Zzp'ers zien het somber in 21 zeeland Minder jongeren van school zonder diploma De Koningszoon WBMSÊÊM^ÈÊÊÊË PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! Zzp'ers (zelfstandigen zonder personeel) hebben in de laatste zeven maanden hun omzet sterk zien dalen. In Zuidwest-Ne derland is het optimisme over de toekomst verder geslonken. D66 wil betere regeling reizen met medicijnen dinsdag 23 februari 2010 door Marleen Blommaert Er was eens een oprechte en wijze koningszoon, die geen koning wilde worden. Als je in Zeeuws-Vlaanderen geboren wordt, is het moeilijk om koning te worden. Maar deze zoon had het gekund. Hij ging studeren, bij banken werken en werd voorzit ter van de Raad van Wijzen. Maar koning werd hij niet, sterker nog, hij verliet zelfs het land. Van over de oceaan keek hij hoofd schuddend naar wat er in zijn ge boorteland gebeurde. Het land moest geregeerd worden, maar de edelen maakten er een potje van. Op een dag kwam er een koerier namens drie jonge prinsen. Het verzoek aan de koningszoon was of hij wilde helpen een regering te smeden, die het verbrokkelde land weer samen zou brengen. De prinsjes smeekten en uiteindelijk stemde hij toe. Hij trok zich met hen terug op een verlaten kasteel in het noorden van het land. Het was geen eenvoudige klus want de kibbelende prinsjes waren erg goed in praten, maar erg slecht in COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4130 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aIkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 ACTerneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. 'Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264.75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht- Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie ZEEUWSE ECONOMIE luisteren. De koningszoon wist ze echter te overtuigen en het lukte! De prinsen deden hun best en vochten samen op vele fronten: omvallende banken en een oorlog in een vreemd ver land. Maar de staatskas werd leger en leger en het volk steeds ontevredener. Ze gingen hoe langer hoe meer pra ten en luisterden steeds minder. Ten slotte spraken ze zoveel, dat ze elkaar niet meer begrepen. Het volk, dat snapte er helemaal niks meer van. De prinsen sneuvelden uiteindelijk tijdens de derde gure winter van hun avontuur. De strijd in het verre land was nog lang niet klaar en zou dat mis schien ook nooit zijn. De strijd met elkaar in Den Haag was ech ter gestreden en had geleid tot hun ondergang. Aan de zijkant van het toneel ston den reeds woeste roofridders en kijvende toverkollen klaar om hun plaats in te nemen. De ko ningszoon zuchtte en vroeg zich af of zijn hulp wijs geweest was. En het volk?... Het volk wachtte angstig een gure lente af. door Ondine van der Vleuten FNV Zelfstandigen meet sinds juni maandelijks hoe hard zzp'ers getrof fen worden door de cri sis. Deze maand werd in gezoomd op de verschillen per re gio. Hoewel Zuidwest-Nederland qua omzetdaling na Noord-Oost Nederland het beste scoort, zijn zzp'ers hier opvallend negatief over de kansen die de toekomst voor hun branche biedt. Ruim de helft (57 procent) van de Zeeuwse bedrijven heeft geen per soneel in dienst. De meeste bie den adviesdiensten, daarna volgt de bouw. Borsele heeft de meeste zzp'ers van alle Zeeuwse gemeen ten (60,5 procent), Sluis de minste (48,4 procent). De Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland, waar ook Zee land onder valt, doet zijn best de zzp'ers binnenboord te houden. „De werknemer van vandaag is de KvK helpt zzp'ers Elke laatste woensdag van de maand is er subsidiespreekuur in Middelburg. 8 maart (Middelburg): financieel spreekuur. j 17 maart (Tholen): crisiswijzer (er varen vertrouwenspersonen geven advies). 29 maart, 17 mei, 5 juli (Middel burg): start als freelancer/zzp'er. 30 maart (Middelburg), 13 april (Terneuzen), 27 april (Goes): Inno vatietour. 31 mei (Middelburg): Tariefbepa ling voor freelancer en zzp'er. Meer data en ondersteunings maatregelen: www.kvk.nl Zie ook www.fnvzzp.nl zzp'er van morgen", zegt woord voerder Mare Volleman. „Flexibel inhuren van arbeid vormt voor grotere bedrijven de toekomst. Zzp'ers stellen grote bedrijven in staat de kosten beter in de hand te houden en beter in te spelen op de wensen van de klant. Dankzij hun kennis en kunde leveren zzp' ers maatwerk." De KvK maakte onlangs een pak ket ondersteunende maatregelen bekend. Deze maand werd de af trap gegeven met een drukbezoch te informatiebijeenkomst in Ber gen op Zoom. „Op 8 maart is er in Middelburg een gratis financie ringsspreekuur. Adviseurs bekij ken daar samen met de onderne mer het huishoudboekje van het bedrijf en geven advies", vertelt Volleman. „En zo zijn er de ko mende maanden nog veel meer bijeenkomsten." Maar wat als het echt niet meer gaat? Naar het CWI stappen om een bijstands- of werkloosheidsuitkering te vragen, is voor zzp'ers geen optie. Voor een 'gewone' bijstandsuitkering ko men zij niet in aanmerking. Theo Francke, 'zzp-specialist' bij de Sociale Dienst Walcheren: „Zzp' ers hebben een aparte regeling: het Bbz 2004, het Besluit bijstand verlening zelfstandigen. De leefsi tuatie bepaalt de hoogte van de uit kering. Die is even hoog als een bij standsuitkering", vertelt Francke. Bijstand is een gift. Een Bbz-uitke- ring daarentegen wordt aanvanke lijk als lening verstrekt. Het is de bedoeling dat de zelfstandige met behulp van deze bijstand voor le vensonderhoud zijn bedrijf kan voortzetten. „De lening moet af hankelijk van het resultaat van de onderneming terugbetaald wor den. In de loop van het jaar na de door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwse jongeren dat zonder diploma van school gaat, is flink gedaald. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het rhi- nisterie van Onderwijs. Boven de Westerschelde daalde het aantal voortijdige schoolverla ters vorig schooljaar met ongeveer 25 procent, ten opzichte van het schooljaar 2005/2006. Op Walche ren ging 3,5 procent van de jonge ren van school zonder diploma, in de Oosterschelderegio was dat 3 procent. Op Zeeuws-Vlaanderen verliet 3,4 procent van de jongeren hun oplei ding zonder diploma. Dat is 14,1 procent lager dan in 2005/2006. Die regio voldoet daarmee niet aan het streven van de het ministe rie (20 procent). Landelijk daalde het aantal voortijdig schoolverla ters met 30 procent. Middelbare scholen en mbo-instel- lingen krijgen extra geld van staats secretaris Marja van Bijsterveldt om te voorkomen dat leerlingen voortijdig de schoolbanken verla ten. Gemeenten moeten voortijdig schoolverlaters registreren en zor gen dat ze alsnog een startkwalifi catie halen: een havo-, vwo-, of mbo2-opleiding. r' aanvraag wordt naar de jaarreke ning gekeken. Was het bedrijfsre sultaat nul of zelfs negatief, dan wordt de lening geschonken. Soms kan Francke zzp'ers die bij hem aankloppen helpen bij een doorstart. „Tenminste, als onze specialisten zien dat er nog moge lijkheden zijn voor het bedrijf Een gevestigd zelfstandige kan bij ons maximaal t78.73t euro lenen voor investeringen of voor het af lossen van schulden. Stel dat er tien schuldeisers zijn, dan kunnen wij die vragen met een kleiner be drag genoegen te nemen en de BRUSSEL - De D66-fractie in het Eu ropees Parlement vindt dat de re gels voor het reizen met adhd-me- dicijnen moeten worden versoe peld. Nu moet je als gebruiker van die medicijnen een verklaring van een arts meenemen. En die is maar dertig dagen geldig. Europar lementariër Jan Gerbrandy vindt dat er eenvoudiger methodes zijn om te laten zien dat mensen de medicijnen bij zich hebben voor ei gen gebruik. Hij heeft vragen ge steld aan de Europese Commissie. Thom de Bruijn uit Goes, die zelf het medicijn ritalin gebruikt tegen zijn adhd, heeft het probleem vori ge week onder de aandacht ge bracht in deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2