Hogeschool Zeeland daagt ondernemers uit Hz^ Hoe werkt het project? Interesse? VERANDEREN, VERBETEREN EN VERNIEUWEN Provincie Zeeland Hogeschoolëf Zeeland Hogeschool Zeeland heeft goed nieuws voor Zeeuwse onder nemers die willen innoveren. Zij staan niet langer alleen in hun po gingen de crisis, klimaatveranderin gen, vergrijzing, milieueisen en concurrentie het hoofd te bieden. Ondernemers die zich nu aanmel den voor het traject High Perfor mance Incubator van de Hoge school Zeeland, krijgen de beschik king over een meewerkend team van het lectoraat Ondernemen en Innoveren van de Hogeschool Zee land. Wanneer bedrijven of instellingen met minimaal één werknemér die op HBO niveau functioneert, bereid zijn nieuwe stappen te zetten, kunnen zij nu gebruik maken van deze mogelijkheid. Tot me dio april kunnen bedrijven zich aanmel den voor het nieuwe traject dat in sep tember start. "Het is een unieke kans voor bedrijven. Wanneer ze profiteren van deze mogelijkheid kunnen ze op korte termijn met weinig investeringen aanzienlijke besparingen realiseren en verbeteringen doorvoeren. Op de lange re termijn zijn deze bedrijven in staat nieuwe kansen te pakken en bedreigin gen het hoofd te bieden." Bedrijven heb ben nu de gelegenheid om op een hoog waardige manier te innoveren met kennis die de Hogeschool Zeeland in huis heeft. "Wij zoeken docent en studenten bij de opdracht van het bedrijf. We hebben stu denten van verschillende opleidingen zo als Werktuigbouwkunde, Human Re source Management en Management Economie en Recht. Indien nodig huren we externe deskundigen in", vertelt lec tor Ondernemen en Innoveren Wim Brouwer. "Deze vormen dan het Con sultancy Team dat het bedrijf gaat onder steunen." Het bedrijf zelf vormt ook een team. Samen schrijven ze een plan van aanpak, waarin de doelstelling, deskun digheid en de kosten worden vastgelegd. Zowel de High Performance Incubator als het bedrijf verbindt zich aan het plan. Processenmensen en technologie "We werken op drie gebieden", aldus Brouwer. "Bedrijven zijn vaak zelf niet in staat hun organisatie en productieproces kritisch te beoordelen. Dat komt omdat er gewerkt moet worden en geprodu ceerd. Er ontstaat een zekere bedrijfs blindheid. Studenten van het Consultan cy Team bekijken het geheel van de on derneming met een frisse blik en zien Lector Ondernemen en Innoveren Wim Brouwer: 'Samen inspelen op nieuwe situaties, nieuwe markten.' vaak waar processen beter kunnen. Dat levert besparingen op en zorgt voor ver beterde prestaties. Het gaat erom de orga nisatie van het bedrijf slimmer te maken. Waar liggen de kajisen binnen de onder neming? Eenvoudige ingrepen kunnen soms spectaculaire resultaten opleveren." Een tweede gebied betreft de mensen in het bedrijf. Innovatie vraagt om persoon lijke inzet en de wil te veranderen. Ook de medewerkers moeten bereid zijn te veranderen. "De menselijke factor is heel belangrijk. Hoe gaat het management om met de medewerkers? Hoe is de sfeer in een bedrijf? Men moet bereid zijn te le ren en kansen te grijpen." Bij de oplei ding Human Resource Management le ren studenten hoe je veranderingsbereid heid van mensen begeleidt en stuurt en hoe managers gecoacht kunnen worden. Wanneer u zich voor het project Ver beteren Bedrijfsprocessen aanmeldt, krijgt u bezoek van een docent van de Hogeschool Zeeland of een Syntens Adviseur voor een eerste intakegesprek. 29 april a.s. is er een matchingsbijeen- komst waar studenten en bedrijven aan elkaar worden gekoppeld. Samen met maximaal 10 andere bedrijven uit uw regio vormt u een cluster dat in de pe riode van september 2010 tot februari 2011 gaat werken aan het verhogen van de eigen bedrijfsprestaties. U vormt daartoe een team van twee tot vijf per sonen binnen het bedrijf, dat wordt on dersteund door een consultancy team van docenten en studenten van de Ho geschool Zeeland. Voor specifieke problemen wordt des kundigheid van elders ingehuurd. On geveer eens in de zes weken worden in een gemeenschappelijke bijeenkomst met de andere bedrijven ervaringen uit gewisseld. Tussendoor worden trainin gen gegeven bij een van de bedrijven of in de High Performance Incubator, waaraan uw medewerkers kunnen deel nemen. Het huidige traject wordt voor de zomer van 2010 afgesloten met een gemeenschappelijke bijeenkomst. In dien gewenst kunnen nu deelnemende bedrijven het traject vervolgen met de volgende fase die in september 2010 van start gaat. Circa 90% van de kosten wor den gedekt met subsidie. Van u wordt een bijdrage gevraagd van 1.000 euro per 1 Fte student (1 fulltime beschikbare student), aangevuld met eventuele reis kosten van de studenten. Mede mogelijk gemaakt dankzij subsidie van de Provincie Zeeland Indien gewenst, worden studenten van deze opleiding daarvoor ingezet. De der de tak van het innovatieproces zijn de technologische verbeteringen. "De ko mende jaren wordt extra aandacht be steed aan sensor- en monitortechnieken en aan rapid manufacturing. Bij de huidi ge deelnemers New Motion en Seafarm wordt bijvoorbeeld aan robottechniek gewerkt." Smart Services Het geheel van die drie bouwstenen zorgt voor sterke vernieuwingen van het gehele bedrijf. Het zijn de 'Smart Servi ces' van de High Performance Academy, een innovatiekring van het innovatienet werk Zeeland. Het hele bedrijf en al zijn processen worden slimmer. Het gevolg is een zeer efficiënt bedrijfsproces. De kos ten worden lager, de kwaliteit hoger en de doorlooptijd wordt verkort. "Het is geen kortetermijnoplossing. In een reeks van jaren kan een bedrijf stap voor stap de drie gebieden leren beheersen." Ervaringen In juni 2008 ging het pilotproject van start bij vijf Zeeuwse MKB bedrijven. In middels zijn er goede ervaringen opge daan. Het bedrijf Unitron in IJzendijke ontwikkelt en produceert elektronische apparatuur veelal bestemd voor de indus triële en medische sector. Leon Suur- mond, student Management, Economie en Recht analyseerde in samenwerking met een docent de gehele productiehal. Daaruit bleek dat de doorlooptijd met 30% kon worden bekort. Inmiddels is de gehele hal gereorganiseerd. De succesvol le ervaringen van Unitron met dit project hebben ertoe geleid dat het bedrijf zich al voor een derde traject heeft ingeschre ven. Ook Dragon Plastics in Sint Maar tensdijk deed mee in het project. Daar bleek na onderzoek dat het lossen en la den van de rotatiegietmachine 15% snel ler kon. Een ander bedrijf wil graag een ISO-certificering behalen. Daarbij heeft het de hulp van een Consultantcy Team ingeschakeld. Ook voor de studenten is het werken in een Consultancy Team een waardevolle ervaring. De praktijk is een aantrekkelijke leeromgeving waar re sultaten duidelijk zichtbaar en meetbaar zijn. "De verwachting is dat meer studen ten hierdoor geïnspireerd worden een ei gen onderneming te starten." Broedplaatsen De High Performance Academy is een van de innovatiekringen van het Innova tienetwerk Zeeland. Een samenwer kingsverband van Zeeuwse partners. Het bedrijfsleven en de provincie stellen dat de prestaties in Zeeland omhoog moeten om te kunnen overleven. Gezien de mondiale concurrentie moet het niveau van het bedrijfsleven naar een hoger plan getild worden. Door de economische cri ses zijn snelle bezuinigingen nodig en alle verspillingen moeten eruit gehaald wor den. "Wij doen mee met de onderne mers. Samen inspelen op nieuwe situ aties, nieuwe markten. En wanneer de economische situatie aantrekt kunnen we nieuwe kansen grijpen." Nieuwe Verbindingen De Provincie Zeeland onderstreept in haar collegeprogramma het belang van goede voorzieningen op alle locaties in de provincie. Het lectoraat Ondernemen en Innoveren van de Hogeschool Zeeland onderschrijft deze visie en heeft ook het model van back-office en front-offices overgenomen. De back-office is het Centrum voor Ondernemerschap en In novatie binnen de hogeschool en de front-offices worden gevormd door de High Performance Incubators op ver schillende locaties in de provincie. Kennis en creativiteit Deze High Performance Incubators zijn broedplaatsen van kennis en creativiteit. Vanuit deze locaties worden onderne mers ondersteund bij hun prestaties. Ken nis wordt op maat ingehuurd en works hops en trainingen worden verzorgd. De eerste HPI's zijn gevestigd in bedrijfsver zamelgebouwen in Schoondijke en Vliss- ingen. De volgende willen we starten in de regio Goes en Temeuzen. In het tech nisch laboratorium op het Techno Park in Schoondijke werken studenten en do centen aan technologische innovatie "We richtten ons in de eerste instantie op de industriële bedrijven en de procesin dustrie. Vanaf september 2010 nemen we ook de zorgsector en de recreatiesector mee. In de toekomst willen we ons op de watersector richten. We willen alle speer punten van Zeeland bedienen", besluit Brouwer. Neem contact op met: - Sandra de Reu Email: s.de.reu@hz.nl Tel: 0118-489732 - Martin Rijk Email: m.rijk@hz.nl Tel: 0118-489179

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 160