buitenland9 Ook Russen hebben nu kritiek op Iran Stakende piloten Lufthansa leggen jSRS«™" IAEA-RAPPORT Slachtoffers misbruik willen smartengeld Voorwaardelijke straf voor dronken piloot Instortende minaret doodt moskeegangers Man overlijdt door val uit vliegtuig Schadevergoeding na ontploffing op wc Componist Misa Criolla overleden Harnas: Fatah-leden betrokken bij moord Australië dreigt Japan met VN-hof om walvis ontmoeten vliegverkeer in Duitsland lam uitgesteld zaterdag 20 februari 2010 en egoïstische gedrag. Wat ik deed was niet acceptabel." Woods zei dat hij in therapie is. Het was voor het eerst dat hij publiekelijk sprak over zijn affaires. foto Joe Skipper/EPA Moskou noemt mogelijke bouw van kernbom onaan vaardbaar. Rusland zegt nu zelfde stand punt te hebben als Washing ton. Ook Duitsland en Frankrijk ma ken zich ernstige zorgen. MOSKOU/TEHERAN - Rusland is 'zeer bezorgd' over de gebrekkige samenwerking van Iran met het In ternationaal Atoomenergieagent schap (IAEA). Er lijkt een belang rijke kentering plaats te vinden in de benadering van Teheran door Moskou. De Russische zorgen werden giste ren door de minister van Buiten landse Zaken Sergei Lavrov geuit in reactie op een IAEA-rapport, waarin het agentschap voor het eerst stelt dat Iran mogelijk aan een atoombom werkt of werkte. „Wij kunnen dit niet aanvaarden", aldus de bewindsman. Rusland eist dat Iran alle verdenkingen over het maken van kernwapens ontkracht. Teheran moet beter sa menwerken met het IAEA en aan tonen dat zijn projecten vreed zaam zijn. Daarmee groeit de kritiek van Mos kou op de islamitische republiek. Jarenlang hielden de Russen het re gime in Teheran de hand boven het hoofd, tot ergernis van Was hington. Lavrov benadrukt zelfs dat Rusland en de VS hetzelfde standpunt innemen over beper king van kernwapens. In een verslag van de nieuwe IAEA-chef Yukiya Amano staat dat het VN-agentschap zich er zor gen over maakt dat Iran mogelijk aan een kernkop werkt of dat eer der heeft gedaan. Het is voor het eerst dat het IAEA zo duidelijk doelt op een mogelijke nucleaire dreiging van Iran. Amano sprak van 'sluitende en geloofwaardige' informatie. Frankrijk vindt dat de wereldmach ten met vastberadenheid moeten reageren op de nucleaire activitei ten van Iran. „Dit rapport beves tigt precies de zeer ernstige zorgen van de internationale gemeen schap", aldus een zegsman. Duitsland dreigde Iran gisteren met nieuwe sancties. De interna tionale gemeenschap moet zich niet aan het lijntje laten houden als Teheran niet bereid is tot een 'eerlijke dialoog' over zijn nucleai re programma, aldus minister van Buitenlandse Zaken Guido Wester- welle. Het IAEA-rapport laat zien dat Iran zijn internationale verplichtin gen niet nakomt, reageerde eerder al het Witte Huis. „We hebben al tijd gezegd dat als Iran er niet in slaagde om zijn internationale ver plichtingen na te komen, represail les zouden volgen", aldus een woordvoerder. Iran wuift de jongste bevindingen van de atoomwaakhond weg. Vol gens de Iraanse gezant bij het IAEA, Ali Asghar Soltanieh, maakt het agentschap zich druk over ver valsingen en verzinsels. Het IAEA zou zijn zorgen baseren op stuk ken die duidelijk niet echt zijn. De machtigste man van Iran, gees telijk leider ayatollah Khamenei, stelde opnieuw dat de islamitische godsdienst gebruik van kernwa pens niet toestaat. „We zien niets in dergelijke wapens en willen ze niet hebben", aldus Khamenei. Westerse beschuldigingen zijn vol gens hem op niets gebaseerd. BERLIJN Negen personen die in de jaren ze ventig slachtoffer werden van sek sueel misbruik op het Canisius Kol leg in Berlijn en andere jezuïeten scholen willen een schadevergoe ding. Dat heeft hun advocaat ge zegd. Volgens Groll willen haar cliënten een volledige verklaring en niet slechts een excuus. Ze eis ten een schadevergoeding van drie duizend tot honderdduizend euro. LONDEN Een Amerikaanse piloot van een Boeing 767, die in november vorig jaar te veel had gedronken, is ver oordeeld tot tien maanden voor waardelijke celstraf. De 51-jarige pi loot had al schuld bekend. Colle ga's hadden een dranklucht gero ken bij de man, die 124 passagiers naar Chicago wilde vliegen. Een test wees uit dat hij drie keer zo veel alcohol op had als toegestaan. RABAT Een vier eeuwen oude minaret is gisteren ingestort in het Marok kaanse Meknes. Tweeëndertig mos keegangers kwamen om het leven, bijna zeventig mensen raakten ge wond. In de moskee waren onge veer driehonderd personen aanwe zig voor het vrijdaggebed, toen de toren instortte. Veel mensen raak ten bedolven onder het puin, aldus de imam. SANTO DOMINGO Een man is gisteren omgekomen nadat hij uit een vliegtuig was ge vallen dat startte vanaf het vlieg veld van Santo Domingo, in de Do minicaanse Republiek. Hij had zich verschanst in de ruimte van de wie len. De piloten konden het lan dingsgestel echter niet geheel in trekken. Ze klapten het weer uit om het opnieuw in te trekken. De man viel toen uit het toestel. OBERHAUSEN Een man die op een wc twee spuit bussen luchtverfrisser heeft leegge- spoten, moet een schadevergoe ding van 20.000 euro betalen aan een collega. Die raakte zwaarge wond toen het mengsel van gas en lucht ontplofte. Wat tot de ontste king van het brandbare mengsel heeft geleid, is onduidelijk. De col lega liep levensgevaarlijke brand wonden op. BUENOS AIRES De Argentijnse pianist en compo nist Ariel Ramirez is gisteren aan een longkwaal overleden. Ramirez, die 88 jaar is geworden, is vooral bekend geworden door zijn Misa Criolla. In die mis voor tenor, koor en orkest verwerkte hij ritmes van de indianen en van de criollos (cre olen), de nakomelingen van de di verse groepen immigranten in Ar gentinië. JERUZALEM De twee Palestijnen die in Dubai zijn opgepakt in verband met de li quidatie van Hamas-leider Al-Mab- houh, zijn volgens Harnas leden van Fatah. Het zou gaan om voor malige leden van de veiligheid stroepen van Fatah. Er worden achttien mensen verdacht van de moord. Al-Mabhouh werd in een hotelkamer in Dubai geliquideerd, volgens Harnas het werk van Israël. CANBERRA Australië dreigt Japan voor het In ternationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag te dagen als het niet stopt met het jagen op walvissen in het zuidpoolgebied. Japan doodt nu nog honderden walvissen per jaar, zogenaamd voor wetenschap pelijke doeleinden. De Australische premier Kevin Rudd wil dat de Ja panners voor de Australische voor deur daarmee stoppen. RANGOON - VN-gezant Tomas Ojea Quintana heeft gisteren van de junta in Birma geen toestem ming gekregen om oppositieleider Aung San Suu Kyi te ontmoeten. Ojea Quintana zei geen reden te hebben gekregen voor de afwij zing van zijn verzoek de dissidente te mogen spreken. Ook tijdens zijn twee vorige bezoeken mocht hij haar niet ontmoeten. Suu Kyi heeft veertien van de afge lopen twintig jaar in de gevange nis of onder huisarrest doorge bracht. Momenteel staat ze onder huisarrest. Quintana zei ook dat de junta hem geen exacte verkie zingsdatum heeft gegeven. Hij voegde eraan toe dat de regering weigert te erkennen dat ze 'gewe tensgevangenen' heeft. Onafhanke lijke mensenrechtenorganisaties en de VN schatten dat er in Birma meer dan 2100 politieke gevange nen zijn. FRANKFURT - Vliegmaatschappij Lufthansa schrapt van maandag tot donderdag twee derde van de vluchten met het oog op een aan gekondigde staking van piloten. Passagiers kunnen zich via inter net of telefonisch laten informeren welke vluchten op die dagen wél doorgaan. Tegelijkertijd probeerde de Duitse luchtvaartmaatschappij gisteren de grootste pilotenstaking uit haar geschiedenis af te wenden met een voorstel voor nieuw overleg in de onderhandelingen voor meer salaris. De vakbond Cockpit heeft het con tact echter afgekapt, zei Lufthan- sa-woordvoerder Andreas Bartels. Hij sluit niet uit dat er in het week einde een nieuw voorstel wordt ge daan. Cockpit liet gisteren weten in principe tot onderhandelingen bereid te zijn. In totaal 4500 piloten zijn opgeroe pen deel te nemen aan de staking, die maandag om 00.00 uur moet beginnen. Behalve de afdelingen passagiers vervoer van Lufthansa en Lufthan- sa-dochter Germanwings, wordt ook de vrachtafdeling Lufthansa Cargo bij de komende staking be trokken. De leiding van Lufthansa noemt de staking, die het concern honderd miljoen euro zou kosten, een buitenproportioneel drukmid del. Behalve met een basisdienstrege ling wil de maatschappij zijn passa giers ook ten dienste zijn door ze alternatief vervoer per trein aan te bieden. Spoorwegmaatschappij Deutsche Bahn zei gisteren desge vraagd geen problemen te ver wachten. Met dagelijks 330.000 reizigers in het gewone lange-afstandsverkeer zal het extra reizigersaanbod nau welijks merkbaar zijn, maar als er knelpunten ontstaan kunnen er extra treinen worden ingezet zegt Deutsche Bahn. Op de Lufthansa-thuishaven Frankfurt treft het luchthavenbe drijf Fraport maatregelen om extra parkeerruimte vrij te maken voor de grote aantallen vliegtuigen die tijdens de aangekondigde staking van de piloten aan de grond blij ven. Het conflict tussen de luchtvaart maatschappij en de pilotenvak- bond draait om banengaranties. De pilotenvakbond Cockpit stelt dat de leiding van Lufthansa in de afgelopen jaren tussen de 20 en 25 procent van de arbeidsplaatsen heeft overgeheveld naar externe be drijven, waar de piloten slechtere arbeidsvoorwaarden moeten accep teren. BUENOS AIRES - De uitlevering van lulio Poch, de voormalig Transavia-piloot verdacht van mensenrechtenschendingen, duurt langer dan verwacht. Een Spaanse rechter ging op 18 januari akkoord met uitlevering van Poch aan zijn geboorteland Argentinië, onder voorwaarde dat Poch bij een veroordeling geen levenslang krijgt. Die straf bestaat in Spanje niet. Omdat de Argentijnse justitie tot dusverre niet heeft gereageerd op die voorwaarde, bevindt Poch zich nog steeds in een Spaanse gevange nis. Voor een uitlevering staat nor maal gesproken tien dagen. Poch wordt ervan verdacht tijdens de laatste dictatuur in Argentinië 'vluchten des doods' te hebben uit gevoerd. Daarbij werden tegenstanders van het regime levend vanuit vliegtui gen in zee gegooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9