8| uruzgan Nederland had het zo mooi voor elkaar: door onze actieve betrokkenheid bij Afghanistan, werd er naar Den Haag geluisterd. Maar met het vertrek van de Nederlandse militairen uit Uruzgan, zal die invloed afnemen, vreest oud-minister Ben Bot. vrijdag 19 februari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl weg uit Afghanistan'. De PvdA zwicht voor de druk. 30 november 2007: Het kabinet verlengt de missie tot augustus 2010. Coalitiepartijen CDA, PvdA en ChristenUnie en de SGP zijn voor. De VVD twijfelt, andere partijen zijn tegen. 18 december 2007: Een meerderheid van de Kamer gaat toch akkoord met verlenging. De afspraak is helder: Nederland blijft tot 1 augustus 2010 'leading nation' in Afgha nistan. 9 september 2008: Minister Van Middelkoop hint tijdens een tv-optre- den op een mogelijk langer verblijf van Nederland se militairen. 18 december 2008: Als Nederland een nieuw verzoek krijgt voor een verlenging van de missie na 2010, zal er 'een nieuw weegmoment' komen, zegt minister-presi dent Jan Peter Balkenende. 27 december 2008: „De nieuwe Amerikaanse president Obama kan me tien keer bellen, maar onze missie in Uruzgan door Hans de Bruijn We stonden er internatio naal juist zo goed op. Stelde de Amerikaan se minister Hillary Clinton niet Nederland ten voorbeeld aan de wereld vanwege onze 'fantastische inspanningen' in Uruzgan? Noem de NAVO-secretaris-generaal An ders Fogh Rasmussen de Neder landse bijdrage niet het 'ijkpunt' waaraan die van de bondgenoten afgemeten moest worden? Haalde president Barack Obama niet als dank voor bewezen diensten Jan Peter Balkenende bij de G20? En nu is dat zorgvuldig opgebouwde imago ineens weg. Met dank aan de PvdA, zegt het CDA. Nu weg gaan uit Uruzgan zal ons aanzien in de wereld schaden. NAVO, de Verenigde Staten, de Britten - nie mand zal begrijpen wat Neder land bezielt. „We slaan internatio naal een modderfiguur", zegt oud-minister Ben Bot van Buiten landse Zaken. Niet zozeer door het besluit zelf, dat valt volgens hem nog best te billijken, maar vooral door de manier waarop het tot stand komt. Nederland heeft veel 'buitenland', en we zijn dus gevoelig voor hoe er over ons wordt gedacht. We zien onszelf als kleinste van de gro ten, en liever niet als de grootste van de kleintjes. We deden en doen graag mee, destijds in Irak, bij de bestrijding van Somalische piraten, in Afghanistan. Dat geeft aanzien. Maar resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. „Je wordt afgere kend op wat je doet, niet op wat je gedaan hebt", zegt Bot. Den Haag had de internationale Afghanistan-top van maart 2009, waar Hillary Clinton Nederland zo uitbundig prees, nooit gekregen als Nederland geen troepen in Uruzgan had gehad. Nederlandse standpunten tellen zwaarder mee dan die van landen die geen poot uitsteken. NAVO-diplomaten in Brussel bevestigen dat naar Neder land geluisterd wordt, niet alleen als het om Afghanistan gaat. Tege lijk wil niemand zeggen dat we tweederangsbondgenoten zullen worden als we uit Uruzgan weg gaan. Maar je bent invloed sneller kwijt dan je die verwerft. Volgens Bot creëert Nederland zelf een negatief internationaal imago. Niet alleen in de NAVO, maar ook in de EU, zoals het gedoe rond de kandidatuur-die-er-geen-was van Balkenende en het 'nee' tegen de EU-grondwet. „Het aanzien en de reputatie die we tien jaar geleden hadden, is aan erosie onderhevig", zegt de oud-minister en oud-topdi plomaat bij de NAVO en de EU. 'Als het kabinet valt, dan gaan we echt helemaal uit Afghanistan weg' „Het is een opeenstapeling van sig nalen die echt een verschil maakt." Maar we hebben het toch vier jaar lang in Uruzgan prima gedaan? Dat moet bij de internationale be oordeling toch meetellen? Bot: „Het nare is dat internationaal niet telt wat je voor moois gedaan hebt, maar wat je voor moois aan het doen bent. We zijn een klein land dat graag met de groten mee doet, zodat we als wij aan de deur kloppen bij een groot land ook op hoog niveau toegang krijgen. Dan helpt het als je meedoet met de grote vraagstukken van de wereld. Ik heb als minister en als ambassa deur gemerkt hoe prettig het is als je de grote landen achter je weet. Dan gaan deuren voor je open." „Minder aanzien, is minder macht en dat heeft gevolgen voor een land dat voor 70 procent afhanke lijk is van handel met het buiten land. We worden nu al niet meer uitgenodigd voor de G20. Nie mand zal het ooit openlijk toege ven, maar als wij gezegd hadden dat wij in Uruzgan zouden blij ven, dan kan weet ik zeker dat wij weer uitgenodigd zouden zijn voor de G20." Maar Nederland heeft toch al veel eerder gezegd dat we in 2010 zou den weggaan. Heeft de PvdA geen gelijk als zij daar aan vasthoudt? „Er is een hoop te zeggen voor het PvdA-standpunt", stelt Bot. „Ik heb hetzelfde meegemaakt toen we weggingen uit Irak. Ik herinner me de druk die de Amerikanen en Britten op mij uitoefenden om er toch nog jaar aan vast te plakken. Toen heb ik gezegd: we hebben het het parlement beloofd, die da tum staat vast, laat een ander het maar doen. Dan is de kous af en zeurt niemand daar meer over. Als we dat ook nu zo hadden gedaan, met een toezegging om nog iets te blijven doen, dan was er weinig aan de hand geweest. Maar nu rol lebollen ze over straat, en dat wordt door alle ambassades aan hun hoofdsteden doorgeseind. De inhoud is op dit moment minder belangrijk dan het beeld naar bui ten van een land dat zijn zaken niet op orde heeft" Nederland 'slaat internationaal een modderfiguur', zegt Bot. „Want als het kabinet valt, dan gaan we echt helemaal uit Afgha nistan weg, omdat het maanden duurt voor we een nieuwe rege ring hebben." Is deze afwijzing ook een affront voor Rasmussen, die Nederland per brief vroeg te blijven? Bot be twijfelt dat: „Rasmussen had zich beter op de hoogte moeten stellen van de situatie in Nederland. Als Deen, met jarenlange ervaring met minderheidsregeringen, had hij moeten weten hoe de vogels poli tiek vliegen. Die brief was niet ver standig. Dat hadden zijn adviseurs hem moeten zeggen." Politieke besluiten rond Uruzgan 20 april 2007: Korporaal Cor Strik is de eerste Nederlander die in Uruzgan door gevechtshandelingen om het le ven komt. 15-19 juni 2007: Slag om Chora. Tijdens de vijfdaagse slag wordt hevig gevochten tussen taliban en Nederlandse mi litairen. Twee Nederlanders komen om het leven. 29 juni 2007: Kabinet onderzoekt of het 'mogelijk en wenselijk' is om de missie voort te zetten na augustus 2008. Augustus 2007: Het kabinet is verdeeld: de PvdA is tegen. Ook het parlement is kritisch. Geen van de NAVO-partners wil het stokje overnemen. September 2007: Het kabinet steggelt over gemaakte afspra ken: na twee jaar weg of niet? NA VO-secretaris-gene raal De Hoop Schef- fer voert de druk op: 'Geen enkel land kan Juni 2005: De NAVO verzoekt de bondgenoten om meer troepen voor het zuiden van Afghanistan. Neder land levert al sinds 2004 troepen in het noorden en sinds 2002 in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Najaar 2005: Nederland kiest voor Uruzgan. 27 oktober 2005: Commandant der Strijdkrachten Dick Berlijn stelt: Uruzgan is 'uitdagend, maar uitvoerbaar en verant woord'. „Er gaan do den vallen", stelt de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. 22 december 2005: Het kabinet presenteert het 'voornemen' troepen naar Uruzgan te sturen. SP, LPF, GroenLinks en coalitiepartner D66 hebben zich al tegen het kabi netsplan gekeerd. PvdA en WD twijfelen. Medio januari 2006: De Kamer debatteert over het 'besluit tot bereid heid' om troepen te sturen. De PvdA heeft bezwa ren, maar als het een NAVO-missie wordt, valt er met de sociaal-democraten te praten. 2 februari 2006: Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak koord met het sturen van 1200 Nederlandse mili tairen. Coalitiepartij D66, oppositiepartijen Groen Links en SP stemmen tegen. 18 april 2006: In plaats van 1200 soldaten worden tussen de 1400 en 1600 militairen naar Uruzgan uitgezon den. Dat is volgens het kabinet nodig, omdat het verzet van de taliban steeds professioneler wordt. 1 augustus 2006: - m De eerste Nederlandse militairen gaan naar Uruzgan. Nederland leidt twee jaar lang de IS-1 AF-missie in de provin- wJ Eind maart 2007 Nederland is nog geen jaar actief in Uruzgan als er al wordt gesproken over een eventuele verlenging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8