Reimerswaal, een apart 'eiland' interview addict de oplossing voor. 13 Foto's: Marijke Folkertsma meente.Je bent zo op weg. Bedrijven zijn snel de betekenis van de Bevelan- den als transitoland gaan zien. Wij profiteren daar mede van." Ruimte Grond en ruimte is er nog volop in Reimerswaal. Net op het moment dat de crisis zich aandiende, gaf de ge meente het terrein Nishoek uit. Dat staat dus helemaal leeg, zou je den ken. "Nee dus", zegt Sinke. „Er is het afgelopen jaar toch wel wat ver kocht. Van de 12 hectaren is nog 7 ha beschikbaar. Nog steeds melden zich regelmatig bedrijven die interesse heb ben in vestiging op Nishoek. Dat zijn de meest uiteenlopende bedrijven." Voorlopig kan de gemeente Reimers waal er wel even tegen aan. Volgens Sinke heeft de gemeente de eerstko mende tien, vijftien jaar voldoende ruimte voor bednjven. Op Nishoek, maar ook elders. "Overigens is de samenwerking tus sen de vijf Bevelandengemeenten op merkelijk goed", wil Huisman nog wel even kwijt. "We werken heel nauw samen op alle gebied. Iedereen heeft het belang van de regio voorop staan. Als het gaat om nieuwe bedrijfs vestigingen, maar ook om het samen organiseren van zaken. Je zag het bij de Contacta in Goes, daar presenteer den de Bevelanden zich als één ge heel." Reimerswaal is in zoverre 'on- zeeuws', dat de gemeente het niet in eerste instantie moet hebben van het toerisme. Er komen geen strandgas- ten. Maar daarentegen zijn er weer wel boerderijcampings. En komen toeristen kijken naar wat er gebeurt in Yerseke. Waar gewerkt wordt, wordt ook ge leefd. Gegeten bijvoorbeeld. In Rei merswaal zijn opvallend veel goede restaurants. De gemeente beschikt zelfs over een eensterren restaurant Vis Nolet het Reijmerswale in Yerseke en een twee sterrenrestaurant, Inter Scaldis in Krui- ningen. Huisman: "Ook dat is rede lijk uniek." De gemeente Reimerswaal maakt deel uit van de Beve landen. "Maar eigenlijk is Rei merswaal een eiland", zegt burge meester Jan Huisman. "We wor den ingeklemd tussen de Ooster en Westerschelde en door twee kanalen: het Kanaal door Zuid- Beveland en het Schelde- Rijn Ka naal." Een gesprek met de bur gervader en wethouder Jaap Sin ke. door Ron Gregoor REIMERSWAAL - Een heel aparte gemeente, dat wel. De gemeente be staat uit zeven kernen, "Die alle ze ven even belangrijk zijn. Op hun ei gen manier. Iedere kern heeft zijn ei gen cultuur, zijn eigen mentaliteit. En toch is Reimerswaal een eenheid. Een eenheid in verscheidenheid zeg gen wij wel eens", vult^ wethouder Jaap Sinke aan. Reimerswaal is de verzamelnaam. "Toen ik hier net benoemd was, net •voordat ik kennis kwam maken, bel de ik het gemeentehuis hier. Wat was het nou? Reimerswaleriaar, Reimers- waalder- of waler. Ik wist het niet. Hier ook niet. Het woord bestaat waarschijnlijk niet eens. Hier spreken ze over Yersekenaar, Kruininger, Oostdijker", weet Huisman nog. Het maakt allemaal niet uit, in Rei merswaal hebben ze het allemaal best voor elkaar. Sinke is trots op zijn ge meente. "Weetje dat bij ons het aantal klan ten van de sociale dienst aanzienlijk la ger ligt dan in de rest van Zeeland. En ook in de rest van Nederland. De mensen hier weten van aanpakken. Wat dat betreft zijn het eilanders. Kan niet bestaat niet." De inwoner van Reimerswaal heeft, zegt Huisman, de juiste mentaliteit om er wat van te maken. "Handen uit de mouwen steken, niet zeuren, werken. Dat is de mentaliteit hier. Steeds maar weer proberen iets nieuws te verzinnen." Wethouder Jaap Sinke en burgemeester Jan Huisman in Yerseke. Uien Het is natuurlijk niet alleen Yerseke dat de klok slaat. Want vergeet ook niet het belang van de uiensector voor de gemeente Reimerswaal. De meeste mensen weten het niet. Huis man wel:"Zeventig procent van de Nederlandse uienoogst wordt ver werkt in Reimerswaal. Daarvan wordt 90% geëxporteerd over de hele wereld" Dat is heel uniek. Al die be drijven zijn bijzonder innovatief. Het zijn dus niet zomaar landbouwbedrij ven, het is van grote kwaliteit wat hier gebeurt", weet Huisman. Wat geldt voor de uien, geldt ook voor de fruitsector. Het zijn vooral ap pels en peren, die hier geteeld wor den. "We hebben hier zelfs een be drijf dat ook boomgaarden heeft in Frankrijk en Portugal." Huisman weet wel waarom juist die agrarische bedrijven zo floreren in dat midden- Zeeuwse landschap. "Je hebt hier de ruimte. Dat heb je nodig om dit soort bedrijven te ontwikkelen." "Eigenlijk hebben we toch wel een beetje van alle soorten activiteiten bin nen onze gemeentegrenzen", zegt Sinke. "Zo hebben we langs de rijks weg een groot aardappelverwerkend bedrijf Internationaal bekend. Wat ook opvalt is dat we behoorlijk veel transporteurs hebben. Oorspronkelijk vervoerden die voornamelijk de pro ducten uit Yerseke. Maar mettertijd Jaap Sinke: Trots zijn er steeds meer transporteurs geko men. Wat wil je, Reimerswaal ligt bij zonder centraal voor zowel het ver voer naar België en Frankrijk als voor dat naar de rest van ons land. De rijks weg A58 loopt dwars door onze ge Welvarend Hij heeft wel gelijk. Want als je ziet wat Reimerswaal op economisch vlak allemaal te bieden heeft, kun je niet anders dan constateren dat er hier uit zonderlijk veel te doen is. Kijk bij voorbeeld eens naar Yerseke. Waar in Europa hebben ze zoveel bedrijven die doen in schaal- en schelpdieren die zo toonaangevend zijn. Bedrijven als Roem van Yerseke en Prins&Dingemanse, die innovatie hoog in het vaandel hebben. Dat moe ten ze trouwens ook wel, want de ei sen die gesteld worden aan de sector, worden steeds veeleisender. "Dit soort bedrijven zijn voorbeelden van hoe je toekomstgericht je bedrijf moet runnen", aldus Huisman Nog een voorbeeld: Welke plaats van de grootte van Reimerswaal (een dik ke 20.000 inwoners) heeft binnen zijn gemeentegrenzen twee grote in ternationale kenniscentra. Natuurlijk, internationale topbedrijven trekken ook kennisinstituten aan. Maar het is wel logisch dat Reimerswaal er trots op is dat zowel het NIOO centrum als Imares langs de oevers van de Oos- terschelde in Yerseke gevestigd zijn. Het NlOO-Centrum voor Estuarie- ne en Mariene Ecologie (CEME) voert zijn onderzoek uit in de estuaria en de kustwateren van Europa, Afri ka, Azië en in de beide poolgebieden. Maar ook neemt het centrum deel aan verschillende diepzeeprojecten. Het NIOO doet wereldwijd onder zoek naar het leven in de zeeën. In Yerseke gebeurt dat op het gebied van de schaal- en schelpdieren Imares, onderdeel van de Universiteit van Wageningen, houdt zich bezig met onderzoek naar het duurzaam be schermen, oogsten en ruimtegebruik van zee- en zilte kustgebieden. (Mari ne Living Resource Management). Imares richt zich primair op de Noordzee, het Waddengebied en het Zeeuwse deltagebied. Maar daarnaast ook op Delta- en kustgebieden over de gehele wereld. Jan Huisman: 'Goede mentaliteit". Grintweg 32 -Yerseke ff 'CT Tel. 0113-579030 info@addict.nl www.addlct.nl Kantoorautomatisering Telecom IT NETWERKEN Netwerkbeheer, Hard- en Software VASTE TELEFONIE Telefooncentrales, Verbindingen MOBIELE TELEFONIE Abonnementen, Toestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 139