zeeland 25 Schouwen van de Romeinen Zeeuwse godin in de netten Goes verwacht negen miljoen euro uit IJsland 'Oude Haestinge geen jaren meer laten staan' Bodemschatten Dierenvriendj'es zaterdag 20 februari 2010 S De verdronken tempel van Nehalennia in de Schaar van Colijnsplaat ligt op het grondgebied van de gemeente Schouwen-Duiveland. In Colijnsplaat staat een replica van de tempel van Nehalennia. foto Willem Mieras In 1970 haalde schipper K. Bout van de Tholen 6 al vissend bo ven de Schaar van Colijnsplaat met zijn netten twee stenen om hoog. Het bleken altaarstenen te zijn van de godin Nehalennia. In latere vis- en duikexpedities zijn in totaal 330 altaren, negen grote en vijf kleine beelden opgevist. Ook zijn tegels, dakpannen, blokken tufsteen, metselwerk en palen naar boven gekomen. Het bestaan van deze godin is pas bekend sinds 1647 toen, na zware stormen, bij Domburg vergelijkba re altaarstenen uit het zand naar boven kwamen. Uit de inscripties bleek dat zij de godin was van de voorspoed en de bescherming op zee. Zeevaarders (schippers en han delaren) dankten haar als hun tocht over zee veilig en voorspoe dig verlopen was. Waarschijnlijk was zij een lokale godin die door de Romeinen min of meer ingelijfd is. Op de -stenen is de godin afgebeeld met vruch ten op schoot en in een mandje. Vaak ook zit een hondje (trouw) aan haar voeten. Zij komt uitslui tend aan de Zeeuwse kust voor en is ook herkenbaar aan haar schou dermanteltje dat bij geen andere Romeinse godin voorkomt. Hoewel Nehalennia altijd met Co lijnsplaat en Domburg wordt geas socieerd, is de Schaar van Colijns plaat grondgebied van de gemeen te Schouwen-Duiveland. In de Ro meinse tijd was de Schelde (Scal- dis) nog maar een smalle stroom en werd de Schaar bewoond. De tempel, met de naam Ganuenta, heeft waarschijnlijk op de zuidelij ke oeverrand van de Scaldis ge staan. In Colijnsplaat is in 2004 een repli ca van de Nehalenniatempel ge bouwd. In het Maritiem Museum in Zierikzee staat in de kelder een kleine replica met enkele altaar stukken. door Frank Balkenende goes - Goes denkt zo'n negen mil joen euro terug te krijgen van de twaalf miljoen euro die ze voorlo pig kwijt is door het Landsban- ki-drama. Enkele maanden terug ging de gemeente nog uit van maximaal de helft. De kaarten lig gen sinds kort iets gunstiger. De gemeente Goes is door de cura toren van de ingestorte IJslandse bank aangemerkt als preferent schuldeiser, blijkt uit een rapport van Deloitte. Dat betekent dat Goes en andere lagere overheden in de Noord-Holland-groep, die als schuldeisers samen optrekken, voorlopig op de eerste rij zitten. Ook is het maximale bedrag dat naar Goes terugkomt, vastgesteld: 74 tot 76 procent van de twaalf mil joen euro die Goes bij de Neder landse vestiging van Landsbanki Is lands had geparkeerd. Wethouder Sophie van 't Westein de (WD, financiën) is blij dat Goes nu als preferent schuldeiser is erkend en het terug te keren be drag is bepaald. Toch is dat geen keiharde garantie dat er negen mil joen euro wordt teruggestort op de gemeentelijke bankrekening. Daarom wil de wethouder nog niet juichen. Ze houdt het liever bij 'een hoopvolle ontwikkeling'. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtuning.nl westenschouwen - Kinderen tot 10 jaar kunnen zondag mee met het dierenvriend]'espad van Staats bosbeheer. De tocht van anderhalf uur start om 13.30 uur bij de excur- sieschuur, Kraaijensteinweg Wes- tenschouwen. Kinderen moeten niet bang zijn voor vieze handen. sint-maartensdijk - De Thoolse PvdA wil dat het dagelijks gemeen tebestuur duidelijkheid schept over de toekomst van het huidige Haestinge. Op dit moment wordt gebouwd aan een nieuw gemeenschapscen trum voor Sint-Maartensdijk. Als het goed is, wordt dit complex in september opgeleverd. „Wij horen geluiden dat het oude gebouw nog zeker tien jaar blijft staan", zegt lan Oudesluijs. Dat kan nooit de bedoeling zijn." De PvdA'er vindt het logisch dat het gebouw nog een paar jaar blijft staan. In die tijd kan een oplossing worden gezocht voor de duiven- dub en de korfbalvereniging, die het oude gebouw vooralsnog als thuisbasis behouden. En zolang er geen nieuw zwembad bij Goris- hoek is, zal de gemeente het com plex ook niet slopen vanwege de stookruimten van het huidige zwembad in Smerdiek. Oudesluijs stelt dat het geen tien jaar hoeft te duren voor de ge noemde zaken zijn geregeld. „Ik hoop van niet, want in dat geval moet er van alles worden opge knapt en dat was niet de afspraak. Vandaar dat wij op heel korte ter mijn willen weten wat de actuele stand van zaken is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27