Kermis Macabre als theatrale Aanpak landinrichting is het i8l zeeland Gemeente werkt mee aan Aldi Zeeuwse voorronde van Metal Battle in Brogum Aanhangwagen huren? Zeeland vrijdag 19 februari 2010 aanhangwagens Uijterschootweg 22, Middelburg www.zeelandaanhangwagens.nl TONEELPRODUCTIE Esther Fluijt tekent voor script en regie voor Pontesvoorstelling NIEUWERKERK - De gemeente werkt mee aan een tijdelijke vesti ging van de Aldi op het kruispunt van de N59 en de Stolpweg in Nieuwerkerk. Dat hebben B en W besloten, na dat zowel de Aldi als de eigenaar van het verderop gelegen Meubel- ramaterrein zwart op wit hebben verklaard dat op het Meubelrama- terrein geen detailhandel komt. De gemeente kon dat juridisch niet tegenhouden. B en W wilden deze belofte heb ben omdat een grote supermarkt op de plek van de voormalige meu belzaak gevaar voor het verkeer op de N59 kan opleveren. Bij vesti ging van de Aldi nabij de kruising Stolpweg/N59 bestaat dit gevaar niet. Op deze plek, ook bekend als 'Het Gat van Nieuwerkerk' mag Al di later zijn permanente winkel bouwen. Een andere reden waarom het ge meentebestuur geen detailhandel bij Meubelrama wil hebben, is een poging te voorkomen dat dat Nieu werkerk te veel supermarkten krijgt. Het Duivelandse dorp heeft immers al een flinke C1000. Voor de tijdelijke vestiging van de Aldi op 'Het Gat' wordt een inrit vanaf de Stolpweg gemaakt. Die komt op 75 meter van de aanslui ting op de N59. Dat is voldoende om te voorkomen dat wachtende auto's voor het stoplicht bij de N59, de inrit van Aldi blokkeren. Het parkeerterrein van de Duitse prijsvechter kan 105 auto's bergen en voldoet daarmee ruimschoots aan de norm die de gemeente heeft gesteld. Nu aan deze voor waarden is voldaan, past de ge meente het bestemmingsplan aan en mag Aldi ook op een bouwver gunning rekenen. door Ali Pankow Kermis, armoede, horror en romantiek. Dat zijn de belangrijkste elemen ten in de toneelproduc tie Kermis Macabre door leerlingen van Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. De op voeringen worden gegeven op don derdag 4 en vrijdag 5 maart in de aula van het schoolgebouw. Zonder Esther Fluijt geen produc tie lijkt het wel de laatste jaren. De ze 6-vwo leerlinge heeft inmiddels drie stukken op haar naam staan: Angel, 54.45 Karaats en nu dus Ker mis Macabre. Heeft ze daar wel tijd voor, zeker nu in een examenjaar? „Je kunt het beter omdraaien: Doordat ik zo intens bezig ben met deze pro ductie heb ik bijna geen tijd om examen te doen", lacht Esther. Ze is wat uitgelaten, want ze is net ge slaagd voor haar rij-examen. „In één keer zelfs." Vergelijking van de drie genoemde stukken levert op dat Esther welis waar nog geen professioneel to neelschrijfster is, maar toch duide lijk een ontwikkeling heeft doorge maakt. In de nieuwste productie bedient ze zich bijvoorbeeld van een zoge heten raamvertelling: twee zussen in het hier en nu vinden op zolder in de spullen van hun overgroot moeder een logboek van een cir cusdirecteur uit 1855. Vanaf dat moment richt het verhaal zich op dat noodlijdende circus waar an derhalve eeuw geleden allerlei gru welijkheden plaatsvonden. „Ik wilde dit keer een spektakel maken waardoor de toeschouwers helemaal overdonderd zouden worden. Niet dat ik nou zelf echt volledig fan ben van thrillers en horror, maar als toneelstuk leek het me wel leuk. Voor mijn gevoel kon ik het verhaal niet in de huidi ge tijd laten spelen. Horror in het verleden lijkt minder erg. Boven dien moest het wel een spel met een knipoog worden én met grap pen die met het heden te maken hebben", motiveert Esther haar keuzes. Ze creëerde met de huidi ge opzet de ruimte om bijvoor beeld Michael Jackson, Christina Aguilera en Pink al in de negen- Schrijven is een eenzaam proces, weet Esther inmiddels. Gelukkig heeft ze in haar moeder een goede sparringpartner om haar teksten tussentijds te toetsen. Vanuit de school is er tegenwoordig nauwe lijks artistieke begeleiding. Esther treurt daar niet om. „Ach nee, ik vind het nu eigenlijk wel lekker om alles zelf te kunnen doen: schrijven én regisseren. Hoef ik ook geen rekening te houden met de smaak van anderen. Bovendien werk ik wel met twee meiden van onze groep, Myrthe Krepel en Na- tascha de Jonge, samen in een soort artistiek team. Zij denken ook mee over de regie en geven de spelers ook aanwijzingen. Zo heb ben we dat bij het begin van het re- 'Ik vind het wel lekker om alles zelf te kunnen doen: Schrijven én regisseren' Esther Fluijt, leerlinge 6-vwo. tiende eeuw te laten weerklinken. Ook blijkt ze inmiddels aardig uit de voeten te kunnen met absurdis tisch woordgrapjes die zij her en der door de tekst heeft verweven. Ervaring opgedaan met de twee eerdere producties heeft de jonge scriptschrijfster geleerd dat een hel dere verhaallijn en een duidelijke scène-indeling van essentieel be lang zijn voor een vlot schrijfpro ces. „En weten waar je in elke scè ne naartoe wilt. Met de eerste ver sie was ik toch niet helemaal tevre den. Toen heb ik de zaak weer om gegooid om een andere bad guy dan die ik aanvankelijk had, te creëren." petitieproces de spelers laten we ten." Aan de samenstelling van de cast ging een auditie vooraf Van de ruim veertig aanmelders kregen er dertien een rol toebedeeld. Het is een gemêleerde spelersgroep ge worden van brugklassers tot 6-vwo-ers. Soms worstelt Esther als regisseur wel eens met de vertaalslag tussen wat ze op het podium wil zien en hoe ze de spelers zover moet krij gen dat ook werkelijk te doen. Soms ook echter blijkt één woord voldoende te zijn om een speler precies te laten doen wat zij van hem wil zien. Kermis Macabre De toneelproductie Kermis Maca bre speelt zich af in 1855. Die antieke, enge kermis zou in de optiek van scriptschrijfster Esther Fluijt best de voorganger geweest kunnen zijn van De Efteling. De opvoeringen zijn op donder dag 4 en vrijdag 5 maart in de au la van gebouw Zuid bij Pontes Pie ter Zeeman, aanvang 20.00 uur. Het stuk wordt donderdagmiddag 4 maart opgevoerd voor leerlin gen van de basisscholen. Op vrijdagmiddag 5 maart wordt gespeeld voor de eigen brugklas sers bij Pontes Pieter Zeeman. ZIERIKZEE - De Zeeuwse voorron de voor de landelijke hardrock- wedstrijd Metal Battle wordt zon dagavond gehouden in Poppo dium Brogum in Zierikzee. Vier bands van Zeeuwse bodem strijden hier om de eer de provin cie te mogen vertegenwoordigen tijdens de halve finale op zaterdag 5 maart in Arnhem. De landelijke finale staat gepland op vrijdag 16 april in Enschede. De Zeeuwse metalbands die zon dag in Brogum uitkomen zijn: Le- gija, Semiazas, Assassinatad en Crimson Black. Behalve de optredens van deze bands zullen als speciale gasten de door Piet Kleemans bands Severe Torture en Mötley Crüst zich manifesteren. Severe Torture behoort sinds de re lease van hun eerste werkje Feas ting on Blood in 2000 tot de absolu te top van de Nederlandse death metal. Zij kunnen bogen op een toer met bands als Cannibal Corp se en Macabre. Mötley Crüst noemt zich de ultie me metal-feestband. De leden pre senteren zich in de uitdossing van glamrockers. Mötley Crüst speelt covers van 'oergoden' als Napalm Death en Obituary. Zondag 21 februari19.15 uur, Zeeuw se voorronde Metal Battle, Brogum, Zierikzee. ZIERIKZEE - Hij wond er geen doek jes om, gedeputeerde Frans Hame link. Wat hem betreft kan landin richtingsproject Schouwen-Oost model staan voor de ontwikkeling van het buitengebied in heel Zee land. Hij zei dat gisteren ter gele genheid van het officieel onderte kenen van de Akte van Toedeling. „In een tijd dat polarisatie de bo ventoon voert bewijst Schou wen-Oost dat het ook anders kan", roemde Hamelink de Schouwse aanpak van praten, pra ten en nog eens praten en samen naar oplossingen zoeken. „Dat bundelen van belangen wordt ner gens beter zichtbaar dan op Schou wen". Met als resultaat dat er in de visie yan Hamelink geen verliezers maar alleen winnaars zijn. De boe ren zijn er op vooruit gegaan, de natuur krijgt meer ruimte en de re creatie krijgt extra mogelijkheden. Ook voorzitter van de landinrich tingscommissie Peter de Koeijer blikte in tevredenheid terug op 10 jaar landinrichting. Het ging lang niet altijd makkelijk en er moest aardig wat weerstand overwonnen worden, maar uiteindelijk is nie mand er slechter van geworden. „En dat is altijd ons uitgangspunt geweest", aldus De Koeijer. Districtsmanager van het kadaster Hans van den Bemt is al net zo en thousiast over Schouwen-Oost. Hij zei trots te zijn dat het uitein- j delijk gelukt is een plan van toede ling te maken waar iedereen mee kan leven. Natuurlijk waren er be zwaren. Maar steeds zijn de betrok kenen er in geslaagd er samen toch uit te komen. „De rechtbank is er niet aan te pas gekomen. En dat is uniek." Boer Kees Hanse uit Zierikzee stond niet op de lijst van sprekers, maar wilde toch graag even laten weten dat de boeren - hijzelf in cluis - eerst zeer sceptisch waren maar gaandeweg bijdraaiden. „Want bij een boer moet je natuur lijk niet aan z'n grond zitten. Maar uiteindelijk kent dit project alleen maar winnaars. Er is heel goed met ons boeren omgegaan." Esther Fluijt (I) en Myrthe Krepel kijken kritisch naar een tekstfragment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64