koningsnummer sport 131 Rusland schaamt zich voor 'olympische afgang' Gouden kus Prognose 1500 meter Svindal olympisch kampioen super-G Succes snowboardster Bright in haifpipe Skispringer Kasai verste in kwalificatie Zwitserse bobber Hefti valt uit Ploesjenko gaat nog even door Simon Kuipers kust zijn vriendin Christine Nesbitt na haar gouden ra ce op de 1000 meter. Zondagnacht gaat Kuipers zelf op jacht naar een gouden plak op de 1500 meter. door Maarten van Helvoirt Vancouver - In 2007, tijdens een worldcup in Calgary, werd Simon Kuipers door het Canadese bureau voor toerisme gevraagd voor een promotiepraatje. De Noord-Hol lander zei toen dat hij graag met de auto door Canada trok, dat hij geweldig kon genieten van de uit gestrekte natuur én dat hij er mis schien ooit nog eens ging wonen. Toen had hij nog een Nederlandse vriendin, sinds kort een Canadese. En niet zomaar één, het is kersvers olympisch kampioene Christine Nesbitt. Met een kus vol op de mond kon de wereld donderdag na haar gou den race op de tooo meter meege nieten van de nieuwe romance in schaatsland. „We hebben al sinds afgelopen herfst iets. Binnen mijn ploeg wist iedereen het wel, maar verder heb ben we het stilgehouden. Ik moet wel zeggen dat ik donderdag dub bele gevoelens had. Christine die het goud wint en mijn ploeggeno ten daar net achter", zegt Kuipers na zijn laatste training voor de 1500 meter. Donderdagavond, toen Nesbitt in het met 26.000 uitzinnige Canade zen gevulde Medal Plaza haar gou den medaille kreeg uitgereikt, moest Kuipers verstek laten gaan. Dat is nou eenmaal de keerzijde van het leven als topsporter, dan kun je niet alle feestjes afgaan. „Ik wil ook niet dat ze naar mijn wed strijd komt. Ze mag het van mij niet eens. Een dag na mij moet zij ook de 1500 meter schaatsen." En daar is zijn vriendin wederom kanshebber op goud. Nesbitt: „Ik had ook niet verwacht dat Simon naar mijn race zou ko men kijken. Hij is hier zelf ook nog in competitie. Het was een grote verrassing om hem te zien. Veel tijd om elkaar te spreken had den we niet. Hij kon nog net zeg gen dat hij trots op mij was en toen moest ik alweer weg. Ik hóóp dat mijn succes voor hem een sti mulans zal zijn." Veel tijd om na te genieten nam Nesbitt ook niet. „Ik kon het ook niet eens. Ik kon gewoonweg niet accepteren dat ik niet goed ge schaatst had. Maar ja, als je niet de race van je leven rijdt en toch goud wint, moet je maar blij zijn. Toch? Mijn ouders hadden al een poos een dure fles rode wijn lig gen. Die is de avond na mijn wed strijd ontkurkt. Ik heb zelf maar een klein slokje genomen en ben toen naar bed gegaan." De twee tortelduifjes draaien in Vancouver precies hetzelfde pro gramma: 500,1000,1500 meter en de ploegenachtervolging. Op dat laatste nummer is Canada bij de vrouwen en Nederland bij de mannen de torenhoge favoriet. Kuipers weet echter nog steeds niet wat zijn rol volgende week vrijdag (kwart- en halve finale) en zaterdag (finale) zal zijn. „Dat hangt ook van de 1500 meter af. Pas daarna gaan we met Wopke de Vegt over de ploegenachtervol ging praten." Vier jaar geleden in Turijn werd Kuipers vierde op de 1500 meter, nu wil hij op het podium. „Voor de Spelen had ik me ten doel ge steld om met een medaille naar huis te gaan. Welke kleur maakt me niet eens zoveel uit. Na de 1000 meter (waarop hij zesde werd, red.) had ik er de balen van, omdat ik technisch niet helemaal goed reed. Dat wil ik nu rechtzet ten. Net als Sven Kramer moet ik al vroeg starten, omdat we allebei niet veel wereldbekerpunten heb ben." Drie van zijn concurrenten heb ben in Vancouver al een gouden plak veroverd. Shani Davis (vandaag de grote fa voriet) won de 1000 meter, Tae-Bum Mo de 500 en Kramer de vijf kilometer. Maar daar moet hij zich volgens Nesbitt niet door van de wijs laten brengen. Simon is een fantas tische schaatser. Hij kan ook win nen." Shani Davis is ir» de vroege nacht van zondag op maandag de topfa voriet op de 1500 meter. Zonder twijfel. Maar er is nog een Amerikaan. Eentje die het beste in zichzelf naar boven haalt als er vijf olympi sche ringen op het wedstrijdformu lier staan. Bovendien krijgt Chad Hedrick tegenwoordig hulp van bo ven. Zelf heeft Hedrick groot ver trouwen. Dat mag, want zijn slot- ronde op de 1000 meter mocht er zijn. Zowel Davis als Hedrick is 'in the winning mood'. Dat geldt ook voor Sven Kramer. Het is afwachten wat hij kan op de 1500 meter, maar hij heeft al goud en kan vrijuit schaatsen. Stefan Groothuis is ook podium kandidaat. Mits de ziekte helemaal uit zijn lijf is. Andere outsiders zijn Simon Kuipers, Mark Tuitert en Ha- vard Bokko. Vlak ook de Italiaan En rico Fabris niet uit. Hij stelde teleur op de 5 kilometer en zint op wraak. Goud: Shani Davis Zilver: Chad Hedrick Brons: Stefan Groothuis CYPRESS MOUNTAIN De Australische snowboardster To- rah Bright heeft gisteren goud vero verd in de haifpipe. Bright werd op het podium geflankeerd door twee Amerikaansen: Hannah Teter pak te het zilver, het brons ging naar Kelly Clark. Bright bezorgde Austra lië de eerste gouden medaille bij deze Spelen en maakte een einde aan de Amerikaanse overheersing op het spectaculaire onderdeel. zaterdag 20 februari 2010 WHISTLER De Japanse skispringer Noriaki Kasai heeft gisteren de verste sprong afgeleverd in de kwalifica ties voor de olympische wedstrijd vanaf de grote schans. Kasai landde na 142,5 meter en kreeg een waarde ring van 143,5 punten. Zijn landge noot Daiki Ito werd tweede, de Fin Matti Hautamaki kwalificeerde zich als derde voor de wedstrijd van vandaag. WHISTLER De wedstrijd in de tweemansbob mist vandaag en morgen een voor name medaillekandidaat. De Zwit ser Beat Hefti, vier keer winnaar van een wereldbekerwedstrijd, heeft last van een hersenschudding die hij woensdag opliep bij een crash tijdens de training. Neder land wordt in de tweemansbob ver tegenwoordigd door Edwin van Calker en Sybren Jansma. MMM&üBK&HHBSBMBBBSBHHMNBMNEÜIBHMm door onze correspondent Olaf Koens WHISTLER - De Noorse skiër Aksel Lund Svindal heeft het goud veroverd op de super-G. Hij klokte gisteren op de piste in Whistier een tijd van 1 minuut en 30,34 se conden en was bijna drietiende sneller dan de Ameri kaan Bode Miller, die zilver pakte met 1.30,62. Millers landgenoot Andrew Weibrecht pakte het brons. Svindal won al zijn tweede medaille in Vancouver. Hij veroverde zilver op de afdaling. foto Mirko Guariello/EPA moskou - Rusland bakt er in Van couver tot nu toe maar weinig van. Kunstrijder Jevgeni Ploesjen- ko miste het goud, de ijshockeyers verliezen en zelfs het paarrijden werd voor het eerst in jaren niet door Rusland gewonnen. De Rus sen hebben na zes dagen pas vier plakken. Een schande, want de vol gende Spelen zijn in Sotsji. De Russische krantenkoppen gis termorgen spraken boekdelen. 'Zonder perspectief, meldde de Komsomolskaja Pravda. 'Russische atleten verliezen historische supe rioriteit', schreef Kommersant en de populaire website gazeta.ru kop te 'We worden op onze plaats ge zet'. Terwijl de Olympische Spelen nog niet eens over de helft zijn, maakt Rusland zich enorme zorgen. De traditionele dominantie in de rang lijsten heeft een flinke deuk opge lopen. Rusland staat niet in de bovenste regionen van de medaillespiegel, het land staat nog wel boven Ne derland, maar onder Oostenrijk, Zweden en Zuid-Korea. De Russische publiekslieveling, Jev geni Ploesjenko, haalde donderdag avond geen goud, maar slechts zil ver bij het kunstrijden op de Vancouver - Na zijn onttroning in Vancouver is kunstrijder Evgeni Ploesjenko vastbesloten zijn loop baan voort te zetten. De 27-jarige Rus raakte donderdag op de Olympische Spelen in Cana da zijn olympische titel kwijt aan de Amerikaan Evan Lyscek en moest genoegen nemen met zil ver. „Na deze nederlaag ga ik niet mijn handen in de schoot leggen en stoppen", zei de drievoudig wereld kampioen. schaats. En ook het Russische ijs- hockeyteam stelde teleur. Het ver loor met 2-1 van Slowakije. Boven dien was het voor het eerst in de geschiedenis van de laatste twaalf Olympische Spelen dat Rusland niet met een plak voor paarrijden naar huis ging. De Russische media speculeren over de mogelijke oorzaken. Zo zijn volgens sommige experts de sneeuw-, ijs- en klimaatcondities in Vancouver anders dan in Rus land. Er mag dan wel sneeuw lig gen, de lucht is er veel vochtiger dan in Moskou. Ook klagen de Russische sporters dat de doping controles uit de hand lopen. De langlaufster Natalia Korosteleva moest tussen twee competities door zich laten testen. In de Russische politiek gaan er stemmen op dat er koppen moe ten rollen. Er staat voor Rusland immers een hoop op het spel. Niet alleen won het de afgelopen jaren, en vooral ten tijde van de Sov jet-Unie bijzonder veel medailles, het land moet de Winterspelen over vier jaar in Sotsji organiseren. Boris Gryzlov, de voorzitter van het Russische parlement, liet we ten dat voor Rusland de Olympi sche Spelen een afgang zouden zijn als Rusland lager komt te staan dan de vierde plaats in de medaillespiegel. PZC.NL/WINTERSPELEN Het laatste nieuws over de Olympi sche Spelen in Vancouver vindt u op onze website. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61