jTT r 7 zeeland 13 Investeren of stoppen OI 'Behandel koopzondag niet meer' commentaar Politiek toneel Vlissinger krijgt jaar cel voor invoer heroïne De verkiezingen op www.pzc.nl eerste hulp bij stemmen Ruim de helft (57 procent) van de Zeeuwse bedrijven heeft geen personeel in dienst „Het is niet uitzonderlijk dat zzp'ers pas aankloppen als er al 50.000 tot 100.000 euro schuld is opgebouwd." Theo Francke, 'Zzp-specialist' bij de Sociale Dienst Walcheren dinsdag 23 februari 2010 Mare Volleman Zzp'er Jo Jobse moest als zelfstandig graficus stoppen. Met advies van de KvK schakelde hij over op een gale rie-atelier met bed and breakfast. foto Ruben Oreel rest kwijt te schelden. De onderne mer houdt dan nog één schuld eiser over, dat zijn wij." Helaas, zegt Francke, klop pen ondernemers vaak pas 'in een vrij laat sta dium' bij hem aan. „We kijken naar de jaarstukken van de laatste drie jaar om te bepalen of het be drijf nog te redden is. Het is niet uitzonderlijk dat er al 50.000 tot 100.000 euro schuld is opge bouwd. Vaak zijn er ook schulden bij de boekhouder en kan daar door geen recente administratie worden overlegd. Het wordt dan heel moeilijk in te schatten of zo'n bedrijf nog toekomst heeft. Wij schakelen daarom specialisten van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf in, die daar beter kijk op hebben. Meestal nemen wij hun advies over. Dan kan het ad vies aan de ondernemer zijn: 'Bouw je bedrijf maar af, er valt niets mee te redden'. Zijn er nog lopende opdrachten, dan kan toch al een Bbz-uitkering worden ver leend. De ondernemer krijgt dan de status 'beëindigende zelfstandi ge'-" Een aparte categorie vormen de oudere zelfstandigen, van 55 jaar en ouder die aan de voorwaarden voor de regeling voldoen (tien jaar voorafgaand aan de aanvraag een bedrijf of zelfstandig beroep uitge oefend). „Als die een inkomen ge nereren van 7098 euro per jaar, kunnen ze van ons tot hun pen sioenleeftijd bijstand krijgen. Wij In december vorig jaar liet ]o Jobse uit Oostkapelle zich als freelance grafisch ontwerper uitschrijven bij de Kamer van Koophandel. Jobse was, naast grafi cus, een aantal jaren gemeente raadslid in Veere. „In 2006 stopte ik daarmee. Dat betekende verlies van inkomsten, maar financieel kon ik hetnog wel redden, al stond het grafisch werk op een laag pitje. Als ik daarmee door wil de gaan, had ik in digitale appara tuur moeten investeren. In plaats daarvan nam ik de keuze voortaan alleen nog vrij werk te gaan ma ken, in mijn atelier aan huis. Dat kon ik mij destijds financieel per mitteren." Zijn echtscheiding, in 2008, had echter ook financiële ge volgen. Daarnaast bleek het, mede door de crisis, niet eenvoudig als kunstenaar de kost te verdienen. „Ik heb toen in overleg met de Ka mer van Koophandel besloten het atelier te combineren met een gale rie én een bed and breakfast te be ginnen. Die heb ik nu: Atelier-gale- rie-bed-and-breakfast De Wonne. Maar niet als zzp'er." De Kamer van Koophandel adviseerde Jobse namelijk, zich uit te laten schrij ven. „Ze zeiden: zo lang er niet meer inkomsten zijn, verhoogt het alleen maar je lasten. Je kunt als zzp'er wel je btw afschrijven, maar hebt ook specifieke 'verplichten' kostenposten. Het zit allemaal in gewikkelder in elkaar dan je denkt. Hun adviezen zijn voor mij dan ook zeer waardevol geweest." vullen het inkomen dan aan tot bijstandsniveau." Er zijn dus mogelijkheden. Maar, adviseert Francke, wacht niet te lang. „Op het moment dat je ziet dat het inkomen achteruitgaat, moet je aan de bel trekken. Niet als je de boekhouding niet meer kunt betalen en de schuldeisers aan de deur staan." pagina 12: zzp'er met werkruim teaftrek De eerste stappen op weg naar een nieu we regering zijn ge zet. Daarbij maken de partijen ook hun eerste schijnbewegingen. De PW van Wilders wil de AOW terug naar 65. Het CDA pleit voor een straf- dienstplicht voor (allochtone) jongeren. De PvdA roept het CDA op om Wilders uit te slui ten. Het is allemaal tamelijk zin loos theater. Wilders aandacht voor de AOW is een ontkenning van de poli tieke werkelijkheid. De latere pensionering heeft breed steun en zal niet worden terugge draaid. Het CDA wil kennelijk laten zien dat de partij ook best streng rechts kan zijn. Maar dat weet de kiezer al. En de PvdA beseft natuurlijk dat het CDA al le opties open zal houden om maar aan de macht te blijven. Dus is die oproep om de PW te boycotten vooral show. De kiezer kan het zichzelf de ko mende maanden makkelijk ma ken door al dit soort oprispin gen te negeren. middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige Vlissinger een gevangenis straf van één jaar opgelegd. De Vlissinger, tegen wie drie maan den cel méér was gevorderd, werd schuldig bevonden aan de invoer van heroïne en verduistering van een pinpas. De rechtbank sprak hem vrij van witwassen. In Enge land werd eind oktober een krat met pakjes uit Kabul onderzocht en in een ervan zat bijna drie kilo heroïne. De drie kilo werd vervan gen door drie gram en een pseudo- leverander leverde het pakje af bij de Vlissinger, die zei het namens een niet bestaande buurman in ontvangst te hebben genomen. STEMWIJZER Nog geen idee op welke partij u wilt stemmen op 3 maart? Onze stemwijzer helpt u op weg: www.pzc.nl/stemwijzer door Jeffrey Kutterink Stuur uw tips naar redactie@pzc.nl LAATSTE NIEUWS Het laatste nieuws uit uw eigen gemeente, video's, een agenda vol politieke evenementen, handige links naar alle partijen en meer vindt u op onze website over de gemeenteraadsverkiezingen: www.pzc.nl/stemmen Ook de landelijke politiek volgen we op de voet: www.pzc.nl/zeeuwsezetel DEN HAAG - De Eerste Kamer moet het voorstel om het aantal koop zondagen in te perken niet meer behandelen. Daarvoor pleit Detail handel Nederland. Het Zeeuwse bedrijfsleven ondersteunt het plei dooi. Voor gemeenten als Sluis en Hulst zijn het spannende tijden. Door de val van het kabinet zullen de Tweede en Eerste Kamer zoge noemde controversiële onderwer pen niet meer behandelen. De bei de Kamers bepalen welke dat zijn. Detailhandel Nederland roept de Eerste Kamer op om het kabinets voorstel over de inperking van de koopzondagen controversieel te verklaren. De organisatie doet dat mede namens de Vereniging Ne derlandse Gemeenten, MKB Ne derland en de Consumentenbond. Detailhandel Nederland vertegen woordigt zowel grootwinkelbedrij ven als zelfstandige ondernemers. MKB Zeeland sluit zich aan bij het pleidooi. „Gemeenten moeten sa* men met winkeliers bepalen of, en zo ja hoeveel, koopzondagen er in een gemeente kunnen zijn", zegt Louise Beduwé van MKB Zeeland. „Daarbij moet wel degelijk reke ning worden gehouden met de cul tuur en traditie." De Tweede Kamer stemde eind vo rig jaar in met een inperking van het aantal koopzondagen. De koop zondag in Sluis en Hulst kan blij ven voortbestaan, mits gemeente raden zorgvuldig formuleren waar om. Het argument dat de koopzon dag een traditie is, is onvoldoende. Doen ze dat niet, dan lopen ze een risico de koopzondag toch kwijt te raken. Want vecht een winkelier of inwoner het besluit van de raad aan, dan ligt het het lot van de koopzondag in de handen van de rechter. Als de Eerste Kamer het voorstel over de koopzondagen niet meer behandelt, kan een nieuw kabinet - met mogelijk een andere samen stelling die wel voor meer koop zondagen is - het voorstel intrek ken. WD-Europarlementariër Jeanine Hennis-Plasschaert pleitte afgelo pen weekeinde dat Hulst nog fel ler moet ijveren voor het behoud van haar koopzondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3