201 zeeland Spaansche Zee Mondragon is nog Mini Vijfduizend kuub mest loopt weg V! Word nu bezorger en maak Zoeken naar tank en bommenwerper Koninklijke bus verkent route Reconstructie Punt officieel begonnen HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Expositie van hongerdoeken Kringloopwinkel Dorcas in Kapelle V vrijdag 19 201 S PHILIPPINE Volgende maand start bij Philippi ne en Boekhoute een zoektocht naar restanten van oorlogstuig uit de Tweede Wereldoorlog. De speur ders richten zich op een tank die Duitse troepen in het najaar van 1944 in de Bodemloze Put zouden hebben gedumpt. Ook wordt ge zocht naar overblijfselen van een Messerschmitt, een bommenwer per van de Duitse Luftwaffe. MIDDELBURG De koninklijke blauwe bus was woensdag in Middelburg om de route te verkennen die de 30e april wordt afgelegd. Onder begeleiding van twee motoragenten reed de bus over de kaaien, Dam en Dam plein. Daarbij werden zelfs even de verkeersregels overtreden door te gen de rijrichting in te rijden. Gekeken is of de bus op alle ge wenste plekken kan komen. MIDDELBURG De werkzaamheden voor de recon structie van de Havendijk en de Punt in Middelburg zijn gisteren of ficieel begonnen. De straten wor den heringericht om vanaf het eind van het jaar het verkeer vanaf de nieuwe N57 te kunnen opvan gen. De werkzaamheden aan de Havendijk/Punt zijn naar verwach ting in de zomer klaar. door Rob Paardenkam OUD-VOSSEMEER - Op het erf van een varkenshouderij aan de Groe ne- of Hokseweg in Oud-Vosse- meer is woensdagmiddag rond vijf uur een betonnen silo met daarin vijfduizend kuub mest openge scheurd. De vloeibare drijfmest, afkomstig van varkens, stroomde over het ter rein en kwam terecht op een stuk landbouwgrond en in sloten. Op het erf stond een laag mest van on geveer tien centimeter. De eigenaar van het bedrijf waar schuwde meteen instanties als de gemeente en de provincie, waarna een grote schoonmaakactie op touw werd gezet. Het waterschap sloot direct de sloteh af om te voorkomen dat de mest de hele polder zou vervuilen. Een Thools mestdistributiebedrijf stuurde zes tankauto's naar Oud-Vossemeer om de mest op te zuigen. Het terrein was gisterochtend voor het grootste gedeelte schoonge maakt. Het leegpompen van de slo ten en het afvoeren van de mest is nog de hele dag doorgegaan. Hoe de betonnen silo van boven tot beneden kon scheuren, is on duidelijk. Volgens de eigenaar ging het om een nieuw exemplaar, waar voor eerst mest in zat. Er is nog geprobeerd de silo met biel zen te dichten, maar dat mislukte. door Marijke Vael Mondragon. De naam roept het beeld op van het vervallen theater/restaurant aan de Zierikzeese Oude Haven. Wan neer de Spaanse kolonel Christo- bal de Mondragon uit zijn graf op stond zou hij waarschijnlijk met meer genoegen kijken naar de Spaansche Zee, een prachtige hoe ve in de voormalige polder Alte- klein. Rondom deze boerderij, ten noordoosten van Zierikzee, liggen heel wat voetstappen van deze 16e eeuwse Spaanse veldheer en zijn soldaten, die niet bang waren voor schorren, slikken en ondiep water. Dat laatste blijkt uit informatie over het beleg van Zierikzee, opge tekend door de Zeeuwse auteur Gerard Smallegange. De 68-jarige Kees van Langeraad en zijn vrouw Ineke van Lange- raad-Boot lijstten zijn bevindin gen in en hingen ze in hun woon kamer. Want ze hebben alles te maken met de Spaansche Zee, de naam van de hoeve waarin ze in middels zeven jaar wonen. In de 16e eeuw wilden de Spanjaarden via Zierikzee de opstandige gewes ten Holland en Zeeland van elkaar scheiden. Daarom trok Mondra gon met zijn soldaten vanuit Sint-Philipsland over schorren en slikken naar het, toen nog, ondie pe Zijpe. Bij laag tij waadden ze naar Duiveland, dat ze in vliegen de vaart innamen. De watergeu zen konden hen vanaf hun sche pen niet bereiken. Mondragon koos polder Alteklein als uitvalbasis naar Zierikzee en de Schouwse kust. Op de zeedijk van die polder, aan de rand van de Gouwe, zette hij kanonnen neer om te voorkomen dat schepen Zie rikzee invoeren. Deze heerschap pij op het water bezorgde de Gou we de bijnaam Spaansche zee. Volgens streekarchivaris Huib Uil was de Al te Kleinseweg; de huidi ge toegangsweg naar de boerderij van de Van Langeraads, vroeger de zeedijk waarop die kanonnen ston den. Dat houdt in dat hoeve de Spaansche Zee is gebouwd op de voormalige bodem van de Gouwe. Deze zeearm, die vanuit de Greve- WGGGNeR NieuwsMedia DichtbiiMedia. Wegener Kees en Ineke van Langeraad-Boot: „We hebben het prima naar onze zin." lingen naar Zierikzee liep, werd in 1610 afgedamd. Ineke en Kees van Langeraad staan daar niet dagelijks bij stil. „Je leeft wel met de geschie denis, maar die zit ergens in je ach terhoofd," aldus de gepensioneer- Ook het bekende hongerdoek Levende Gerechtigheid van Broeder Klaus is te zien. Het stamt uit het Zwitserland van de late middeleeuwen. Het is in 1980 uitgebracht en in 1998 heruitgegeven. foto Mark Neelemans PHILIPPINE - In de rooms-katholie ke kerk in Philippine is de exposi tie 'Reis om de wereld in 40 da gen' ingericht. In de kerk hangen hongerdoeken. Het gebruik van hongerdoeken dateert uit de vroe ge middeleeuwen. In veel Europe se landen bestond het gebruik om tijdens de veertig dagen voor Pa sen (de vastentijd) de altaarruimte met een doek af te schermen van de rest van de kerk. In een periode die in het teken staat van sober heid, bezinning en boetedoening wilde men het fraaie altaar met de kostbare versieringen aan het zicht onttrekken. Voor pracht en praal was even geen plaats. Wanneer de gelovigen het doek in de kerk za gen hangen, wisten ze dat de vas tenperiode was aangebroken. De expositie is vanaf 21-2 t/m 28-3 elke zaterdag en zondag te zien van 13.30 uur tot 17.00 uur. KAPELLE - De christelijke hulporganisatie Dorcas opent dinsdag 3 maart een kringloopwinkel aan de Ooststraat in Kapelle. In de winkel worden tweedehands en nieuwe spullen verkocht, die Dorcas heeft ingezameld, maar die niet geschikt zijn om te worden uitgedeeld in de landen waar Dorcas hulp verleent. De opbrengst komt wel ten goede aan mensen in Oost-Europa en Afrika. De winkel is op dinsdag, donderdag en zaterdag open van 10.00 tot 15.30 uur. Wie voordien al spullen kwijt wil kan bel len: 0113-220434 of mailen: platier@zeelandnet.nl. M Aanmelden? Meld je nu aan via WWW.beZOrgerS.nl, Op deze site vind je ook meer info over het bezorgen en de laptop actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66