ING: Eindelijk weer groei Leuk blijven 1 De Column pas begonnen 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem IPZC. 'de Ondernemer' verschijnt in een oplage van 210.000 exemplaren. Uitgever: Adelinde Geerings Bladmanager: Danny van Berkel Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Marcel Schreur Ad van Meel Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805,4800 DV Breda, T: 076 - 5 312 277, F: 076 - 5 312 274 E: deondernemer@bndestem-pzc.nl I: www.deondememer.nl Naam: Kirenia Leeuwenburg (27) Woonplaats: Terneuzen Bedrijf: Chicas Begonnen: februari 2009 Meevaller: de klanten weten de zaak goed te vinden Tegenvaller: geen, ondanks eco nomische crisis Ik ben de afgelopen maand met veel plezier een aantal ke ren in de dorpen van Reimers- waal geweest. Tot mijn grote schande moet ik bekennen dat ik die niet kende. Ja, ik kom vaak genoeg langs Ril land en Kruiningen, zie het bord Krabbendijke en moet dan aan Marijke denken. En ik ben nogal eens op weg ge weest naad.Yerseke toen de zon doorbrak en mijn vrouw zei: 'toch maar naar zee?' Kruiningen ken ik alleen van de pont naar Perkpolder. Ik ben twee keer in Yerseke ge weest. Een keer om iemand naar zijn boot te brengen en de tweede keer om hem weer op te halen. Toen ik burgemeester Jan Huisman ontmoette, besloot ik maar om eerlijk te zijn. "Ik vind het heel erg, maar eigen- lijk ken ik uw gemeente am per." Hij kon er wel om la chen, een betere aansporing om de loftrompet over zijn dorpen te steken kon ik niet geven. Toen ik weg ging wist ik alles en had hij me over tuigd. 'En reken maar dat het hier rustig is. Weinig criminali teit', zo liet hij me uit. Eenmaal in de auto zette ik de radio aan en hoorde op het nieuws dat er in Yerseke een container met drugs was ontdekt. Ik schoot in de lach. Tot ik hoorde dat de vermoer- delijke daders Brabanders wa ren. Had die burgervader toch gelijk. Ik heb me voorgenomen om er de komende zomer terug te komen. Al was het alleen maar om te eten. Geen plaats waar je zoveel keuze hebt uit goede restaurants. Want toe vallig heeft Reimerswaal er wel twee met sterren. Er zijn weinig gemeenten die dat kunnen nazeggen. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r.gregoor@bndestem-pzc.nl Deze maand laten de meeste sectoren binnen onze economie ein delijk weer eens groei zien. De industrie, groothandel, transport sector en landbouw profiteren van de aantrekkende export. ING Eco nomisch Bureau verwacht voor de Nederlandse economie een groei van 1,6 procent in 2010 en van 1,9 procent in 2011. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Dat schrijft het economisch bureau van de financiële instelling in. haar kwartaalbericht. Groei dus voor de industrie, groothan del, transport en landbouw. De detail handel en horeca haken volgens ING pas later aan door een nog afwachten de consument. De bouw laat een krimp zien doordat nieuwe investerin gen nog op een laag pitje staan. Ge volg daarvan is dat ingenieurs- en ar chitectenbureaus een teruggang van de opdrachtenstroom ondervinden. Andere zakelijke dienstverleners klim men dit jaar wel uit het dal. Na een dramatisch 2009, met een krimp van 4,2 procent, verwacht ING voor dit jaar een groei van de zakelijke dienst verlening van 1 procent en voor 2011 een groei van 1,3 procent. De meeste deelsectoren laten een groei zien. In de stabielere branches zoals accountan cy en advocatuur zal de omzetstijging verder doorzetten. De uitzend- branche profiteert van groei in secto ren als industrie en transport. Architectenbureaus hebben het dit jaar nog moeilijker zolang investerin gen in gebouwen uitblijven. Inge nieursbureaus konden vorig jaar nog interen op hun voorraad opdrachten, maar zullen het dit jaar ook zwaar krij gen. Pas in 2011 zal voor deze branche enig herstel optreden wan neer bouwinvesteringen eindelijk weer aantrekken. Ondanks de groei in de uitzendbranche zal de zakelijke dienstverlening de komende twee jaar te maken krijgen met een krimp in de werkgelegenheid. Nederlandse productiebedrijven plukken als eerste de vruchten van het internationale vertrouwensherstel. Na een terugval tot het niveau van 2003 is de industriële productie in de tweede helft van vorig jaar toegeno men. Producenten aan het begin van de productieketen- zoals "de basische- mie en b^ismetaal- hebben de afgelo pen maanden het sterkste herstel laten zien. Zij profiteren door cumulatie- effecten meer dan gemiddeld van een geleidelijke terugkeer van voorraad- vorming. Fabrikanten van machines en transportmiddelen sluiten de rij. Vooral door een aantrekkende buiten landse vraag verbeteren de marktom standigheden ook in deze branches ge leidelijk. Kirenia Leeuwenburg: 'Nederland is een mooi land, maar het is er zo koud. Foto: duofoto Kirenia en haar echtgenoot Menno Leeuwenburg waren jarenlang het gezicht van restau rant 't Gerecht in Terneuzen. Ze besloten vorig jaar om het zware werk in de horeca te verruilen voor een nieuwe uitdaging. Kir enia begon haar eigen dameskle dingzaak Chicas in de Noord straat, de drukke winkelstraat van Terneuzen. Manlief Menno werd als opvolger van Jack de Dobbe- laere de nieuwe uitbater van het Racketcentrum in Terneuzen. door Henk van de Voorde De Cubaanse van origine, moeder van dochters Dafne (8) en Nina (2) woont inmiddels bijna den jaar in Terneuzen en spreekt ondertussen goed Nederlands. Met dank aan haar werkzaamheden in de horeca. ,,Ik heb achter de bar Necterlands geleerd. Het was behoorlijk wennen, mede omdat er in Zeeuws-Vlaanderen ook veel dialect wordt gesproken. Als er om een 'bolleke' werd gevraagd, be doelde men Koninck-bier. Dat wist ik dus niet. Nederlands is een moeilij ke taal met harde geluiden uit de keel. Spaans, de voertaal in de meeste Zuid-Amerikaanse landen, is veel zachter. Ik heb Menno in 2003 ont moet op de markt in Terneuzen tij dens het Jazzfestival. Ik was net terug van vakantie in de Dominicaanse Re- bubliek. Hij dacht dat ik Dominicaan se was en wilde salsa leren. We zijn nu zes jaar bij elkaar en hij kan nog steeds niet salsa dansen, ha, ha." Voor Kirenia ging met haar eigen kleding zaak een regelrechte droom in vervul ling. ,,Ik moet zeggen dat kleding heel anders is dan eten en drank ver kopen. Ik hou van winkelen en van kleding in het bijzonder. Ik denk dat elke vrouw dat wel een beetje heeft. Naast jeans, topjes, jurkjes (vrije tijds- en avondkleding) kan men bij mij ook terecht voor schoenen met bijpas sende tas, sieraden en ceintuurs. Ik probeer altijd de prijs onder de zestig euro te houden. Het is belangrijk om goed gekleed te gaan, maar waarom zou het zo duur moeten zijn. Het moet leuk blijven, een goede prijs-kwaliteitverhouding is belang rijk. Ik heb in mijn winkel voorname lijk de Italiaanse merken Perlanera en Kikiriki, (in maten variërend van small tot xxl). Het eerste is wat meer casual, terwijl het tweede trendy en uitdagend is met glitter en glamour. De nieuwe collectie is eind januari binnengekomen. Het nieuwste mode beeld geeft veel felle kleuren te zien." Kirenia heeft het goed naar de zin in het nuchtere Nederland, maar soms kan ze een gevoel van heimwee naar de wereld van merenga, salsa, reggae en bachata moeilijk onderdrukken. ,,Ik mis de zon, de muziek, het eten en de taal. Nederland is een mooi land, de mensen zijn er heel aardig en ook het eten hier bevalt me goed. Biefstuk met spruitjes en champig nons vind ik bijvoorbeeld heerlijk. Maar voor mij gaat er niets boven de Cubaanse keuken, veelal rijst met (zwarte) bonen, kip of rundvlees. Mijn favoriete Cubaanse gerecht is ar- roz congris, met veel kruiden en ui. Jammer dat Nederland zo'n koud land is. Ik had pas mijn oma aan de te lefoon, die zei dat het ook in Cuba koud is. Het was er 25 graden. Voor Cubaanse begrippen koud want het is er meestal rond de 35 graden. Ik ga ie der jaar op vakantie naar Cuba en neem dan de nodige kleding mee. Mijn vriendinnen daar zijn helemaal gek van de kleding van Chicas."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 128