241 winterspelen Olympische diploma's zat, Vancouver" Zuid-Korea staat op z'n kop Stefan Groothuis, Mark Tuitert en Jan Smeek- ens belandden op de 1000 meter net naast het podium. Ze willen revanche op de 1500 meter. de kunst af voor Londen 2012 vrijdag 19 februari 2010 ONTGOOCHELING Slechts dertien honderdsten zat Stefan Groothuis van het brons af. Hij klokte 1.09,45 seconden en Chad Hedrick 1.09,32. door Mart Smeets Bij de winterspelen van Sarajewo, in 1984, ging al les mis wat er mis kon gaan binnen de rood-wit-blauwe afvaardiging. Ie dere schaatsdag weer moest het contingent supporters de schaats baan verlaten met het gevoel 'weer niet'. Ook bij de professionele vol gers ontstond er iets van hartgron dig schouderophalen: de Neder landse ploeg was gewoon niet goed voorbereid en de resultaten waren eigenlijk lachwekkend slecht: een minne beurt van schaat send Holland. Bij de mannen kwam Hans van Helden nog het dichtst bij een medaille, maar kwam hij niet voor Frankrijk uit? Hij werd vierde op de 1500 meter en verder was het huilen met de pet op; deze ge neratie sporters bakte er weinig van. De vrouwen dan? Alie Boorsma, de stoere Friezin, haalde de pers door haar verklaring dat ze lekker aan het handwerken was in haar vrije uurtjes. Ze werd keurig 33e op de 500 meter. Gevallen. De nog veulenachtige Yvonne van Gennip mocht nog twee olympische diplo ma's mee naar huis nemen, maar verder was het hier ook triest ge steld met successen. Eén avond van die Spelen staat me nog heel scherp voor de geest. Om toch nog iets te vieren (wat in 's hemelsnaam?) was de gehele Ne derlandse gemeenschap (sporters, bestuurders, sponsoren, persmen sen en Nederlanders die in Joego slavië hun bedrijven vertegenwoor digden) door staatssecretaris Joop van der Reijden uitgenodigd voor een flink feest. De grappige politicus, die overi gens veel van sport snapte, nodig de 'de zwemster Ria Visser' naar voren en NOC-topvrouw Anneke le Coultre, burgemeester van Blari- cum, ging op kousenvoeten op een stoel staan en maande de me nigte tot rust met kirrende kreten als 'Mensen, mensen, mag ik even uw aandacht, hallo mensen toch, aandacht graag.' De hele avond was een afspiegeling van de presta ties. Er werd door sommigen liederlijk gezopen en schaatser Hilbert van der Duim tormenteerde iedereen door met een straalbezopen kop bij voortduring achter voor hem vreemde mensen op te duiken en dan scherp en hard 'Sa-ra-je-wo' te roepen. Dat was het succesmoment van de hele avond en eigenlijk de hele Spelen; de olympische gast kon, als een boer met kiespijn, wel even lachen om die duivelse Hil bert die de volgende dag met een heftige kater wakker werd. Op Schiphol bleef het rustig bij te rugkomst. Stefan Groothuis is gedesillusioneerd na afloop van de 1000 meter. Hij is vierde geworden. foto Robin Utrecht VANCOUVER - Sebastian Coe, chef voor de Olympische Spelen 2012 in Londen, heeft de geplaagde or ganisatoren van de Winterspelen in Vancouver een groot compli ment gemaakrt. „De vier belang rijkste dingen voor hex organise rend comité functioneren. De sta dions zitten vol, de atmosfeer is goed, de stad vibreert en bovenal is er een echte band tussen de Spe len en de bevolking te bespeuren", aldus de Brit. Coe hield de Canadese televisie zender CTV voor: „We hebben al veel van Vancouver geleerd." Het organiserende comité voor Londen 2012 is met een zestigkop- pige delegatie in de Canadese stad neergestreken. „Deze ervaringen zijn zeer waardevol voor ons. Zo vaak heb je als organiserend comi té niet de mogelijkheid bij Olympi sche Spelen in de praktijk mee te kijken." door Johan Stobbe VANCOUVER - Shorttrack, kunst schaatsen. Dat zijn de sporten waar Koreanen warm voor lopen. Met langebaanschaatsen had het Aziatische volk niet heel veel. Tot een paar dagen geleden, toen de re latief onbekende Seung-Hoon Lee zomaar zilver op de vijf kilometer pakte. Door het daarop volgende sprintgoud voor Tae-Bum Mo en Sang-Hwa Lee, Korea's eerste gou den olympische langebaanplakken ooit, staat het land helemaal op de kop. Marnix Wieberdink kan er over meepraten. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", verzucht hij. De di recteur van Sport Navigator.nl heeft het razend druk. De hele dag en nacht is er intensief telefoonver keer tussen hem en Korea. Wieber dink heeft nauwe banden met het land. Doordat hij het Koreaanse au tomerk KIA aan het schaatsen kop pelde, maar vooral door zijn vriendschap met Kyou-Hyuk Lee, de drievoudig wereldkampioen sprint. Nu de Koreanen het zo goed doen, moeten in allerijl com mercials worden gemaakt met de nieuwe helden. Wieberdink is de schakel tussen Vancouver en Ko rea. Al 21 jaar komt de 38-jarige Wie berdink in het Aziatische land. Zo lang is het al geleden dat hij en Kyou-Hyuk Lee elkaar leerden ken nen tijdens een schaatstrainings- kamp in Inzeil. Een vriendschap werd geboren. Een verklaring voor het plotselin ge succes heeft Wieberdink niet. „Ze komen ook niet uit het niets, ze hebben al best veel gewonnen. Als je alles goed doet, valt alles een keer tegelijk op zijn plaats. Dat mo ment is nu." Alleen Seung-Hoon Lee is een nieuw gezicht. Hij plaatste zich niet voor de olympische short- trackploeg, switchte naar de lange- baan en maakt daar meteen furo re. „En zijn beste afstand moet nog komen. Ik denk dat hij het Sven Kramer moeilijk kan maken op de tien kilometer", voorspelt Wieberdink. Als er al een belangrijke verschil met het verleden is, is dat de komst van trainer Kwan-Kyu Kim. Na het WK afstanden van 2004 in Seoel kreeg hij de nationale selec tie onder zijn hoede. De coach was liberaler dan zijn voorgangers; met andere woorden, hij was aar dig voor de jongens. „Vroeger werd Kyou-Hyuk Lee gewoon het ijs opgeslagen", zegt Wieberdink. „Ik heb het zien gebeuren dat hij kotsend op de baan stond." Kim, zelf deelnemer aan de Olym pische Spelen van 1988 in Calgary, slaagde er met zijn natuurlijk over wicht in om het eigenwijze kind Sang-Hwa Lee te temmen. „Hij liet me trainen met de mannen en dat heeft me echt veel sterker ge maakt. En het aantal trainingsuren is flink opgeschroefd", zegt de twintigjarige olympisch kampioe ne op de 500 meter. Kim stond ook toe dat er naast hem nog een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26