Juiste boodschapper op 21 zeeland NS nemen Voetbal Experience niet op in lijst van dagattracties Moordenaar MÊÊttBÊÊÊÊBÊÊÊÊKÊÊÊt PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! 'Die 32 cent is snel terugverdiend' vrijdag 19 februari 2010 door Ondine van der Vleuten Mijn kat komt me gere geld vogeltjes aanbie den. We hebben haar nog een bel omgebon den, wat zeg ik: twéé belletjes, maar het mocht niet baten. Ik ver moed dat ze de belletjes met één pootje stil houdt tijdens het be sluipen. Muizen worden mij ook regelma tig voor de voeten geworpen. Dat juich ik toe, gezien de schade die ze in mijn voorraadkast aanrich ten. Laatst kwam poes weer trots aanrennen, een kermende muis in haar bek. Voor mijn voeten hield ze stil en opende haar bek om het gewonde diertje aan te bieden. De muis zag zijn kans schoon en struikelde in doods angst weg. Toevallig had ik een vegetariër op bezoek, die bij het aanschouwen van dit kat-en-muisspelletje in al le staten raakte. Hij rende naar de muis, ving het beestje in het holle tje van zijn handen - voorwaar geen sinecure, want de muis was door het dolle heen - en bracht haar naar een 'veilige' plek. Poes rende er enthousiast achteraan. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T. 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (na 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor€ 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening Tlffp De PZC gaat zorgvuldig om r nel persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie ZEEUWSE LOBBYIST IN OEN HAAG Zeeland is de enige provincie zonder lobbyist in Den Haag. Maar daar komt binnenkort verandering in. Recentelijk Iaat ze het, waarschijn lijk door een overdaad aan mui zen die op de vlucht zijn voor de kou, flink afweten. „Kijk nou!", zei ik verwijtend, en wees poes op de aangevreten zak pindadop- pen die in de voorraadkast klaar iag om geregen te worden (voor de hongerige vogeltjes). Poes staarde quasi-onschuldig ins Blaue hinein. Wat nu? Muizengif remt de bloedstolling, waardoor het beestje langzaam doodbloedt. Van binnen, dus muizenbloed- spetters blijven ons bespaard. Ook zijn er korreltjes in de han del, die de muis helemaal uitdro gen, zodat er alleen een muizen mummie rest. En dan is er natuurlijk die ouder wetse muizenval. Lijkt barbaarser, maar is in vergelijking misschien toch het aardigste moordwapen. Als de val tenminste zodanig dichtklapt dat de muis onmiddel lijk het loodje legt. Ik zuchtte. „Het komt allemaal door jou", zei ik. „Doordat jij je werk niet goed doet, ben ik nu een moordenaar." „Miauw", zei poes, en gaapte. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Zeeland is vrijwel de eni ge provincie zonder lob byist in Den Haag. Dat is merkbaar. Gaat het in de Tweede Kamer over onderwerpen die voor de provincie van belang zijn, dan reppen Kamerleden vaak wel over Friesland of Limburg, maar zelden over Zeeland. „Als lobbyist haal je niet alleen geld bin nen, maar zet je ook zaken op de agenda." Henk Postma is al zes jaar lobbyist voor Friesland, Groningen en Drenthe. Vanuit zijn kantoor aan het Plein kijkt hij op het gebouw van de Tweede Kamer. Hoewel hij in Friesland woont, verblijft hij tij dens de vergaderdagen van de Ka mer in Den Haag. „Een lobbyist moet scherp in beeld hebben wat in de provincie speelt en waar een link te leggen is met Den Haag. Tegelijk moet hij weten wat in Den Haag speelt en van belang is voor de provincie. En, je moet de afspraken die je in Den Haag maakt in de gaten hou den. Door jobrotation komen er steeds nieuwe ambtenaren. Zij we ten van veel dingen uit het verle den niet en die feiten moet je dus aanreiken." Voordat een provincie een lob byist gericht kan inzetten, moet ze een visie hebben, weten waar ze staat en op middellange termijn naar toe wil, waarschuwt Postma. „Ie moet hier niet komen zeuren over zaken die niet goed zijn ge- gaan. Het is zaak om het regeerak koord en het collegeprogramma met elkaar te matchen en te zien hoe je Den Haag kan gebruiken om de ambities van de provincie te verzilveren." Postma richt zich als lobbyist zo wel op de ministeries als de Twee de Kamer. „Lobbyen bij die ene ambtenaar die er voor een bepaald onderwerp toe doet is de eerste stap. Een lobby door gedeputeer den kan soms een te hoge inzet zijn. Krijgt die de boodschap niet over bij een ambtenaar, dan lukt dat ook niet meer bij een bewinds persoon. Vervolgens moet je het zien te repareren in de Tweede Ka mer." In de Tweede Kamer probeert Post ma 'meerderheden te organiseren'. „Daarvoor moet je Kamerleden correcte, niet politiek gekleurde en bondige informatie geven. Past het probleem niet op maximaal ander half A4, dan is er geen probleem." Het kan lang duren voordat in poli tiek Den Haag iets op de agenda komt. Maar staat het er op, dan kan het heel snel gaan. „Dat ver eist dat je snel kunt schakelen met het lokale bestuur. Je moet in Den Haag informatie direct of anders heel snel paraat hebben. Het gaat om het brengen van de juiste boodschap bij de juiste persoon op het juiste moment." Postma richt zich op fractiewoord voerders. „Tegelijkertijd informeer ik de regionale Kamerleden. Zij kunnen zorgen voor de goede ach tergrondmuziek." Waar het kan, werkt Postma sa men met andere provincies of maatschappelijke organisaties Zo heeft hij op gebied van cultuur en toerisme samenwerking gezocht met Zeeland. Maar dat contact loopt dan via gedeputeerden. „Ik ken de Zeeuwse ambtenaren niet en kan dus ook niet met hen scha kelen. Een Zeeuwse lobbyist kan dat wel en dat vergroot de invloed van Zeeland zeer zeker." Een lobbyist is het geld meer dan waard, weten ze in de noordelijke provincies. „Hij is on ze verbindingsman in Den Haag", zegt Marcel de long, woordvoerder van de Friese commissaris van de koningin John Jorritsma. Lobbyist Henk Postma zette zich onlangs nog in voor het acute zie- kenvervoer vanaf de Waddeneilan den. „Helikopters van het ministe rie van Defensie deden het zieken- vervoer erbij, maar het was geen officiële taak. Het ministerie wil nieuwe helikopters aanschaffen, maar die worden gestationeerd in Den Helder, niet in Leeuwarden. Het ziekenvervoer kwam zo in de knel. Postma peilde hoe de 1\vee- de Kamerfracties over het onder werp dachten en zorgde bijvoor beeld dat brieven vanuit Friesland bij de juiste Kamerleden terecht kwamen. Hij bekeek met Friese be stuurders waar acties nodig wa ren." Met succes. „Het ziekenver voer wordt nu officieel geregeld." De noordelijke lobbyist had jaren geleden ook een grote vinger in de pap bij de discussie over de Zuider- zeelijn. „Hij had snel in de gaten dat sommige politici die lijn hele maal niet wilden hebben. Dat maakte hij duidelijk aan de be stuurders in de noordelijke provin cies. Er is toen een plan gekomen voor onder meer wegen en spoor lijnen van 2,1 miljard. Reken dat maar eens om: dan is die 32 cent per inwoner snel terugverdiend." John Jorritsma door Emile Calon MIDDELBURG - Middelburg mist een grote kans nu Mortiere en ZEP niet aangesloten zijn op een buslijn, aldus directeur Sven van Rijswijk van Zeeland Attracties, uitbater van onder meer de Voet bal Experience op het ZEP-terrein. De Nederlandse Spoorwegen wil den het nieuwe Voetbal Experien ce in het dagattractieprogramma opnemen. De NS zien daar echter vanaf omdat het Experience niet met het openbaar vervoer bereik baar is. „Vijftien minuten lopen is niet acceptabel voor de NS", aldus Van Rijswijk. Volgens Van Rijswijk wilden de NS het zelfs opnemen in de specia le tiplijst zodat het onder de 'aan dacht gebracht zou worden van drie miljoen mensen'. Wethouder Frank Streng gaat vol gende week overleggen met de pro vincie en vervoersmaatschappij Connexxion over een vaste buslijn naar Mortiere. Connexxion doet momenteel ook al zelf onderzoek naar de haalbaar heid van een dergelijke lijn. Er is nu alleen eèn tijdelijke pendel dienst van het station naar ROC Zeeland op de Mortiere. Van Rijswijk weet niet of de NS volgend jaar Voetbal Experience weer wil opnemen in de speciale tiplijst. „Dan is voor de NS moge lijk het nieuwe ervan af en willen ze andere attracties in die lijst op nemen." Van Rijswijk rekent voor dat be zoekers die met de trein naar het Experience komen ook geld in de rest van Middelburg uitgeven. „Mensen zitten niet twee uur in de trein om alleen die attractie te bezoeken." Hij kan zich voorstellen dat een deel van dat publiek zelfs een ho tel of bed breakfast wil bezoe ken. „Zowat iedereen zou profite ren van opname van Voetbal Expe rience in de tiplijst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2