varkenskot bijeen in databank Net binnen bij KPN zeeland 123 GiroÉl 'We maken er een platte Mont Ventoux van' mm f 'De Piraat' Omroep maakt kans op prijzen Geen extra geld verloskundigen kpn vrijdag 19 februari 2010 'Wat is oud? Sommigen vinden 50 jaar al heel wat Ik hou me zelf bezig met de 19e eeuw. Voor mij is dat nog heel jong' Ewoud Voogd, projectleider bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland Het varkenskot op de oude boerderij bij Biggekerke is tot in detail hersteld en wordt nu gebruikt als schuurtje. foto Ruben Oreel een hooiberg in de Kop van Schou wen. Volgens de commissie horen hooibergen vooral bij een (Zuid-)Hollands landschap en werd het stro vroeger in Zeeland eerder in schuren opgeslagen. Voogd is het daar niet hele maal mee eens, bekent hij. „Ik heb contact opgeno men met de Stichting Kennisbe- houd Hooibergen Nederland en daar schrokken ze van deze opvat ting. Volgens de stichting het be wijs dat de wetenschap over hooi bergen in Zeeland achteruit holt." Voogd wil de hooibergen in het nieuwe projectjaar dan ook na drukkelijk onder de aandacht brengen, om tevens dit stukje plat- telandsgeschiedenis te behouden. Al beseft ook hij dat er ergens een streep moet worden getrokken. „Je kunt wel teruggaan tot in de mid deleeuwen, maar in hoeverre past het dan nog bij de definitie van ele menten die hier 'tot voor kort' ge bruikelijk waren." Uitzonderingen altijd daargelaten natuurlijk. Neem het 'kakhuus' op een erf in Zonnemaire, vertelt Voogd verder. „Dat wordt al lang zo niet meer gebruikt, maar het is wel oorspronkelijk. Vaak zie je dat zo'n buitenplee vroeger bij het var kenskot werd getrokken. Hoort ook wel een beetje bij elkaar, vind ik." De toekenningscriteria schrij ven eveneens een bijpassende ma teriaalkeuze voor. Zo wordt het Zonnemairese gemak uit oude bak steen opgetrokken en zelfs op de juiste voegkleur wordt gelet. Oog voor detail kan de familie Van der Horst evenmin worden ont zegd. De oude boerderij bij Bigge kerke bulkt van originele elemen ten. Het smeedijzeren hekwerk is rijkelijk versierd. Slachtrek en kook pot tegen het hok achter op het erf suggereren het lot van het laat ste huisvarken, dat daar mogelijk halverwege de vorige eeuw nog moet hebben rondgelopen. Voogd: „Wat is oud? Sommigen vinden 50 jaar al heel wat. Ik hou me zelf bezig met de 19e eeuw. Voor mij is dat nog heel jong." Yerseke neerstortte. Sportduikers hebben inmiddels restanten van het wrak op 38 meter diepte gelo kaliseerd. Aan de databank is door vrijwilli gers meer dan vijftienhonderd uur gewerkt. Er is zo veel mogelijk gebruik ge maakt van authentiek feitenmate riaal. Ook is een koppeling ge maakt met het museum van Wings to Victory bij het vliegveld Midden-Zeeland. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapclle Over 80 dagen ligt de eindstreep van de derde etappe van de Ronde van Italië in Middelburg. We tellen elke week met betrokkenen af tot 10 mei. Vandaag de vierde aflevering met Rens Vermeer van de gemeente Schouwen-Duiveland. door Melita Lanting Veertien kilometer fiet sen de renners over het grondgebied van Schouwen-Duiveland. Het zijn een paar kilo meters waar de gemeente Schou wen-Duiveland heel wat uurtjes in moet steken. Rens Vermeer (coör dinator grote evenementen) kreeg halverwege vorig jaar te horen dat de kans bestond dat de Giro over Schouws grondgebied zou gaan. „Dan denk je, dit opent perspec tief en ga je praten. Je gaat om ta fel met de twee betrokken onder nemersverenigingen (Renesse en Burgh- Haamstede, red.) en de Re- cron. Die reageerden heel enthou siast en we hebben vier mogelijke routes bedacht en ingediend bij de organisatie in Middelburg." De meest favoriete route - een gro te lus via Zierikzee - lukte niet, maar de route die op de tweede plek stond wel. Dat werd gisteren bekend. De karavaan komt Schou wen-Duiveland binnen via de pa rallelweg zeezijde van de Brou- wersdam. Dat moet prachtige plaatjes opleveren op de televisie. Vervolgens gaan de renners dwars door Ellemeet, via het centrum van Renesse, Haamstede en Burgh naar de stormvloedkering. In Mid delburg is nog anderhalve kilome ter aan de route toegevoegd en rij den de renners over de singels. 10 mei 2010 Voor Rens Vermeer was het een hele puzzel om op Schouwen alles in goede banen te leiden. Zo heeft hij van iedere kruising of moeilijke bocht een foto gemaakt en weet hij exact waar verkeersregelaars of agenten moeten staan. Stukje bij beetje wordt op deze manier het draaiboek opgebouwd. De gemeente hoeft nauwelijks aan passingen aan de inrichting van de weg te maken. Slechts twee ver keersremmers moeten weggehaald omdat ze té gevaarlijk zijn. Vermeer verwacht rond de 50.000 toeschouwers. Deels eigen inwo ners en verder veel toeristen. Die moeten allemaal langs het par cours een plaatsje vinden. Hij wil niet overal dranghekken plaatsen. Het publiek moet de kans hebben om de renners van ver aan te zien komen. „We gaan er een platte Mont Ventoux van maken. Daar zie je de renners ook van ver ko men." OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland is drie keer genomineerd voor een NL-Award, de jaarlijkse onder scheiding voor de beste producties van de regionale omroepen. Het gaat om de documentaires Mene te- kel (over beeldhouwer Gertjan Evenhuis) van Margot Schotel en Op de grens van land en zee (over kunstenaar Johnny Beerens) van Rebecca van Wittene en in de cate gorie crossmedia om het program ma De Zeeuwse 40. De winnaars worden woensdag to maart bekendgemaakt in Ermelo, tijdens het jaarlijkse congres voor regionale programmamakers. DEN HAAG - Verloskundigen op Walcheren krijgen vooralsnog geen compensatie voor de extra tijd en kosten die ze kwijt zijn door de fusie van de ziekenhuizen Vlissingen en Goes. Dat schrijft minister Ab Klink aan de Tweede Kamer. Verloskundigen reizen met zwangere vrouwen van Walcheren mee naar Goes en zijn zo meer tijd kwijt per bevalling. De Nederlandse Zorgautoriteit ziet dat elders in het land soortge lijke problemen ontstaan. De NZa gaat in overleg met verloskundi gen op zoek naar een oplossing. Van Dijk sprak er wel zijn teleur stelling over uit dat geen enkele Zeeuwse gemeente noch de pro vincie aanwezig was bij de offi ciële ingebruikname. „Dat raakt me zeer. Het gaat niet om ons, maar om die jongens die voor ons hun leven hebben gege ven en nu via de databank weer een naam en soms een gezicht krij gen." www.wingstovictory.nl Gratis Nokia X6 32 GB bij een 2-jarig Personal Sim abonnement 210 min/sms Surf&Mail Totaal* €31,-" ïïm r v r« i Gratis BlackBerry® Curve™ 8520 bij een 2-jarig Personal Sim abonnement 100 min/sms Surf&Mail BlackBerry* 27,50 lliSQGSM ®8QQQGK3Ê •Bij een 2-jarig Personal Sim abonnement. Het eerste jaar betaal je voor Surf&Mail Totaal 2.50 /mnd. daarna €10.- /mnd. Het eerste iaar betaal je voor Surf&Mail BlackBerry €7.50 /mnd, daarna €17.50/mnd. kpn winkel kpn.com 0800 0105 sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25