221 zeeland Op het gemak in het Drie jaar voor misbruik Honderden oorlogscrashes brieven vrijdag 19 februari 2010 KLEINE LANDSCHAPSELEMENTEN Stichting Landschapsbeheer Zeeland ijvert al tien jaar voor behoud en herstel van bijzondere elemen ten. Met oog voor detail en historisch besef. Ook een hek kan een waardevol landschapselement zijn. foto Ruben Oreel door Marcel Modde Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Progressief Hulst Bij de vorige verkiezingen voor de gemeenteraad in Hulst in 2006 riep mevrouw Hegger (Progressief Hulst) dat de gemeente Hulst ge makkelijk bestuurd kon worden met twee wethouders in plaats van de drie wethouders die er toen zaten. Toen na de verkiezin gen het nieuwe college bekend werd, kwamen er vijf wethouders uit de hoge hoed (drie volle en twee halve wethouders) onder wie een volle wethouder voor Progres sief Hulst de heer F. de Vries. Hoe betrouwbaar is Progressief Hulst? E. Mast Piet Heinstraat 34, Kloosterzande Gastanks 2 In de krant van 13 februari stond dat gastanks de gemeente zorgen baren. Ik heb dit met stomme ver bazing en ongeloof gelezen. Als je niet beter zou of wil weten zou je het idee krijgen dat we in een risi cogebied wonen en recreëren, niets is minder waar. Weet men niet dat opslag, gebruik en trans port van gas, gasflessen en gewas beschermingsmiddelen aan de strengste veiligheidseisen voldoen. Ongeveer 40 a 45 jaar geleden stond bij bijna elke woning hier op het eiland een olietank, twee of drie gasflessen (binnen en/of bui ten) en op de campings ook bij al le caravans gasflessen. Inmiddels zijn vele campings overgegaan op een gastank met leidingnet naar de caravans en alles volgens zeer strenge veiligheidsnormen. Het is nimmer onveilig geweest en geen enkele gastank is tot op heden ont ploft en onveilige situaties komen mijns inziens dan ook niet voor. J. Hoogmoed Zuiddijk 10, Noordgouwe Openbaar vervoer Veere Eindelijk een gemeente waar iets positiefs staat te gebeuren. Gratis openbaar vervoer (krant, 16 februa ri). De gemeente Veere probeert tenminste om het verkeer te mini maliseren. Veere wil immers een 'groene gemeente' worden. De in woners worden gestimuleerd de auto wat vaker te laten staan en de toerist ziet wat er met de toeristen belasting gebeurt. Dat WD zich hier niet in kan vinden in verband met de te hoge kosten, komt door dat ze haar huiswerk niet goed heeft gedaan. Deze opmerking was totaal niet onderbouwd. De dame in de zaal die de partijen overstag liet gaan, kwam echter niet van D66. Deze dame staat op de vierde -plek bij de DTV. Netty Vromans, fractielid DTV Vlissingsestraat 23, Koudekerke Schuttershoftheater Geweldig nieuws, dat ons geliefde Schuttershoftheater gerenoveerd wordt. Maar het verbouwingsont- werp is verontrustend: zo'n glazen doos past volstrekt niet in de sfeer van onze historische binnenstad. Het is van groot belang dat een dui delijke planologische keuze ge maakt wordt voor het behoud van het unieke monumentale karakter van de binnenstad. Voor eigentijd se architectuur is buiten de binnen stad volop gelegenheid. Koester en bescherm de historische binnen stad, zéker ook in het prachtige Schuttershofstraatje. Laat de en tree alsjeblieft intimiteit en warm te uit blijven stralen, in plaats van totaal uit de toon vallende moder ne kilheid. Het is juist dat histori sche karakter dat zo waardevol en onvervangbaar is; daar komen de mensen op af en voelen ze zich goed bij. Ook daarom gaan filmlief hebbers naar het Schuttershofthea ter. Een architect moet die uitda ging kunnen waarmaken: een ont werp dat én origineel is, én recht doet aan de intieme, historische aantrekkingskracht van de omge ving. Lonne van Liere Dam 63a, Middelburg Ongeluk Na het vreselijk ongeval afgelopen weekend is de stelling: Het kruis punt Hoveijn bij Wissenkerke moet worden aangepakt, meer dan terecht. Het is een moeilijk kruispunt, waarop snel twijfel be staat wie voorrang heeft, vooral van automobilisten die elkaar van af Wissenkerke en Geersdijk tegen komen en dan wel of niet links- of rechts afslaan. Ook niet te vergeten de fietsers, die de weg moeten oversteken. Een rotonde zou een oplossing zijn, maar dan wel een die de fietsers geen voorrang geeft; dit niet om de fietsers te pesten, maar omdat het gewoon veiliger voor hen is als ze geen voorrang hebben. Een goed voorbeeld hiervan is de rotonde bij Kapelle, die zodanig is ingericht, dat fietsers én automobi listen eikaars posities duidelijk zien en tijdig de gelegenheid heb ben zich aan de directe situatie aan te passen. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene De twee manshoge ra men onder het schuine dak bieden de kippen vrij zicht op het erf in het Walcherse Serooskerke. Is het weer minder tochtig, dan kunnen de dames ook lekker naar buiten, de ren in. Het stenen hok, waar van het houtwerk in fris wit en oud-groen geschilderd, staat er weer tiptop bij. Op het eerste ge zicht een simpel schuurtje, maar in werkelijkheid een authentiek pa reltje in het Zeeuwse landschap. Dat landschap verarmt, constateer de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) eind jaren negentig. De stichting trok aan de bel. Tien jaar later zijn er met behulp van Europese subsidie honderden ka rakteristieke bouwwerkjes en ele menten van de ondergang behoed of herbouwd. Ook dit jaar kunnen particulieren weer een bijdrage in de kosten aanvragen. Die pot wordt verdeeld over deelgebieden in de provincie. De financiële ruimte voor de meeste gebiedsde len is al vergeven, maar voor een paar regio's is (tot 1 maart) nog aanmelding mogelijk. Van bakketen, varkenskotten en hekwerken tot aardappelkelders, makelaars en welputten, het Zeeuwse landschap herbergt meer bijzondere elementen dan de leek beseft. Daarin schuilt ook het ge vaar voor verlies, zegt Ewoud Voogd, projectleider bij de SLZ, Hij verwijst naar achteloos uitge voerde verbouwingen of simpel weg 'opruimen van die ouwe zooi'. „Er gaat heel veel verloren. Veel houten elementen verrotten. Maar je hebt hier ook heel sterk te maken met de inwerking van het zoute water op muren en hekken. Vooral op Schouwen-Duiveland zie je dat na de Ramp van 1953 en op Walcheren door de inundaties in de Tweede Wereldoorlog." SLZ helpt een handje bij het her stel. Het initiatief daartoe moet echter wel van de eigenaar zelf ko men. De stichting heeft geen in ventarisatielijst liggen aan de hand waarvan actie wordt ondernomen. Afgemeten aan de belangstelling voor de regeling, is dat ook niet di rect nodig, denkt Voogd. Eigena ren van oude boerderijen ('de meeste waardevolle elementen lig gen op of rond boerenerven') we ten volgens hem wel wanneer ze iets bijzonders op hun terrein heb ben staan. Aan de hand van teke ningen en foto's van vroeger kun nen ook vergane elementen wor den achterhaald. „Bij een huis in Nieuwerkerk zat een oorspronke lijk houten rasterwerk onder de makelaar op het dak. Een prachti- •ge versiering. Aan één kant kon je er nog wat van zien, zodat de eige naar het sterke vermoeden had dat er meer moest zijn geweest." SLZ hanteert strenge criteria voor toekenning van herstelbijdragen. Eén van de belangrijkste is dat het landschapselement streekeigen moet zijn en daar oorspronkelijk ook thuishoort. Maar dan nóg is het lastig met een schaartje te knip pen, ervaart Voogd. Zo wees de se lectiecommissie pas nog de subsi dieaanvraag af voor herbouw van middelburg - De rechtbank heeft gisteren een 43-jarige Middelbur ger veroordeeld tot een celstraf van drie jaar. Hij krijgt die straf omdat hij seksueel misbruik maak te van minderjarige meisjes en om dat hij kinderporno maakte en in bezit had. Twee weken geleden vroeg de offi cier van justitie hem een celstraf van zes jaar te geven. De man had seks met minderjarige meisjes van veertien en vijftien jaar. In ruil gaf hij hen onder meer beltegoeden en geld. Volgens het Openbaar Mi nisterie zou de man twee van die meisjes ook verkracht hebben. De rechtbank heeft echter geen be wijs voor dwang gevonden. De man maakte foto's en films van de seks die hij had met de meisjes. Om die reden vindt de rechtbank dat de man kinderpor no maakt en in bezit had. De meis jes moesten ook naaktfoto's van zichzelf opsturen. De rechtbank vindt dat echter geen uitlokking van ontucht, zoals het OM stelde. door René Schrier arnemuiden - In en rond de oor log zijn boven Zuid-West Neder land duizend tot vijftienhonderd vliegeniers omgekomen. Het is bij maar weinig mensen bekend dat het om dergelijke aantallen oor logsvliegers ging. Dat gaf voorzitter Martien van Dijk van de stichting Wings to Vic tory aan bij de in gebruikname van een databank met allerlei in formatie over neergestorte oorlogs vliegtuigen in Zeeland en naaste omgeving. In totaal staan 588 crashes in de database. Alle beschikbare informatie over in Zuid-West Nederland neerge storte vliegtuigen rond de Tweede Wereldoorlog is nu in het Neder lands, Duits en Engels beschikbaar in de databank van de stichting Wings to Victory. De Canadese luitenant-kolonel J. Roeterink stelde de databank giste ren in gebruik. Roeterink had het over een elektronische brug tussen het verleden en de toekomst. Van Dijk sprak tijdens de bijeen komst de hoop uit dat de database een sneeuwbaleffect zal veroorza ken en op die manier nieuwe infor matie op zal leveren. Als voor beeld van een ongeval waar nog maar weinig informatie over be schikbaar is, noemde hij het geval van een Duitse Junker die op 15 mei 1940 in de Oosterschelde bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56