Hermitage inspireert tot passie en hoop Film over huwelijk van 'Tolstoy's' in voorpremière TONEELVOORSTELLING Theatergroep De Kern brengt 'Veel liefs uit Rusland' Ron van der Molen presenteert zijn historische roman agenda door Sonja de Jong Echtparen die samen een boek of toneelstuk schrij ven, zijn de laatste jaren aan de orde van de dag. Denk maar aan Nicci French, Sjöwall en Wahloo en - in eigen land - Escober. Maar lang voordat al deze duo's zich aan de schrijfta fel zetten, werkten Jan-Jaap Jansen en Ineke ter Heege al samen in hun eigen theatergroep De Kern. Woensdagavond is hun nieuwste stuk Veel liefs uit Rusland te zien in de Stadsschouwburg Middelburg. Jansen en Ter Heege waren hun tijd wel in meer opzichten voor uit, meent Jansen. „Terwijl in heel Nederland begin jaren negentig to neelgroepen streefden naar ver nieuwing en avant-gardetoneel de nieuwe maatstaf was, keerden wij in 1993 met onze eerste voorstel ling over Belle van Zuylen terug naar het ambachtelijk toneel. En met succes, onze voorstelling werd enthousiast ontvangen." Er volgde daarna jaarlijks een nieu we productie, vrijwel altijd over historische en hedendaagse vrou wen die hun tijd ver vooruit wa ren en hun hoofd boven het maai veld uitstaken. „En het grappige is", vervolgt lansen, „dat het avant-gardetoneel geleidelijk zo zeer traditie werd dat een deel van het publiek zich ervan afkeerde en terug ging naar het 'ouderwetse' toneel. Voor ons een onderstre ping van onze overtuiging dat wij op het goede pad zaten, maar an derzijds ook lastig, want de concur rentie werd daardoor groter." Volgens hem is dat moeilijk voor een ongesubsidieeerd gezelschap, vooral omdat veel producenten grote namen voor hun voorstel ling aantrekken en daarmee veel publiek trekken. „Wij doen het zonder die bekende namen, wij willen gewoon graag zelf spelen. Ons publiek waardeert dat ook, komt steeds terug. Maar zeker in deze tijd van economische recessie waarin mensen minder uitgeven voor uitgaan, merken wij wel dat VLISSINGEN - Ron van der Molen (53) uit Oost-Souburg presenteert vrijdagmiddag in bibliotheek 't Spui in Vlissingen zijn historische roman Vuurstorm aan de Rijngrens. Het verhaal speelt zich af rond het jaar 70 in een van de noordelijkst gelegen Romeinse provincies, Ger- mania, het tegenwoordige Duits land en Nederland. Centraal staat de opstand van de Bataven tegen de Romeinen. De Romeinse ruiter Flavius wordt verliefd terwijl hij in het Romeinse leger moet dienen. Hij speelt een belangrijke rol in dit boek. Ron van der Molen zag als jongen van twaalf jaar een film over de ondergang van Pompeii in het jaar 79. Hij ontwikkelde een grote interesse voor de Romeijnse tijd. Later bezocht hij diverse Ro meinse steden. Vuurstorm aan de Rijngrens is zijn eerste historische roman. De boekpresentatie begint om 14.00 uur. het moeilijker wordt." Maar ge noeg geklaagd, vermant hij zich. „Want er is ook veel reden tot blijdschap. We hebben dit jaar een voorstelling waar we zelf erg geluk kig mee zijn. Vorig jaar brachten wij Johanna de Waanzinnige, met muziek en zang erin. Dat was heel somber, daar werd je zelf treurig van. Daarom zijn we nu met Veel liefs uit Rusland terug bij onze ba sis. Deze vorm is onze kracht." Zoals altijd is de tekst van het stuk een co-productie van Ter Heege en Jansen samen. „Jan-Jaap maakt een ruwe opzet", vertelt Ter Heege. „Waar gaat het over, welke personages zitten erin, VLISSINGEN - Grootheden Christop her Plummer, Helen Mirren, Paul Giamatti en James McAvoy spelen de hoofdrollen in de meeslepende film The last station van regisseur Michael Hoffman over het latere le ven van Leo Tolstoy. Film by the Sea door het jaar biedt vanavond de voorpremière in Cinecity in Vlissingen, aanvang 19.30 uur. De focus op de groeiende twee strijd tussen de liefde voor zijn vrouw en hun afwijkende idealen maakt van The last station een boeiende, grappige en ontroeren de blik op het leven van één van de grootste literaire schrijvers ooit. Na ruim 45 jaar huwelijk is het vuur nog lang niet op tussen deze beroemde Russische schrijver (Christopher Plummer) en zijn vrouw, Gravin Sdfya Tolstoy (He len Mirren). Soms is het vuur zelfs iets te heftig, want'de laatste tijd hoe ontwikkelt het verhaal zich. Als het raamwerk dan vastligt, laat hij het mij lezen en dan geef ik commentaar. Daarna verdelen we de taken en gaan we allebei schrij ven. En dat steeds aan elkaar laten lezen, bespreken, zonodig her schrijven." Het onderwerp voor deze produc tie vond dit duo in de Hermitage in Amsterdam. „We hadden aan vankelijk het idee om ter ere van de opening van dat museum een voorstelling te spelen. Maar dat bleek moeilijk te plannen. De Her mitage vormde de kapstok waar het verhaal aan opgehangen werd. „We hebben ons leuk laten kiete- lopen hun opvattingen steeds ver der uiteen. Tolstoy wil een eenvou dig leven zonder bezit terwijl So- fya enorm hecht aan haar adellijke bestaan. Ze wijt het idealisme van haar man aan Chertkov (Paul Gia matti), de strenge leider van de groeiende groep Tolstoyanen. De strijd tussen de gepassioneerde So- fya en de bevlogen vertrouweling neemt een nieuwe wending met de komst van Tolstoy's nieuwe as sistent, de naïeve Valentin Bulga kov (James McAvoy). De film is gebaseerd op de roman Het Laatste Station van J. Parini waarvan een nieuwe filmeditie ver schijnt. The last station is op dit moment genomineerd voor onder andere twee Golden Globes en vijf Independent Spirit Awards. Helen Mirren won de award voor beste actrice op het Rome Film Festival. len door dat basisidee. Van de Her mitage Amsterdam naar de oor spronkelijke Hermitage in Sn Pe tersburg was maar een kleine stap en vandaar kom je dan vanzelfbij Catharina de Grote die destijds de initiatiefneemster tot dat museum was. Zij bleek een ongelooflijk boeiende vrouw te zijn, heel vrijge vochten en libertijns voor haar tijd. Ze had veel minnaars van wie Gregory Potemkin de belangrijkste was en ze probeerde in haar rijk vrijheid van denken, tolerantie en andere verlichte ideeën in te voe ren." Jansen neemt het over: „Dat bracht ons bij de vraag: wat is daar nu nog van over in Rusland. Hoe Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Gapinge Soos voor 55-plussers, De Spil, 14.00 uur. PODIUM Middelburg Musical Hans en Grietje. Met in de hoofd rol Linda Wagenmakers. Familievoorstel ling. Stadsschouwburg, 16.00 uur. *De bonte dinsdagavondtrein dendert door. Theatershow. Stadsschouwburg, 20.00 uur. FILMS GOES 't Beest, Micmacs a Tire-Larigot: 20.30 uur; Merral, Anubis: 15.30 uur; Edge of dar kness: 21.30 uur; It's complicated: 21.30 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 19.00 uur; Percy Jackson Sr the olym pians: 19.15 en 21.45 uur; Sherlock Hol mes: 18.45 uur; Valentine's day: 19.00 en 21.15 uur; Alvin en de Chipmunks: 13.00 ga je in zo'n immens land om met vrijheid. Zo werd het verhaal bre der, het gaat over kunst, politiek, liefde, idealen, vroeger en nu." Om de lijn naar het heden te trek ken verzon het echtpaar de perso nages Sophie, een Nederlandse on derzoeksjournaliste en Alexej, con servator in de Hermitage van St. Petersburg. Beiden zijn ongelukkig getrouwd en vallen als een blok voor elkaar. Geleidelijk gaan zij - al spelend - over in de personages Ca tharina de Grote en haar minnaar Alexander Potemkin. Morgenavond, Stadsschouwburg Mid delburg, 20.00 uur. en 15.30 uur; De prinses en de kikker: 13.00 en 15.30 uur; lep!: 13.00 en 15.30 uur; Plop en de kabouterbaby: 13.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Where the wild things are: 14.00 uur; Nothing personal: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, De hel van '63: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Percy Jackson the olympians: 20.15 uur; Avatar: 20.15 uur; Valentine's day: 20.15 uur; VLISSINGEN' CineCity, Avatar: 13.15, 16.00 en 20.15 uur; Edge of darkness: 19.15 uur; Gang sterboys: 16.30 en 19.15 uur; lep!: 11.00 en 14.00 uur; It's complicated: 16.15 uur; Kabouter Plop: 11.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 11.00 uur; Last sta tion: 14.00 en 19.30 uur; Nine: 19.00 en 21.45 uur; Percy Jackson the olym pians: 13.30,16.15 en 21.45 uur; De prin ses en de kikker: 11.00, 13.45 en 16.15 uur; Sherlock Holmes: 21.45 uur; Shutter Island: 11.00, 18.45 en 21.45 uur; The Wolfman: 22.00 uur; Valentine's day: 16.15, 19.00 en 21.45 uur. Jan-Jaap Jansen en Ineke ter Heege als Gregory Potemkin en Catharina de Grote in Veel liefs uit Rusland. De voorstelling is morgenavond te zien in de Stadsschouwburg Middelburg. foto (GPD/PR)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35