zeeland3 juiste moment en juiste plek Eén Zeeuws gezicht in Den Haag Ruil haaien en roggen commentaar Voor Zeeland COC geeft gastles Pontes Pieter Zeeman Hoofdofficier weg KfólJWfTMHtM vrijdag 19 februari 2010 120.000 euro gaat de Zeeuwse lobbyist in Den Haag jaarlijks kosten. Dat komt neer op 32 cent per inwoner. 'De lobbyist ziet en hoort wat er in Den Haag speelt op ambtelijk, bestuurlijk en politiek niveau' George van Heukelom, gedeputeerde www.pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Zeeland krijgt een ge zicht in Den Haag. Een eigen man of vrouw die moet zor gen dat de Zeeuwse belangen niet ondergesneeuwd raken. Want ondanks alle gewone con tacten tussen Den Haag en het provinciale en lokale bestuur wil een ver gewest wel eens wat buiten beeld raken. Een lobbyist kost heel wat geld. Maar als verkenner, vertaler, ambassadeur, waakhond en doorgeefluik is zo'n vooruitge schoven post van grote waarde. Een paar voorbeelden. Den Haag is bezig met het stimule ren van de watersport, denkt meteen aan Friesland maar ver geet Zeeland. Den Haag stelt geld beschikbaar voor het ver zachten van de gevolgen van krimp van de bevolking, kiest daar de bestedingsdoelen Gro ningen en Limburg bij en ver geet Zeeland. Dit soort missers kan een lobbyist voorkomen. Alle overige provincies weten dit en hebben hun mannetje in Den Haag. Het is hoog tijd dat Zeeland aansluit. door David Duijnmayer Zeeland is de enige provincie zonder lobbyist in Den Haag. foto GPD door Cornelleke Blok De nieuwe lobbyist moet het Zeeuwse gezicht in Den Haag worden, zegt ge deputeerde George van Heukelom. „Iemand die ziet en hoort wat er in Den Haag speelt op ambtelijk, bestuurlijk en politiek niveau." Zeeland is de enige provincie zon der dagelijkse belangenbehartiger in Den Haag. Het aanstellen van een lobbyist past in het plan van de dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie om gezamenlijk naar buiten te treden. „Als je met één mond spreekt, is de slagkracht veel groter dan met veertien verschil lende partijen." De gemeenten en provincie heb ben een strategische agenda opge steld met thema's die voor Zee land belangrijk zijn. Klimaatveran dering, werkgelegenheid en bevol- kingskrimp zijn enkele van die on derwerpen. Van Heukelom: „De lobbyist weet welke beslissers betrokken zijn bij de Zeeuwse thema's. Hij of zij vangt signalen op en kan zaken op de agenda zetten. Kernenergie is de komende tijd een belangrijk thema: de lobbyist spreekt politici en kan peilen hoe dat onderwerp in de Tweede Kamer ligt, wanneer de besluiten vallen en wie er alle maal bij betrokken zijn. Hij of zij voorziet Zeeland van de ins en outs, zodat we een goed besluit kunnen nemen." Zeeuwse politici komen zelf na tuurlijk ook regelmatig in Den Haag. Maar dat is niet genoeg, zegt Van Heukelom. „Wij gaan er van uit een bepaald thema naartoe, door Ab van der Sluis vussingen - Zeeaquarium Het Ar senaal in Vlissingen en het Dolfi narium in Harderwijk gaan dieren uitruilen. Deze week hebben vijf Zeeuwse hondshaaien de reis ge maakt naar Harderwijk. Omge keerd kwamen vier volwassen ste kelroggen en twee babyroggen naar Vlissingen. De ruil moet bei de aquaria helpen bij het kweken van roggen en haaien uit de Noordzee. Het Arsenaal kweekt al jaren haaien op. Inmiddels heeft het zeeaquarium te maken met een klein haaienoverschot. Daarom is gezocht naar een andere opvang. Tegelijkertijd zocht het Arsenaal naar volwassen roggen als aanvul ling voor de collectie om mee te kweken. Het Dolfinarium zocht juist hondshaaien voor hun grote aaibassin. De ruil was snel ge maakt. Deze week zijn vanuit Vlissingen vijf hondshaaien en dertig haaien- eieren naar Harderwijk gebracht en maakten de roggen de reis naar Zeeland. Na een rit van drie uur werden de dieren overgebracht naar hun nieuwe bassins. De grote roggen hebben een plekje gevon den in het aanraakbassin. De baby roggen zwemmen in een klein aquarium. De roggen uit het dolfinarium wa ren al gewend aan menselijk con tact. De bezoekers van Het Arse naal kunnen de dieren in het aan raakbassin dus gelijk aaien. De cd van de week, volgens de Bart Gabriëlse. Johnny Cash met Ameri can VI www.pzc.nl/bartbeveeltaan Uitgaansplannen, kijken welke films er draaien, zin in een expositie? Alles op een rijtje op www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl maar er gebeuren ook dingen die wij niet zien. De lobbyist is dage lijks aanwezig en kan zo onderwer pen aanreiken die goed aansluiten bij hetgeen wij in Zeeland willen. De taak van de politiek blijft over eind: de lobbyist is aanvullend en vormt een aanspreekpunt." Daar naast kan de lobbyist Zeeland ook promoten. „Men weet in Den Haag veel te weinig over de dingen die hier goed gaan." De Zeeuwse lobbyist gaat na de ge meenteraadsverkiezingen zo snel mogelijk aan de slag. middelburg - Hoofdofficier van justitie Diederik Greive is per 15 maart benoemd tot directeur Op leidingen bij de Stichting Studie centrum Rechtspleging in Zut- phen. Hij werkt nu vier jaar in Zee land. Wie hem opvolgt, is nog niet bekend. zierikzee - Een voorlichtster van COC Zeeland, de belangenvereni ging van homo's, heeft gisteren een gastles verzorgd op de middel bare school Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. De school is daarmee de eerste in Zeeland waar het COC welkom is voor voorlichting over homoseksualiteit. Vorig jaar heeft het COC alle Zeeuwse middelbare scholen bena derd met het aanbod om voorlich ting te komen geven. Om uiteenlo pende redenen - niet altijd uit on wil - gingen scholen niet op dat aanbod in. Het COC zal de scho len opnieuw benaderen, zegt voor lichtster Francis Tuinstra. „Wij kunnen een persoonlijk verhaal vertellen. Ons streven is het onder werp bespreekbaar te maken." Overigens was de gastles in Zierik zee gisteren op initiatief van de mentor van de betreffende klas. Sectordirecteur van het VMBO Anita de Munnik geeft aan dat nog overwogen wordt of gastles sen van het COC vaker kunnen plaatsvinden. BART BEVEELT AAN Kom naar onze pre-voorjaars sale vrijdag 19 t/m zondag 21 februari Openingstijden; /vrijdag 19 rebruari: 09.00-20.0Q uur zaterdag 20.februari; 09 zondag 21 febrgari: i,?.00-1/.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3