winterspelen 125 na alle schaatsmedailles maar geen medailles Nesbitt duwt Gerritsen van het hoogste treetje II 889 Ook Davis is tegen de druk bestand Vonn verspeelt goud door val Davis toch in de schaduw vrijdag 19 februari 2010 Vol ongeloof staan Annette Gerritsen (rechts) en Laurine van Riessen op het middenterrein, maar ze hebben toch echt zilver en brons veroverd op de olympische 1000 meter. foto Robin Utrecht door Eric de Jager VANCOUVER - Witheet beende Jac Orie na afloop van de 1000 meter door de olympische schaatshal in Richmond. Zijn schaatsers Stefan Groothuis, Mark Tuitert en Simon Kuipers waren als vierde, vijfde en zesde geëindigd. Weer geen medail les voor de Oranjeploeg, die bijna halverwege de Spelen pas één plak veroverde. „Dit zijn de slechtst denkbare plekken. Verschrikkelijk." Drie olympische diploma's kan Orie aan de muur bijspijkeren in zijn appartement in het olympisch dorp. Jan Smeekens en Margot Boer hadden er al een. „Diploma's, dat zegt me niks", foeterde Orie. „We moeten hier op het podium staan." In zijn woede ontvouwde hij met een het strijdplan voor morgen, als de 1500 meter op het programma staat. Daar starten zijn drie rijders ook. Dit keer aangevuld met Sven Kramer in plaats van Jan Bos, die vannacht twaalfde werd. „We gaan alle risico's nemen die er bestaan. We gaan de frustratie van vandaag in die 1500 meter klappen. Ik hoop dat ik mijn boosheid op de jongens kan overbrengen, maar die zijn vol gens mij ook behoorlijk giftig. Ik word liever 35e dan vier, vijf en zes." Alles of niets, dus. „Ja. Ik houd er wel van om zo te rijden. Vandaag hebben we dat ook wel gedaan, maar het kan altijd erger. Er zijn geen grenzen, je kunt altijd een stap verder gaan." De woede van Orie toont aan dat 'goed' zijn voor schaatsers tijdens de Winterspelen niet genoeg is. Al leen met een bijzondere prestatie verdien je een huldiging op Medal Plaza. Mark Tuitert was dicht bij leider in het team kwam, routinier Kyou-Hyuk Lee. Maar als het moet, dan kan Kim het nog altijd laten donderen. Zijn pupillen knik ken dan braaf Veel wil Kim niet prijsgeven over zo'n bijzondere prestatie, maar hij njaakte één foutje in de bocht. „Mijn schaats gleed weg, ik kon herstellen, maar dat kostte snelheid en energie." Het was de enige ver klaring voor de gemiste medaille. „Ik ben goed. Ik voel me goed. Ik ben er klaar voor. Ik baal als een stekker dat ik het hele seizoen al rond de vijfde plek eindig." Ook Groothuis leek op weg naar iets bijzonders, maar hij onder vond te veel last van een bacteriële infectie aan zijn luchtwegen. „Het zat er nog niet in, deze race kwam al met al toch te vroeg. Vierde is de grootst mogelijke kloteplek die je maar kunt pakken. Ik heb nog twee dagen om fit te worden voor de 1500 meter. Daar wordt het dood of de gladiolen." VANCOUVER - Sven Kramer zal zich goed hebben kunnen indenken hoe Shani Davis zich gisteren voel de. Waar de Fries al tijden onver slaanbaar is op de vijf en tien ki lometer, staat er dit seizoen op de Amerikaan geen maat op de 1000 en 1500 meter. Bij de Olympische Spelen kunnen beide schaats- toppers alleen verliezen. Na Kra mer, die zaterdag al goud pakte, bleek ook Davis bij zijn eerste exa men tegen de immense druk be stand. De in Chicago geboren rijder zette met 1.08,94 overtuigend de 1000 meter op zijn naam. Alleen de ver rassend sterk presterende Zuid-Ko- reaan Tae-Bum Mo, die eerder de zijn sleutel tot succes. „Het is voor het eerst dat we met de hele Kore aanse ploeg ftill-tïme trainen", zegt hij via een tolk. „We hebben in de zomer in Calgary getraind en ook nieuw is dat we meer Voorlopig gaan de bloementuiltjes - geen gladiolen, maar chrysanten - aan de Nederlandse neuzen voor bij. De schaatsers zijn bijna op de helft van het olympisch pro gramma en alleen Sven Kramer heeft tot nu toe op het podium ge staan. Maar volgens bondscoach Wopke de Vegt hoeft het Nederlands schaatspubliek zich geen zorgen te maken. „Natuurlijk komt dit hard aan. Het is hartstikke sneu. Maar dit is inherent aan de korte afstan den. Iedereen zit dichtbij elkaar. Davis is een klasse apart, maar wij zijn goed. Als je vierde, vijfde en zesde wordt, ben je wereldtop. Ik vind ook dat Jan Smeekens op de 500 meter geweldig heeft gepres teerd." olympische 500 meter won, kwam met 1.09,12 in de buurt van Davis. Chad Hedrick pakte het brons. In de vergelijking tussen Kramer en Davis is er één belangrijk ver schil. Kramer had nog geen olym pisch goud. Davis was vier jaar ge leden in Turijn op de 1000 meter ook al de beste. Met zijn tweede gouden plak op rij op de kilome ter schreef de voormalig wereld kampioen sprint geschiedenis. Het lukte nog niemand eerder zijn olympische schaatstitel bij de 1000 meter met succes te verdedigen. Op de schaatsmijl slaagde de Noor Johann Olav Koss daar in 1992 en 1994 wel in. krachttraining doen. We hebben veel jonge schaatsers die baat heb ben bij die aanpak." Wieberdink lacht en twijfelt of Kims woorden wel goed zijn ver taald. Van jongs af aan komen ta lentvolle sporters immers terecht in een internaat. Zeven uur per dag trainen ze. Daarnaast is er tijd voor eten en slapen. „Een soort strafkamp met bewaking voor de poort. Elf maanden per jaar zitten ze daar opgesloten." Voor buitenstaanders is het on mogelijk om te spioneren bij de Koreanen. Wieberdink weet door zijn vriendschap met Lee wel hoe ze trainen. Aan skeeleren doen ze niet, duurtrainingen op de fiets evenmin. Schaatssprongen en shorttracken behappen de hoofd moot van de lange trainingsdagen. De schaatsers doen het met liefde, zelfs al verdienen ze in vergelij king tot de Nederlander nauwe lijks geld aan hun sport. Eergevoel en nationale trots zijn de drijfve ren. VANCOUVER - Twee honderdste van een seconde. Meer was het verschil niet tussen Annette Gerritsen (zil ver) en olympisch kampioene op de 1000 meter Christine Nesbitt. De Canadese rijdster klokte op 'haar' Richmond Olympic Oval een tijd van 1.16,56 en duwde daar mee Gerritsen op het nippertje van de hoogste trede af Het brons ging verrassend naar Laurine van Riessen. Toch zal voor Gerritsen het zilver aanvoelen als goud. Na haar drama tische valpartij op de 500 meter was ze tot op het bot getergd om de wereld te laten zien dat ze in topvorm verkeerde. De Ilpendamse ging uiterst voortvarend van start (opening 17,89) en was ook in de eerste volle ronde zeer rap: 28,04. Haar Canadese rivale Nesbitt maak te in de slotronde echter die marge alsnog goed. De vriendin van Si mon Kuipers eindigde met een laat ste omloop van 30,0, terwijl Gerrit sen een rondje van 30,6 noteerde. Het verschil tussen beide concur renten was vervolgens uiterst mi niem: 0,02 seconde. Met haar gou den medaille in de rugzak voldeed Nesbitt aan de zeer hoge verwach tingen. Zoals Sven Kramer en Sha ni Davis op 'hun' afstanden domi neren, zo hield Nesbitriiaar concur rentes op de kilometer in een ijze ren greep. De 24-jarige Canadese schaatsster won dit seizoen alle we reldbekerwedstrijden over 1000 me ter en kon daarom in de Richmond Olympic Oval met niets minder dan goud tevreden zijn. Heel overtuigend was het optreden van Nesbitt overigens niet. Ze leek WHISTLER - De Duitse skiester Ma ria Riesch heeft olympisch goud gepakt op de supercombiriatie voor vrouwen op de Spelen in Vancouver. Ze bleef gisteren de Amerikaanse Julia Mancuso voor. Het brons ging naar Anja Parson uit Zweden. Torenhoog favoriete Lindsey Vonn ging onderuit op de slalom. Vonn was na de afdaling fa voriet voor de eindzege maar liet de race glippen. In het middenge deelte van het parcours verloor ze de controle en miste een poortje. ietwat te gehaast te schaatsen, on der de luide aanmoedigingen van de dolenthousiaste Canadezen. Uit eindelijk bleek het toch net ge noeg. Achter Nesbitt en Gerritsen greep Control-schaatsster Laurine van Riessen zeer verrassend het brons. De inwoonster van Leiden werd vooraf niet tot de medaille kandidaten gerekend, maar leverde een prima race af Na de opening van 18,08 en met rondetijden van 28,16 en 30,48 kwam ze uit op 1.16,72. Op die tijd beten andere outsiders voor de olympische titel, zoals Kris- Vancouver 2010 tina Groves uit Canada en Margot Boer, zich stuk. Vooral voor Boer was dat een flinke domper. Nadat de Woubrugse op de 500 meter net naast het podium was geëin digd (vierde), leek de specialiste op de kilometer een medaille op haar favoriete afstand niet meer te kun nen ontgaan. De Zuid-Hollandse ging echter stuk in de slotronde en eindigde als zesde: 1.16,94. De vierde Nederlandse deelneem ster op de 1000 meter, Ireen Wüst, werd achtste in 1.17,28. pzc.nl/winterspelen Dag en nacht nieuws over de Olympische Winterspelen in Vancouver. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl De sportredactie is ook bereikbaar op 0118-434040 Mo Tae-Bum (rechts) is de verrassing in Vancouver. De Zuid-Koreaan won al twee medailles. foto Chris Carlson Voor de Verenigde Staten was het met drie goudenéén zilveren en twee bronzen medailles de meest succesvolle dag in de historie van de Winterspelen. Shani Davis kreeg in de media echter veel minder aandacht dan snowboarder Shaun White en skiester Lindsey Vonn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27