241 winterspelen Wüst kan eindelijk huilen van Schaatsster Ireen Wüst verraste gisteren met een gouden medaille op de 1500 meter. De Brabantse troefde Kris hna Groves af. Martina Sablikova werd derde. Nederland dicht bij honderdste gouden plak dinsdag 23 februari 2010 Heel even keek ik naar de avondtelevisie, ik zag een Canadese skiër val len in een alles-of-niets- poging nog brons te winnen. Ver volgens kwam er een tranentrek kend verhaal. De man was een ex-gebruiker van partydrugs. Zijn zuster had hem ooit aangegeven bij een afkickkliniek. Hij moest van de rotzooi afblijven en weer een 'normaal' sportief leven gaan leiden. Een olympische medaille was zijn doel. Hij barstte in tranen uit toen hij tijdens een persconferentie moest erkennen dat zijn missie niet geslaagd was. Ik keek ernaar en dacht: pech, maar ik had wel met hem te doen. Hij was een zielig hoopje mens, zijn droom was in duigen gevallen. Ik dacht nog: weer zo'n jankver- haal waar ik er iedere dag wel een paar van hoor of lees. Ieder verhaal moet tranen opleveren. Iedereen jankt hier. Ik wilde het toestel afzetten toen een filmpje vertoond werd over een Canadese kunstrijdster: Joan- nie Rochette. Ik zag een mooie, sterk gebouwde vrouw trainen en luisterde nauwe lijks. Ineens pikte ik op: moeder overleden, vanochtend... Het was ongelofelijk, maar waar. De moe der van de schaatsster was vrijdaga vond naar Vancouver gekomen om de Grote Droom van haar dochter met eigen ogen te zien. Op zondagochtend was de 55-jari ge vrouw onwel geworden en ze was even later overleden. In het olympisch dorp kwam Ro- chettes vader haar het nieuws ver tellen. Een uur later stond ze op het ijs, want dat was de aangewezen trai- ningstijd dat de Canadese ploeg toegewezen had gekregen. Haar eerste sprong mislukte; ze viel en bleef even liggen, maar stond snel op en deed haar oefenin gen. Aanwezigen in de zaal keken vol ongeloof toe: hoe kon dit? Na afloop van haar training werd ze door ploeggenoten afgescheiden van de jakhalzenpers en verdween ze snel naar een geheim gehouden appartement. De presentator van het program ma zei dat ze wel door zou gaan, dat ze voor haar moeder zou schaatsen en dat ze gevraagd had haar de komende dagen met rust te laten. Ik knipte de tv uit en ging zitten. Je moeder gaat dood, je hoort dat en een uur later sta je te trainen. En je gaat door met waar je voor gekomen bent. Verblindt sport soms ook niet? Of is olympisch optreden ineens bo ven alle andere menselijke waar den en normen geplaatst? Rochet- te huilde niet eens. Ze schaatste met een masker op. door Mart Smeets Ireen Wüst juicht na haar gouden race op de olympische 1500 meter. Medaillespiegel aller tijden goud zilver brons totaal 1Verenigde Staten 1014 816 705 2535 2. Sovjet-Unie (1952-1988) 473 376 355 1204 3. Italië 226 190 211 627 13. Nederland 99 110 120 329 Willem Adriaansens bron IOC/wikipedia/GN/ANP OLYMPISCH GOUD door Eric de Jager VANCOUVER - Een dag na Mark Tui- tert heeft gisteren Ireen Wüst een gouden olympische medaille ge wonnen op de 1500 meter. In te genstelling tot Tuitert, heeft Wüst vergelijkingsmateriaal. Na vier jaar weet ze: het ene goud is het ande re niet. Negentien was ze, toen ze in Tu rijn als onbevangen meisje de drie kilometer op haar naam schreef. Gisteren tilde ze als 23-jarige vrouw de zware, glimmende plak foto Robin Utrecht/ANP op die ze meteen na de wedstrijd kreeg omgehangen en stelde ze vast: deze medaille is mooier. Ze had het niet over de vormge ving. „Als je negentien bent en je wordt olympisch kampioen, kun je je niet voorstellen dat het ook anders kan zijn. De afgelopen ja ren heb ik veel tegenslagen en te leurstellingen moeten overwin nen." Wüst worstelde met de status die haar na de zege in Turijn werd toe bedeeld. „Als je net komt kijken en je wint die medaille, is alles ge weldig. Maar dan begint het pas, je Ireen Wüst wordt geknuffeld door haar vriendin Sanne van Kerkhof. foto Olaf Kraak/ANP Na de winst van Ireen Wüst staat Nederland op 99 gouden olympische medailles. De honderdste is aanstaande. Sven Kramer of Bob de Jong zou hem komende nacht al kunnen pakken op de 10.000 meter. Oranje-sporters wonnen er 71 op de Zomerspelen en 28 op de Winterspelen. Mannen(teams) verzamelden er 52, vrouwen(teams) 47. De 1 e*: 1920 Berend Carp, Joop Carp en Piet Wernink zeilen 6,5 meter-klasse De 25e: 1948 Fanny Blankers-Koen !£^§S||||atletiek, 80 m horden De 50e: 1984 Ria Stalman (foto) atletiek, discuswerpen De 75e: 2000 Leontien van Moorsel wielrennen, wegwedstrijd In 1900, in Parijs, wonnen twee Nederlandse roeiers al goud. Zij hadden echtereen Franse stuurjongen aan boord. Het IOC heeft die plak daarom niet meegenomen in het medailleklassement t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26