdi Haus. Foto's onder: In een aparte kas heeft Co van Schaik zeker honderd bladcactussen staan, plus nog een aantal vleesetende planten. foto's Lex de Meester In Engeland bepalen eikenhouten bijgebouwen al vele jaren het aanzicht van woningen op het platteland. Eikenhouten aanbouwen in vele soorten en vormen, tuinhuisjes, gastenverblijven, poolhouses, stallen, carports en veranda's. Het gebruik van natuurlijke materialen is steeds meer de trend in Nederland. En dus worden ook eikenhouten bijgebouwen en aanbouwen steeds populairder. Want eikenhout is een natuurlijk materiaal bij uitstek. Voor de constructie worden oude technieken zoals pengatverbindingen toegepast. Het contrast van zo'n tijdloze aanbouw met een moderne woning is vaak verrassend. In alle gevallen is een eikenhouten aanbouw een blikvanger. Het mooiste effect krijg je als het hout onbehandeld blijft, zodat het na verloop van tijd gaat vergrijzen. Heel mooi, maar dat kost wel wat, is een rieten dak. Maar ook andere opties zijn fraai, zoals Bourgondische pannetjes of leitjes. Een bedrijf in de regio dat gespecialiseerd is in houten bijgebouwen op maat is Luxury Wood Concepts, een dochteronderneming van Vetrabo Woningbouw in St. Gillis-Waas, net over de grens. Info via hun website www.luxurywoodconcepts.com. Foto links: op de voorgrond Co van Schaik. Serres zijn er natuurlijk al heel lang, maar juist de laatste tijd winnen ze aan populariteit. Geen wonder, want ze zijn een verlengstuk van je tuin. Je kunt er genieten van het weer zonder dat je echt naar buiten moet. En je krijgt er een hoop ruimte bij. Een serre is een uitbouw aan het huis met veel glas. Bij een open verbinding spreken we niet over een serre, maar over een aanbouw. In alle gevallen moet er goed over nagedacht worden. Niet alleen over de vormgeving, maar ook over de plaats. Daarbij is de lichtinval een belangrijk aspect. De stijl loopt van klassiek tot modern en de uitvoering is mogelijk in verschillende materialen. Er zijn ook diverse soorten glas en ook met het dak kun je alle kanten uit. Aluminium is het meest gebruikte materiaal voor een serre, vanwege het onderhoudsvriendelijke karakter. Het is in allerlei kleuren verkrijgbaar. Tegenwoor dig zie je ook steeds meer houten aanbouwen. Als je eikenhout neemt kun je er voor kiezen om het niet te behandelen en te laten vergrijzen. Dat geeft een landelijk en nostalgisch effect en je hebt er ook geen onderhoud meer aan. Als je een serre wilt bouwen is de kans groot dat je een bouwvergunning moet aanvragen. De gemeente kan daarover informatie geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45