Groep Polen bij AH uitgebuit' AFM: Informatie over NS-top financieel voor pensioen schiet tekort chaos op spoor gestraft ie 11 Amerikaanse nostalgie in Almere RBEID FNV Bondgenoten beticht uitzendbureau ook van intimidatie Werkloosheid stijgt tot 435.000 mensen Daimler lijdt miljardenverlies Toyota Nederland stelt Corollarijders gerust Randstad ziet voorzichtig herstel AkzoNobel verwacht later betere winst vrijdag 19 februari 2010 ALMERE - De GateWay Diner komt aan in het Ko- geïmporteerd uit Amerika. De Diner stond van rican Diner is gelijk het oudste gebouw van Alme- ningin Beatrixpark in Almere. De typische Ameri- 1939 tot 1994 aan de ingang van een katoenfa- re. De stad bestaat iets langer dan 25 jaar. kaanse horecavorm werd met interieur en al briek in Pennsylvania. De zeventig jaar oude Ame- foto Lex van Lieshout/ANP door Stefan Vermeulen DEN HAAG - Een groep van acht honderd Poolse medewerkers in distributiecentra van Albert Heijn wordt volgens vakbondsbestuur ders al jaren uitgebuit en geïntimi deerd door uitzendbureau E&A, dat de Polen namens Albert Heijn naar Nederland haalt. E&A en Al- bert Heijn erkennen de proble men en beloven beterschap. Volgens bestuurder Lex Makkinje van FNV Bondgenoten vinden de misstanden plaats bij medewer kers in distributiecentra in Gelder- malsen, Nieuwegein, Zwolle en Til burg. De Polen betalen te veel huur, krijgen niet de beloofde bo nus bij overwerk, krijgen voor van alles een boete en mogen niet zo maar naar de dokter. FNV Bondge noten vermoedt dat E&A flink aan de Polen verdient, omdat ze zoveel van hun inkomen moeten afstaan. Directeur Johan Doornenbal van Luba Groep, het moederbedrijf van E&A, doet dat laatste af als 'la riekoek'. Ook suggesties dat de Po len minder dan het minimumloon zouden verdienen, zijn volgens Doornenbal onwaar. Wel erkent hij dat het boetesysteem verkeerd was. In een gesprek met FNV Bondgenoten heeft hij afgespro ken dat te zullen veranderen. CNV-bestuurder Fedde Monsma zegt de problemen al jaren gele den bij Alben Heijn te hebben aan gekaart. „Als één van de Polen eens Engels sprak en zijn verhaal deed, dacht je: zo erg zal het toch niet zijn? Maar dan bleek het toch te kloppen." Albert Heijn toonde hierbij tot nu toe weinig initiatief, aldus Monsma. „Zij zeggen dan: het uitzendbureau heeft een certifi cering, daarmee is voor ons de kous af." Zelf zegt de supermarkt keten pas sinds vorig najaar van de misstanden te weten. Wel zegt Al- bert Heijn de problemen 'zo snel mogelijk' te willen oplossen. E&A blijft het 'fundamenteel' on eens met de eisen van FNV Bond genoten voor vrijheid van vervoer en eigen huisvesting voor de Po len. DEN HAAG - Pensioenfondsen en pensioenverzekeraars schieten te kort in het informeren van hun deelnemers. In de startbrief, die nieuwe deelnemers altijd moeten krijgen, ontbreekt in alle gevallen essentiële informatie. Dat conclu deert de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. „In de startbrief moeten altijd de kosten die bij een pensioen ko men kijken, worden vermeld. Maar die kosten staan er vaak niet in", legt AFM-woordvoerster Flore Kraaijeveld uit. Ook de risico's van de beleggingen met pensioengeld staan vaak niet in de brief. De AFM onderzocht 55 startbrie- ven van fondsen en verzekeraars en ontdekte dat in alle brieven ele menten ontbraken die volgens de Pensioenwet verplicht vermeld moeten worden. „Uit dit onder zoek blijkt dat deelnemers de start brief na één keer lezen vaak niet begrijpen, het taalgebruik te com plex is en de startbrief te veel jar gon bevat", aldus Kraaijeveld. Volgens de AFM leidt de gebrekki ge informatie ertoe dat mensen vaak verkeerde verwachtingen van hun pensioen hebben. Mensen denken 70 procent van hun laatst verdiende loon als pensioen te krij gen, terwijl dat vaak niet het geval is. UTRECHT - De directieleden van de Nederlandse Spoorwegen zijn fi nancieel gestraft voor de winter- chaos op het spoor van eind de cember. De reizigersellende door kapotte treinen en het negatieve reisadvies was zo groot dat de raad van commissarissen hun prestatie beloning met tien procent heeft ge kort. Dat staat in het NS-jaarverslag dat gisteren is gepresenteerd. De win- terkorting is niet de enige tegenval ler voor de bedrijfstop. De directie is ook afgerekend op het te hoge percentage vertragingen van vorig jaar. Daardoor komt de bonus voor topman Bert Meerstadt uit op zeventigduizend euro. Een hal vering vergeleken met 2008. Finan cieel directeur Marcel Niggebrugge gaat er nog meer op achteruit. Zijn variabele beloning keldert van 140.000 euro naar 34.000 euro. Door de economische crisis is de winst van NS in het afgelopen jaar meer dan gehalveerd. Ook de groei van het aantal reizigers bleef ach ter. De NS ziet net als luchtvaart maatschappijen een verschuiving bij de reizigers van de eerste klas naar de minder rendabele tweede klas. En ze geven minder uit op de stations. „Ook onze klanten draaien elke euro twee of drie keer om", zei Meerstadt gisteren. DEN HAAG De werkloosheid in Nederland is in de maanden november tot en met januari gestegen tot 435.000. Dat zijn er elfduizend meer dan de vorige periode van drie maanden en komt overeen met 5,6 procent van de beroepsbevolking. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendge maakt. In een jaar tijd zijn er 131.000 werk lozen bij gekomen. Bijna twee der de van de toename deed zich voor bij de mannen. STUTTGART De Duitse luxe-autofabrikant Daim ler heeft in 2009 een nettoverlies geleden van 2,64 miljard euro ten opzichte van een winst van 1,4 mil jard euro een jaar eerder. Daimler, bekend van de Mercedes-Benz en de grootste producent van vracht auto's ter wereld, keert geen divi dend uit over 2009. Daimler verwacht dit jaar een be drijfsresultaat van meer dan 2,3 mil jard euro. Eerder werd bekend dat de verkopen in 2009 meer dan 10 procent waren gedaald. RAAMSDONKSVEER Uit het onderzoek van de Ameri kaanse autoriteiten naar mogelijke stuurproblemen met de Toyota Co rolla met de bouwjaren 2009 en 2010 in de Verenigde Staten kun nen geen conclusies worden ver bonden aan modellen voor de Ne derlandse markt. De in Nederland geleverde Corolla's hebben een an dere stuurinrichting en andere schokdempers en banden dan de Amerikaanse versies. Dat heeft Toyota Nederland giste ren laten weten. DIEMEN Uitzendconcern Randstad ziet een voorzichtig herstel van de markt, maar het zal nog kwartalen duren voordat de winstmarges van het be drijf verbeteren. Als het herstel aan houdt, hoopt het bedrijf volgend jaar weer dividend te kunnen uitke ren. Dat zei financieel directeur Ro- bert-Jan van de Kraats gisteren. Door de recessie zijn de winstmar ges van Randstad afgelopen kwarta len flink gedaald. „Dat past ook in het klassieke beeld", aldus Van de Kraats. „Eerst gaan de volumes on deruit, daarna de marges." AMSTERDAM AkzoNobel verwacht de winstge vendheid van het bedrijf de komen de twee jaar te verbeteren dankzij kostenbesparingen. Het herstel in Europa en Noord-Amerika blijft on zeker, aldus het chemieconcern gis teren. AkzoNobel rapporteerde een bedrijfsresultaat (ebitda) van 396 miljoen euro in het vierde kwar taal, een stijging van 4 procent. Analisten hadden op 421 miljoen euro gerekend. De omzet daalde met 7 procent naar 3,31 miljard eu ro, terwijl analisten 3,39 miljard hadden verwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11