geld werk 113 dinsdag 23 februari 2010 Voor wie kunt u kosten aftrekken? Voor uzelf en uw fiscale partner. Voor uw kinderen en die van uw partner, jonger dan 27 jaar. Voor tot uw huishouden behorende, ernstig gehandicapten van 27 jaar of ouder. Voor de bij u inwonende, zorgafhankelijke ouders, broers of zussen. Niet (meer) aftrekbaar Wel aftrekbaar zijn/blijven Premies basisverzekering ziektekosten. Premies aanvullende ziektekostenverzekeringen. Inkomensafhankelijke bijdrage, ingehouden op loon of betaald op aanslag. Kosten van het verplichte of vrijwillig eigen risico zorg verzekering. Vast bedrag huisapotheek. Uitgaven voor brillen, contactlenzen en ooglaseren. Eigen bijdragen AWBZ-instelling. Eigen bijdrage verpleeg- of gezinshulp via AWBZ of WMO (geldt ook voor het persoonsgebonden budget). Vast bedrag ouderdom 65-plussers. Vast bedrag arbeidsongeschiktheid. Vast bedrag chronisch zieken (kinderen). Uitgaven voor bevalling, adoptie en overlijden. Geneeskundige hulp, zoals tandarts en specialist. Heelkundige hulp, waaronder fysiotherapie, acupunc tuur, revalidatie, homeopathie op voorschrift arts. Voorgeschreven (homeopathische) geneesmiddelen. Kosten inentingen. Hulpmiddelen (lopen, horen) behalve voor ogen. Kosten van voorgeschreven dieet (vaste bedragen). Extra kleding en beddegoed chronisch zieken. Vervoer van zieke of invalide. Reizen in verband met regelmatig ziekenbezoek. Extra particuliere gezins- of huishoudelijke hulp bij ziek te of invaliditeit (hier geldt een drempel voor). Het deel van de geneeskundige hulp in de pensionprijs bij een verblijf in verpleeg- of zorginstelling. Kosten woningaanpassingen (onder voorwaarden). aan tandarts en orthodontist voor beugels, kronen, bruggen, enzo voort. Wie digitaal aangifte doet, kan snel zien of sprake is van te ruggave. Het aangifteprogramma rekent het uit. Invullen van de spe cifieke kosten is voldoende. Sinds de premies van de ziektekos tenverzekering niet meer aftrek baar zijn, is de drempel om voor teruggave in aanmerking te ko men aanzienlijk verlaagd. Tot een inkomen van 38.000 euro is de drempel 1,65 procent van het tota le inkomen uit box 1, 2 en 3. De af trek heeft betrekking op alle per soongebonden aftrekposten. Voor wie een inkomen boven de 38.000 euro heeft, is er eerst een drempel van 627 euro (1,65 pro cent van 38.000), over het meerde re van het inkomen geldt een drempel van 5,75 procent. Als voor beeld een rekensommetje. Een echtpaar heeft een gezamenlijk drempelinkomen van 60.000 euro. Dan is de totale drempel 627 euro (1,65 procent over 38.000 euro) 5,75 procent over de resterende 22.000 euro (60.000-38.000). Dus de aftrek is 627 1.265 1.892 euro. Als het echtpaar uit dit voorbeeld voor 2.400 euro aan aftrekbare kos ten heeft, is de aftrek 2.400 minus de drempel van 1.892 euro. De af trek bedraagt dan 508 euro. Deze voorbeelden geven aan dat de drempel boven een inkomen van 38.000 snel oploopt. Er is nog een derde categorie die voor aftrek in aanmerking kan ko men. Wie een drempelinkomen heeft dat lager is dan 32.127 euro mag een deel van de specifieke kos ten verhogen met 113 procent. Een kostenpost van bijvoorbeeld 400 euro wordt dan ineens 852 euro (400 452). Daar gaat de drempel van 520 euro van af (1,65 procent van 32.127 euro). De aftrek is dan 332 euro; bijna net zo veel als de ei genlijke aftrekpost. Uit dit laatste voorbeeld blijkt dat lage inkomens dankzij de verme- nigvuldigfactor van 113 procent nauwelijks een drempel hebben. Het kan zelfs geld opleveren. Als in het voorbeeld de aftrekbare kos ten 800 euro zijn, wordt de aftrek post 800 113 procent 1.704 eu ro. Daar gaat de drempel van 520 euro (1,65 procent van 32.127 euro) vanaf, waardoor het aftrekbare be drag op 1.184 euro uitkomt. De af trek is dus hoger dan de kosten. Daar staat tegenover dat lage inko mens in een lager tarief vallen en verhoudingsgewijs minder terug krijgen dan hoge inkomens. De verhoging van 113 procent geldt overigens niet voor uitgaven voor geneeskundige hulp en voor reiskosten ziekenbezoek. www.belastingdienst.nl Belastingtelefoon: 0800 - 0543 reageren? geld@wegener.nl De drempels voor specifieke zorgkosten Alleenstaanden De drempel* bij een inkomen van niet meer dan 7.152 euro bedraagt 118 euro. Tussen 7.152 en 38.000 euro is de drempel 1,65 procent van het drempelinkomen** Bij meer dan 38.000 euro: 627 eu ro plus 5,75 procent van het meerdere boven 38.000 euro. Fiscale partners De drempel bij een inkomen van niet meer dan 14.304 euro bedraagt 236 euro. Tussen de 14.304 en 38.000 euro: 1,65 procent van het drempel inkomen. Meer dan 38.000 euro: 627 euro plus 5,75 procent van het meerdere boven 38.000 euro. Drempel: zorgkosten komen voor af trek in aanmerking voor zover ze méér bedragen dan de drempel. Het drempelinkomen is het verza- melinkomen vóór aftrek van de per soonsgebonden aftrekposten. Huilen en vaak verkouden? Dan eerder naar bed Het Belgische Express.be presen teert een lijstje waarmee slaap koppen op de werkvloer te ont maskeren zijn. Het lijstje bevat vijf signalen die een gebrek aan slaap verraden. De signalen zijn: het nemen van een makkelijke be slissing wordt steeds moeilijker, de hele dag eten en toch honger hebben, verkoudheid na verkoud heid, snel in huilen uitbarsten en klunzig gedrag. Tv-zender gaat koopjes via internet aanbieden RTL Nederland betreedt de koop- jesmarkt. Met de website Vanvoor- deel.nl wil de tv-zender consu menten het gemak bieden van aankopen doen vanuit huis tegen een scherpe prijs. Op de site zijn producten van A-merken met kor ting te koop. Het gaat daarbij om elektronica, cd's en dvd's en arti kelen die te maken hebben met sport, lifestyle, speelgoed, kleding en huis en tuin. Let op! Geld lenen Kost geld Jï Kruidvat: fles shampoo en een lening graag Kruidvat breidt haar financiële dienstverlening uit. Behalve spa ren en verzekeren kan bij de dro gist nu ook via www.lenin- gen.kruidvat.nl geleend worden. Er is keuze uit een doorlopend krediet of een persoonlijke le ning. De rente bij een doorlopend krediet (tot 50.000 euro) is 6,5 pro cent. Een persoonlijke lening (tot 50.000 euro) kost 7,4 procent ren te per maand. Informatie pensioenfonds vaak niet te doorgronden Pensioenfondsen geven nog steeds veel te ingewikkelde infor matie. Zo begrijpen deelnemers van de fondsen het Uniform Pen sioenoverzicht vaak niet Volgens de toezichthouder Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) is de in formatie vaak te complex. Slechts 15 procent van de deelnemers be grijpt de informatie zonder de toe lichting. Brieven zijn vaak niet te doorgronden, aldus de AFM. Website geeft inzicht in kosten financieel advies Wie wil weten hoeveel een make laar of notaris verdient aan de ver koop van een huis, kan terecht op de nieuwe vergelijkingssite Kiesje- dienstverlener.nl De website geeft inzicht in het het verdienmo- del en de beloningsvormen van fi nanciële dienstverleners. Behalve van makelaars en notarissen wor den ook tarieven van advocaten, belastingadviseurs, taxateurs en fi nanciële adviesbureaus getoond. zorgomgeving wonen, kunnen de meerkosten van de huurprijs op voeren als specifieke zorgkosten. Dat zijn de kosten die moeten wor den gemaakt omdat de bewoners bij ziekte recht hebben op verple ging of lichamelijke verzorging. Denk er aan dat voor de aftrek van de vaste dieetbedragen, het belang rijk is de dieetkostentabel van de Belastingdienst te raadplegen. Een belangrijke aftrekpost over 2009 blijft ook de eigen bijdragen gen bijdragen betalen voor medicij nen of een dieet volgen. Het geldt ook voor de aanschaf van een hoorapparaat, orthopaedische schoenen of steunkousen. Maar kosten ter ondersteuning van het gezichtsvermogen (bril of contact lenzen) zijn niet meer aftrekbaar. Wel aftrekbaar zijn de kosten ter vervanging van het gezichtsvermo gen, zoals een braille-apparaat. Ouderen in een service- of verzor gingsflat of anderen die in een DOORLOP KREDIET Vrsaa «u sen c-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13