Halfpipe is iets te lang 2ó| winterspelen Oranje tweemansbob crasht in de fiftyfifty Carrie Hageman komt soms fietsen tekort Dolf van der Wal kon geen rol van bete kenis spelen op Cypress Mountain. Hij shaun white <VS) won met liet zich afleiden door zijn MP3-speler. ™n de so te behalen punten. Georgië wijt rodelongeluk aan de baan vrijdag 19 februari 2010 WHISTLER - Beduusd klommen ze gisteren uit hun gekantelde bob slee. De broers Edwin en Arnold van Calker sloegen in de eerste offi ciële training voor de olympische tweemanswedstrijd om, uitgere kend op de plaats waar het vorig seizoen in de wereldbekerwed strijd met de viersmansslee ook mis ging. „Risico van het vak", gaf remmer Arnold na het incident aan. Vorig seizoen hield hij een zware blessure aan het ongeval over, nu klaagde hij over een pijn lijke rib. Kort voor de Nederlanders waren in het ijskanaal van Whistier twee Zwitserse sleeën omgeklapt. „Het ging boven in bocht vier of vijf al niet lekker. Het ingaan van elf was goed, bij twaalf kwamen we er te vroeg uit. Dan word je in de crucia le dertiende bocht weggeschoten. We bleven niet op de ijzers", zuchtte Van Calker. De bocht waar het gebeurde wordt niet voor niets fiftyfifty ge noemd. Daar gebeuren in Whisler de meeste incidenten. Arnold van Calker wilde niet van een gevaarlij ke baan spreken, ook niet na het dodelijke incident met een Georgi sche rodelaar op de openingsdag van de Spelen. „Het is een uitda gende baan. Gevaarlijk is een te zwaar woord." Duidelijk was dat de forse schuiver sporen achterliet bij de beman ning. „Dit is niet lekker op de eer ste trainingsdag. Je wilt liever an ders beginnen. Dit is een tikje voor het zelfvertrouwen", aldus de remmer. De tweemanswedstrijd begint za terdag. Piloot Edwin van Calker zit doorgaans met Sybren Jansma in de kleine slee, maar laat in Whist- Ier op de trainingsdagen ook broer Arnold en Timothy Beck mee draaien. „Ik wil de vaste remmer niet te zwaar belasten", zei hij voor de training. De twee Nederlanders waren niet de enigen die tijdens de training kantelden in hun tWeezitter. Nog zeven andere sledes crashten in fjet snelle ijskanaal van het Whist- Ier Sliding Centre. De Australische bobslee van piloot Christopher Spring maakte de grootste smakker. Remmer Dun can Harvey raakte daarbij gewond en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Edwin en Arnold van Calker leggen een deel van hun eerste trainingsrit ge kanteld af. foto Peter Klaunzer HALFPIPE overnacht. Hij kreeg 48,4 door Maarten van Helvoirt CYPRESS MOUNTAIN - Geklooi met zijn MP3-speler heeft snowboar- der Dolf van der Wal misschien wel een plaats in de olympische fi nale van de halfpipe gekost. De 22-jarige Huizenaar, die Canada vandaag al verlaat, viel in beide kwalificatieruns en kon daardoor geen hoge score neerzetten. Zijn sprongen in de eerste manche waren zeker finalewaardig. Totdat hij vlak voor de finishlijn verkeerd terechtkwam. „Net voor de start deed mijn muziek het niet meer. D'r zat een draadje niet goed. Ik realiseerde me wel vrij snel dat ik me op het snowboarden moest concentreren." Halfpipers zijn gewend met mu ziek in hun oren hun trucs en sprongen te verrichten. Van der Wal had vlak voor de Spelen de zangèr van zijn favoriete Neder landse elektroband Le Le ontmoet en hem beloofd met hun muziek de olympische pipe in te gaan. „Maar dat mocht niet. Ik moest muziek kiezen uit een lijst van tachtig pagina's. Toen heb ik maar een stom nummer van Beyonce ge kozen. Maar daar heb ik dus niks van gehoord." Na zijn tweede schuiver wist hij dat het over was en liet hij in de tv-camera op zijn iPhone de tekst 'Mr. Mol, happy birthday!' zien. „Dat is voor David Mol, een goeie vriend van me en een oud-snow- boarder. Ik wilde hem nog een extra run cadeau doen, maar het heeft niet zo mogen zijn." De pipe op Cypress Mountain is langer dan waar ook ter wereld, 160 meter. En dat bleek dus niet in het voordeel van Van der Wal. Maar daar wilde hij niet over kla gen. „Je hebt meer kans om te val len, maar ook meer gelegenheid om je trucs te laten zien." heeft het al in geen maanden ge sneeuwd en door de aanhoudende hoge temperaturen bleef de van verre aangevoerde si\eeuw ook niet compact. Dolf van der Wal had er tot twee dagen geleden een hard hoofd in dat de wedstrijd überhaupt zou doorgaan. „Ik had het echt opgege ven. Maar de pipe is nu supergoed. Ik heb er bewondering voor hoe gen." Overigens vielen in de eerste run van zijn kwalificatiegroep elf van de twintig snowboarders. Zes van hen deden dat in de tweede run ook. Onder wie Van der Wal dus. „Ik kan daar nu wel somber over gaan doen, maar dat gaat me niet verder helpen. Ik heb hier super- goed getraind en dat gevoel ga ik meenemen naar de laatste twee TBILISI - Het Georgisch Olympisch Comité wijt de dood van rodelaar Nodar Kumaritasjvili aan ontoerei kende veiligheidsmaatregelen. „Vei ligheidsstandaarden zijn niet ade quaat in acht genomen", verklaar de voorzitter Giorgi Natsvlisjvili gisteren. „Ongeacht de snelheid had de sportman nooit uit de baan mo gen vliegen", ging hij verder. „Ik sluit uit dat Nodar niet ervaren ge noeg was. Vanuit mijn oogpunt was de baan fout." Natsvlisjvili gaf aan dat Georgië overweegt in overleg met de fami lie stappen te ondernemen. De 21-jarige Koemaritasjvili ver ongelukte op de dag van de ope ning van de Olympische Spelen op de rodelbaan. Tijdens de trai ning vloog hij uit de baan, sloeg te gen een pilaar en overleed korte tijd later. Hij wordt morgen begra ven. door Koen de Vries VANCOUVER - De familie van Gar- rie Hageman kan de borst natma ken. Als de inwoner van Seroos- kerke (W) begin volgende maand terugkeert uit Vancouver, kan hij een hele stapel foto's overleggen waar hij opstaat met bekende Ne derlanders: Garrie Hageman met Barbara de Loor, Garrie Hageman met Marco Borsato, Garrie Hage man met Sven Kramer, Garrie Ha geman met Jantje Smit, Garrie Ha geman met Nick en Simon.... Het komt zo: Garrie Hageman werkt voor het promotieteam van de Nederlandse Spoorwegen en was één van de drie gelukkigen die naar Vancouver mochten om het uitlenen van de vierhonderd gloednieuwe NS-ov-fietsen in goe de banen te leiden. De Walche- naar die vandaag zijn 58e verjaar dag viert, doet zijn werk bij het Holland Heineken House, waar de fietsenstalling is. De 260 mede werkers van het House kunnen een fiets lenen, maar ook de Ne derlandse schaatsers, de suppor ters en de artiesten. Het is soms hard werken, want er wordt gretig van de pr-stunt ge bruikgemaakt. „We moeten vaak 'nee' verkopen", vertelt Hageman. „Soms zijn alle vierhonderd fiet sen uitgeleend." Hageman is al sinds 1 februari in Vancouver. Hij is druk geweest met het uitpakken van de twee- wielers en het fietsklaar maken. Ze zijn per schip in 34 containers vervoerd naar Montreal, vanwaar ze met de trein naar de plaats van bestemming zijn gebracht. De stu ren moesten daarna rechtgezet, de trappers gemonteerd, dat soort klussen. Inmiddels is er hulp van buitenaf gekomen, waardoor Hageman ook wat evenementen kan bijwonen. Zo zag hij de 500 meter voor vrou wen en de 1000 meter voor man nen. Vannacht had hij een kaartje voor een ijshockeywedstrijd. Wel ke wedstrijd kon hij gisteravond nog niet zeggen. Hij was namelijk druk met zijn fietsen en had nog geen tijd gehad het kaartje te be kijken. Volgende week bezoekt hij nog een schaatswedstrijd en dan zijn er ook nog twee kaartjes voor de sluitingsceremonie. Er komen vier mannen voor in aanmerking. Het gesternte lijkt gunstig voor de inwoner van Serooskerke. De naam van Garrie Hageman was immers ook één van de drie die uit het potje van acht werd getrok ken om naar Vancouver te gaan. De trip naar de Olympische Spe len is niet de eerste grote reis die Hageman voor de NS maakt. Zo was hij vorig jaar nog in Zuid-Ko- rea met de NS-harmonie, het mu ziekcorps van de vervoersmaat schappij. Hageman speelt op de te nortuba. Op 1 maart keert hij weer naar huis terug. De fietsen staan dan weer netjes in de containers, met het stuur weer krom en zonder trappers. Voor de NS'er is het dan nog vier maandjes werken. Dan kan hij in de vut. Hij heeft er dan veertig dienstjaren opzitten en is ouder dan 57. Hageman kan nog net van deze regeling gebruik ma ken. „Deze trip naar Vancouver is een prachtige afsluiting van mijn loopbaan", vindt hij. „De sfeer is hier geweldig. De Canadezen zijn zo gezellig, zo amicaal. En dat samen met de Hollanders maakt het werken hier tot één groot feest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28