Coalitie tracht tij 41 binnenland Ouders voor de klas in Zutphen TO©S Kabinetscrisis of niet, er wordt 'Frauduleuze' zzp'ers krijgen toch herkansing volop warme kleding nu alles HALVE prijs laatste week* bij: Egelantier Middelburg Het kabinet kan na het spoeddebat van gisteravond in ieder ge val nog een dag doorregeren. Maar de donkere wolken hangen nog steeds boven het Binnenhof. CRISIS DEN HAAG vrijdag 19 februari 2010 27 februari laatste dag ZUTPHEN - Het Stedelijk Dalton College in Zutphen wil ouders voor de klas plaatsen om zieke lera ren te vervangen. De school stuur de deze week een oproep aan ouders van leerlingen in boven bouw van havo/vwo. De school wil een databank opzet ten van ouders die bij structurele lesuitval een of meer klassen over nemen. Deze ouders moeten dan wel affiniteit hebben met een be paald vakgebied en op passend ni veau kunnen lesgeven. Een onder- den haac - De hele groep van drie duizend zelfstandigen zonder per soneel (zzp'ers) die vanuit de WW komen en mogelijk onte recht voor fraudeur zijn uitge maakt, krijgt van minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) de kans om hun zaak weer te laten be kijken. Dat heeft Donner gisteren in een debat met de Tweede Kamer dui delijk gemaakt. - Zowel regeringspartijen CDA, Pv dA en Christenunie als SP, WD en PW in de oppositie vroegen om opheldering, omdat ze vrezen dat mensen onvoldoende de kans krijgen om onterechte beschuldi gingen aan te vechten. Donners eerdere uitspraak dat er niet op nieuw wordt gekeken naar zaken waarbij mensen al door rechter zijn veroordeeld, viel verkeerd bij de Kamer en de FNV. Daarop zegde Donner toe dat ook wijsbevoegdheid is niet nodig om dat het om vervanging gaat. De in- valouders krijgen conform de cao uitbetaald. Volgens directeur Kees Freriks van het Dalton is het werven van nieu we docenten steeds lastiger. Daar om proberen we met een aantal maatregelen de pijn zo klein moge lijk te laten. We benaderen ook oud-docenten. „Ouders zijn, net als de leerlingen, onze partners. Waarom zouden we hen dan niet kunnen inschakelen?" diegenen waarvan de zaak is afge daan, een brief kunnen krijgen om ze te wijzen op de mogelijkheden om weer naar hun situatie te laten kijken. FNV Zelfstandigen publiceerde gis teren de zzp-crisisindex. Daaruit blijkt dat de economische crisis zzp'ers niet in alle regio's van het land in dezelfde mate treft. Zzp'ers in Noord-Oost-Nederland hebben zich er in de afgelopen zeven maanden het best doorheen gesla gen. De minst positieve regio is op dit moment Midden-Nederland. Uit de index blijkt ook dat de 13.500 bij de FNV aangesloten zzp' ers over het algemeen goed te spre ken zijn over de betaaltrouw van klanten. De behaalde omzet laat sinds de zomer echter veel te wensen over. Ze hebben de laatste maanden een flinke krimp moeten constateren. PAUL KUSTERS De druk op de Haagse ketel blijft erg groot: de grote vraag is of CDA, PvdA en Christenunie de val van 'hun' kabinet vandaag kun nen voorkomen. Premier Balkenende bena drukte gisteravond tijdens het Kamerdebat over Uruz- gan dat het kabinet zich eerst intern dient te beraden over alle opties voor een langer verblijf in Afghanistan, inclusief de trai ningsmissie in Uruzgan. Tot die tijd zijn volgens hem uitspraken er over in het parlement of de media prematuur. CDA en Christenunie zijn er steeds vanuit gegaan dat weliswaar de PvdA-fractie zich keerde tegen een langer verblijf in Uruzgan, maar dat de PvdA-ministers onder voorwaarden wel bereid waren de mogelijkheden te onderzoeken. Vi- ce-premier én PvdA-leider Wou ter Bos gaf gisteravond aan dat hij het als 'zeer onverantwoordelijk' had gezien om vooraf al opties als onbespreekbaar te beschouwen, terwijl collega's daar nog wel naar wilden kijken. Om die reden bespraken de meest betrokken ministers de afgelopen tijd allerlei opties en gaf minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) namens het kabinet aan de Navo door wat Nederland even tueel zou kunnen doen. Verhagen benadrukte in het spoed debat van gisteren dat in zijn con tacten met de Navo niet een 'onbe spreekbare' optie naar voren is ge schoven. Bij het ter perse gaan van deze krant was het debat nog gaande. De SP zou nog een motie indie nen die het kabinet oproept defini tief een streep te halen door een Nederlandse rol in Uruzgan. Des ondanks zou de PvdA die motie niet steunen. De PvdA verwacht Als het kabinet alsnog valt, wordt de geplande rijksbe zuiniging van jaarlijks 35 miljard euro tot inzet van de nieuwe verkiezingscam pagne. Het studeerwerk is bijna afgerond. In-stilte heb ben twintig commis sies ambtenaren scena rio's gemaakt over hoe er op aller lei terreinen een vijfde van de uit gaven kan worden geschrapt. Dit kabinet neemt, als het demis sionair wordt, daar geen besluiten officieel nog dat het kabinet tot 'een goed besluit komt'. Volgens parlementaire gebruiken is het 'not done' om een bewindsper soon in de Tweede Kamer ronduit voor leugenaar uit te maken. Het Kamerlid Rita Verdonk van Trots op Nederland kreeg er gisteravond echter geen genoeg van. Normaliter moet een parlementa riër na dit soort beschuldigingen ook de daad bij het woord voegen en het vertrouwen opzeggen door onmiddellijk een motie van wan trouwen in te dienen tegen de be doelde bewindspersoon. Staatsrechtelijk gezien moet een Kamerlid uitgaan van de juistheid van de informatie. Kamervoorzitter Verbeet greep niet in, tot ergernis van PvdA-frac- tieleider Mariëtte Hamer. Bos rea geerde zelf ook niet. „Hij durft het risico niet te nemen", sneerde Ver donk. CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel kreeg het ook flink aan de stok met Bos. „Ik betreur de uit spraken van individuele ministers buiten en in deze Kamer die de zorgvuldigheid onder druk zet ten", zei Van Geel. De publiekelijke aankondiging van Bos woensdag dat zijn PvdA defini tief een langer verblijf in Uruzgan afwijst en de herhaling daarvan gisteren in de Kamer, is volgens Van Geel niet goed voor het kabi net en niet goed voor het aanzien van de politiële „Ik wil geen olie op het vuur maar op de golven. We moeten terug naar een zorgvuldig proces." Het kabinet botste vorige week ook al hevig over Uruzgan. Bos zei toen dat hij niets wist van het Navo-ver- zoek om langer te blijven. Dat wist hij wél, stelde Verhagen toen. Dit 'misverstand' leek vorige week vrij dag uit de lucht te zijn met een ka binetsverklaring dat het kabinet het verzoek op 'haalbaarheid en wenselijkheid' zou onderzoeken. Het CDA en de Christenunie staan er op dat het kabinet daar aan vasthoudt. door Maurice Wilbrink meer over. 'Controversiële' zaken worden altijd doorgeschoven naar een volgend kabinet. De ambtelijke voorstellen, plus ideeën voor een nieuw belasting stelsel, zullen bijna allemaal con troversieel zijn. Wel zal een eventueel demissionai re ploeg van Balkenende een tech Vicepremier Wouter Bos tijdens het nische begroting maken voor 2011. De voorzet voor het komend jaar zal worden gedaan in de Voorjaars nota in mei. Tenzij er nieuwe economische on gelukken gebeuren, zal de Voor jaarsnota al contouren bevatten van de eerste bezuinigingen na de recessie, en het stopzetten van het stimuleringsbeleid. Bezuinigingen in 2on zijn op zich zelf niet controversieel; al in de len te van 2009 besloot het kabinet in te grijpen als de groei volgend jaar boven een 0,5 procent uitkomt, en dat dreigt te gaan gebeuren. Het gaat om ombuigingen van 1,8 mil jard euro, waarvan een deel al vast ligt; gemeenten en provincies krij gen 1 miljard minder. LAATSTE ONTWIKKELINGEN IN 6EN HAAS KABINET BALKENENÖE 5 vraast AAN KABINET BALKENENtsE A HOE LAN® HET NO® 6UURT...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4