cultuur 113 Het muziekplezier staat voorop Maike Boerdam brengt cd met musicalhits uit Zeeuws Museum leent werk Toorop aan Parijs ORGANIST Flip Markwat blijkt ook een groot talent op piano agenda Twee brieven Nescio ontdekt vrijdag 19 februari 2010 door René de Dreu Piano was niet bepaald een eerste keus. De liefde voor muziek lag bij de 18-jarige Flip Markwat uit Lewe- dorp in eerste instantie bij het or gel. Met een vader die hij daar al van kinds af aan op hoorde spelen en Martin Mans, een familie vriend en autoriteit op dat instru ment, regelmatig over de vloer, lag die keuze eigenlijk ook wel voor de hand. Maar vorig jaar was daar ineens de piano. En nadat zijn moeder hem, met aanvankelijk wat protest van de muzikale zoon, voor een wed strijd had aangemeld, was er een nieuwe liefde geboren. Dat con cours, de Jonge Pianisten Dagen 2009 in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg, won hij overtui gend en dat gaf Flip het duwtje om na de havo met dat instru ment verder te gaan op het pad van een muzikale carrière. Niet dat het orgel buiten beeld is geraakt. Vanavond geeft hij bijvoorbeeld met Martin Mans een concert op twee orgels in de hervormde kerk in Arnemuiden. Flip is niet iemand die uitsluitend gelooft in de reguliere muziekles sen. „Meestal hoor ik iets en denk: dat wil ik ook wel kunnen spelen. Daar ga ik dan zelf thuis op oefe nen, net zo lang totdat het me lukt. Natuurlijk hebben de orgelles sen me daar wel bij geholpen, maar het bleef vooral de muziek die me inspireerde om ermee be zig te blijven." Met dat uitgangspunt wil hij ook verder aan de slag. Zijn keuze valt dan vooral op repertoire uit de ro mantische muziek. „Herkenbaar, mooi, emotievol en zowel leuk als interessant om te spelen. Het is me nu wel duidelijk dat de piano zich daar bij uitstek voor leent." Zoals Martin Mans voor hem een groot voorbeeld is als het op orgel aankomt, zo is dat voor de piano Jan Vayne. Ook weer niet hele maal toevallig, omdat Mans en Vay ne regelmatig samen concerten ge ven. Flip heeft er al heel wat mee gemaakt en ook al heel vaak ge dacht: dat wil ik ook. Nog even die havo afronden en dan staat er in elk geval pianomu ziek voor een jaar op zijn studie- Flip Markwat: „Meestal hoor ik iets en denk: dat wil ik ook wel kunnen spelen" foto Ronald den Dekker programma. „En hoe het daarna verder gaatnou ja, dat zien we dan wel weer." Na de ervaring in de Zeeuwse Con certzaal wil Flip niets liever dan optreden. „Je leert er veel van en krijgt reacties op je muziek. Een toekomstdroom düs, van podium naar podium, mensen laten genie ten van muziek en daar vooral ook zelf weer plezier aan bleven." Als organist in een kerk in Goes heeft hij op dat gebied al de nodige erva ring opgedaan. Flip heeft ook het gevoel dat een podium wel zijn plek is. „Natuurlijk zijn er vooraf behoorlijk wat zenuwen, maar bij het spelen verdwijnen die." Het publiek zag in Middelburg ie mand die op z'n gemak en met ple zier de eigen arrangementen die soepel van klassiek in romantische pop overgaan liet horen. Muziek met veel gevoel, waarschijnlijk ook omdat Flip de kunst verstaat zon der vooraf duidelijk afgepaalde structuur, de muziek die op dat moment uit zijn hoofd en handen komt, te laten klinken. Alsof het vanzelf gaat. Maar er is nog een lange weg te gaan. Dat beseft het jonge talent meer dan wie ook. Evenals het ge nestelde idee dat het gevoel voor muziek en de passie om iets te kunnen spelen als leidraad voor die ontwikkeling moet gelden. Vandaar ook de keuze voor een wat alternatieve muziekstudie aan het Instituut Mingelen. „Ik oefen nu tussen de anderhalf tot twee uur per dag, omdat ik kan doen waar ik zeifin geloof. Een conser vatorium legt andere eisen op en daarmee kan dat plezier in musice ren wel eens verdwijnen. Van Bach vind ik bijvoorbeeld niet al les even interessant dus kies ik voor de muziek van hem die me wel aanspreekt, maar dat kan net zo goed iets van John Miles zijn. Uiteindelijk zou het ook iets van mezelf kunnen zijn." Orgelconcert Flip Markwat en Martin Mans, vanavond in Hervormde Kerk Ar nemuiden. Aanvang: 20.00 uur. SLUIS - Van de uit Sluis afkomstige musicalster Maike Boerdam ver schijnt vandaag het album Dichtbij Broadway. Daarop staan Neder landstalige versies van bekende nummers uit diverse musicals, zo als Cats, jesus Christ Superstar en Evita en West Side Story. De cd bevat ook een aantal duet ten met grote namen uit de musi calwereld. Met Freek Bartels zingt Boerdam Vannacht Tonight uit The West Side Storyen Denk aan mij Think of me uit The Phantom of the Opera), met Simone Kleins- ma Ik ken hem te goed I know him so well uit Chess), met Tony Neef Allerlaatste nacht Last night of the world uit Miss Saigon) en met Henk Poort Meisje aan het venster raam uit Rembrandt. Maike Boerdam was nog maar 23 jaar toen ze de hoofdrol mocht spelen in de musical Assepoester in Antwerpen. Nu is ze een van de bekendste en populairste musical artiesten bij Joop van den Ende Theaterproducties. Ze was onder meer te zien als keizerin Sissi in de musical Elisabeth en had belangrij ke rollen in The Sound of Music, Rembrandt, Evita en Sunset Boule vard. Vanaf april speelt Boerdam Wini fred Banks in de nieuwe musical Mary Poppins. MIDDELBURG - Het schilderij Aan de toog van Charley Toorop hangt tot en met 9 mei in het Musée d'Art Moderne de la Ville in Parijs. Het Zeeuws Museum in Middel- [burg heeft het werk in bruikleen gegeven. Het schilderij is onderdeel van een grote Toorop-tentoonstelling, die vorig jaar ook in het Museum Boij- mans Van Beuningen in Rotter dam was te zien. Aan de toog (i933) geeft een tafereel weer in ca fé De Valk in Westkapelle. Een ander schilderij van Charley Toorop uit de collectie van het Zeeuws Museum, Berenleider, is on langs gerestaureerd en onderdeel geworden van de vaste presentatie. Het doek uit 1926 verbeeldt een be renleider met een tamboerijn. Het tafereel speelt zich af aan de Zuid straat in Westkapelle. Ook Gebed voor de maaltijd (1907) van Charleys vader Jan Toorop is inmiddels gerestaureerd en weer te zien. Dat luministische werk is inzet geweest van een jarenlange discussie. De erfgenamen van de oorspronkelijke Duits-joodse eige naren claimden het werk - dat eind jaren dertig door de nazi's werd geroofd - en werden in het gelijk gesteld. Zij bleken uiteinde lijk bereid het schilderij aan het museum te verkopen. Meer agendanieuws op onze website PODIUM Goes Mussen Zwanen met komedie Bedge heimen. Theater de Mythe, 20.00 uur. *Actrice Nanna Tieman van Het Zuidelijk Toneel brengt de monoloog Thuis, twee de deel van de trilogie De mens als een zaam kuddedier, 't Beest, 20.30 uur Hansweert Maarten v. Roozendaal achter de vleugel. Kaj Munk, 20.00 uur Middelburg Kamerkoor Melopoëia zingt de passiecan tate Der Tod Jesu. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. *Optreden rockzangeres Stevie Ann is verplaatst naar vrijdag 16 april. Stadsschouwburg, 20.00 uur *CIA - Cover It All. Band speelt nummers uit de jaren zeventig, tachtig en negentig. Met dj Sander. Club Zanzibar, 21.00 uur. *Dansavond met soul, funk en disco. Café Schuttershof, 23.00 uur. Oostburg Concert Laura Vlasblom is geannuleerd. Ledeltheater Renesse Richard Groenendijk met cabaretprogram ma 'Terug bij af'. Theater aan Zee, 20 uur. Terneuzen Oranje Boven. Komedie, o.a. Jon van Eerd en Liz Snoijink. Scheldetheater, 20 uur. Vlissingen Optreden stand-upcomedians Jeroen Pa ter, Patrick Spekmans, Frank Brasser en Cristian Pielich. De Piek, 20.00 uur. *Concerto Tricolore door Stenzei, Kivits en Menders. Humoristisch klassiek con cert. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *Gospelkoor Sound of Hope geeft con cert. Atrium Ter Reede, 19.30 uur. Wissenkerke. Gerard van Maasakkers en Harry Hen driks (gitaar) met 'As ik zing vur jou' Onder de Toren, 20.00 uur. FILMS GOES Beest, Micmacs a la tire-Larigot 20.30 u; Merral, Edge of darkness: 21.30 u.; It's complicated: 21.30 u.; Komt vrouw b.d. dokter: 19 u.; Percy Jackson olympians: 19.15 en 21.45 u; Sherlock Holmes: 18.45 u.; Valentine's day: 19 en 21.15 u.; MIDDELBURG Schuttershof, Where the wild things are: 15.00 uur; Nothing personal: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Percy Jackson the olympians: 16.15, 19, 21.30.; Avatar: 16.30, 20.30.; Sh. Holmes: 19.30 u.; Valentine's day: 16, 19.15, 21.45 u.; Edge of darkness 22 u.; D eprinses en de kikker: 13.45, 15.45 u.; Alvin e.d. Chipmunks: 14 u.; Het regent gehaktballen: 14.15 u; lep!: 13.30 uur; VLISSINGEN CineCity, Avatar: 13.30, 16, 20.15 u.; Ed ge of darkness: 19.15 u.; Gangsterboys: 16.30, 19.15 u. Het regent gehaktballen: 13.45 en 16.45 u.; lep!: 14 u.; It's compli cated: 16.15 u.; Millennium 2: 13.45 u.; Nine: 19, 21.45 u.; Percy Jackson Srthe olympians: 13.30, 16.15, 19, 21.45 u.; De prinses en de kikker: 13.45, 16.15.; Sherl. Holmes: 21.45 u.; Shutter Island: 18.45, 21.45 u.; Spy next door: 14 u; Wolfman: 22 u; Valentine's day: 16.15, 19, 21.45 u.; OOSTBURG Ledel, Sherlock Holmes: 15 u.; Hel van '63: 20 u.; Alvin en de Chipmunks: 13u.; veere - Twee onbekende brieven van Nescio (1882-1961) zijn on langs boven water gekomen. Deze werden geschreven in de zomer van 1908, toen de auteur in Middel burg en Veere verbleef Beide ko men uit de collectie familiebrieven die bij de erven berust. „Deze bij zondere vondst voegt veel toe aan de kennis over de ontstaansgron den van De uitvreter, Nescio's be roemdste novelle", zegt Lieneke Fre- richs. Begin maart verschijnt van haar het boek Brieven uit Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13