2oI zeeland Stoomtrein breidt diensten uit met nieuw materieel 'De sfeer op school is Stoeltjesrijden is overal verdwenen behalve in Wemeldinge Geschrokken college: 'We zijn juist de beste' (kaaje B©v@n 'Zorgniveau van ziekenhuis blijft gehandhaafd' donderdag 18 februari 2010 door Luc Oggel GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) wil nog dit jaar de trein diensten uitbreiden. Het is de be doeling om daarvoor nieuw mate rieel in te zetten. De SGB heeft het oog laten vallen op een aantal diesel-motorwagens van Duitse origine, die vandaag in Goes arriveren. Het gaat om een spoorrijtuig met eigen aandrijving. In 1927 werd de 'bus op rails' door NS geïntroduceerd als modern en economisch alternatief voor de du re stoomtreinen. De SGB wil repli ca's bouwen, maar begint voorlo pig met de Duitse exemplaren uit de jaren '50. Het materiaal is nog in optie, maar komt alvast naar Goes zodat kan worden bepaald wat er nog moet gebeuren om de treinen rijvaardig te maken. De SGB heeft subsidies aangevraagd om de treinen te kun nen kopen. Het nieuwe treintype wordt op ge selecteerde dagen ingezet en zal niet alleen stoppen op de bekende stations Goes, Kwadendamme en Hoedekenskerke, maar ook op sta tions die door de stoomtrein wor den overgeslagen; 's-Gravenpol- der/'s-Heer Abtskerke, Nisse en Baarland. De motorwagendienst is tevens het eerste zichtbare onderdeel van het SGB-project Toeristische Hoofdas, waarin de museumtrei- nen dienst doen als verbindende schakel tussen de diverse kleine en grotere attracties in de regio. De motorwagendienst sluit ook aan op het fiets- en wandelnetwerk, waardoor ook kleinschalige attrac ties bereikbaar worden zonder dat het leidt tot toename van het auto verkeer. In het kader van het project wordt binnenkort ook begonnen met de spoorvernieuwing bij station Hoe dekenskerke en uitbreiding en ver nieuwing van de sporen op station 's-Gravenpolder/'s-Heer Abtsker ke. Die zijn belangrijk, omdat de motorwagens en de stoomtreinen elkaar straks op die plekken zullen passeren. door Lilian Dominicus Als er iets uniek is voor Wemeldinge, dan is het stoeltjesrijden, daar is ie dereen het wel over eens. Begin twintigste eeuw zag je de traditie ook nog wel eens in an dere dorpen 'op de Bevelanden, maar die tijden zijn voorbij. „Ja, op de schaapscheerderfeesten in Nisse doen ze het nog wel op de Kasteelwei, maar verder naar mijn weten nergens", zegt Arie van der Maas, bestuurslid van de Wemel- dingse Ringrijderijvereniging 'Ons Genoegen'. En omdat stoeltjesrijden zó bij We meldinge hoort, moést het onder- Koninginnedag in Zeeland deel worden van het Koninginne dag-programma. Niettegenstaande het feit dat stoeltjesrijden, vast on derdeel na de ringrij-wedstrijden, traditioneel niet op Koninginne dag thuis hoort, en al is de af spraak dat Wemeldinge Koningin nedag viert zoals iedere andere vijf jaar, het stoeltjesrijden is te mooi om het weg te laten. Stoeltjesrijden lijkt een beetje op stoelendans, maar dan op een paard. Als muziekvereniging OKK speelt, is het de bedoeling dat de ruiters hun paarden in galop rond de pylonen leiden. Zodra de mu ziek stopt, moeten de berijders als de wiedeweerga van hun paard springen om vervolgens, met GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL Schoolbestuur heeft tijd nodig om te door Rob Paardekam Het is nog onduidelijk of directeur J. Duvekot te rug kan keren op de Groen van Prinsterer- school in Scherpenisse. Het school bestuur heeft tijd nodig om tot een afgewogen beslissing te ko men. De ouders blijken verdeeld te zijn over de kwestie. De directeur van de reformatori sche school kwam ruim een jaar geleden voor het eerst in op spraak. De onderwijsinspectie be stempelde de school toen als zeer zwak en ook het optreden van Du vekot werd fel bekritiseerd. Zo zou den veel ouders en leerlingen kri tiek hebben op zijn manier van op treden. 'Leerlingen worden hard handig aangepakt en gekleineerd', aldus de inspectie. Volgens het ver nietigende rapport was er sprake van angst en sociale onveiligheid op de school in Scherpenisse. Alsof dat allemaal nog niet genoeg was, werd de directeur eind okto ber op non actief gesteld toen bleek dat hij voor de rechter moest verschijnen vanwege de vermoede lijke mishandeling van een leer ling. Vorige week werd Duvekot daarvoor veroordeeld. Hij kreeg een voorwaardelijke werkstraf van dertig uur opgelegd. De rechter paard aan de teugel, op een van de stoelen te gaan zitten. Er is altijd een stoel minder dan er ruiters zijn. Stoeltjesrijden is meer spel dan sport. „Ervoor trainen is eigenlijk bijna niet mogelijk", zegt Hubert van der Maas, met zijn 13 jaar het jongste lid van de vereniging. Dit jaar wordt hij 14, een voorwaarde om lid te mogen worden. Als hij pas volgend jaar 14 zou worden, had hij nog een jaartje moeten wachten. „Het gaat ook echt om het plezier", zegt vader Arie. „Het is ontspanning na de ringrijwed- strijd." Hoewel je er wel degelijk voor in goede conditie moet zijn: op en van je paard springen, kan behoorlijk vermoeiend zijn. „En de meeste ruiters vergissen zich meestal wel een keertje als OKK even ademhaalt in plaats van stopt." Koninginnedag mét de ko ningin zorgt wel voor een kleine uitdaging: normaal gezien duurt een wedstrijdje 20 a 25 minuten. Gezien het krappe tijdschema op die dag, Beatrix is hooguit vijf kwartier in Wemeldinge zelf, moe ten de stoeltjesrijders een korter programma opstellen. „Maar daar komen we wel uit", zegt Van der Maas. „We weten het nog niet pre cies, maar we zouden in plaats van één, drie stoelen tegelijkertijd kun nen weghalen. Dat komt goed." O Koningin Beatrix bezoekt op 30 april Wemeldinge en Middel burg. PZC-verslaggevers Maurits Sep en Lilian Dominicus volgen de voorbereidingen op de web- log: www.pzc.nl/blog/oranjeboven. Het bestuur van de Groen van Prinstererschool vraagt ouders om rust en ruimte, zodat een zorgvuldig besluit kan door Rob Paardekam THOLEN - Tholen gaat prat op zijn goede sociale beleid. Het college schrok zich dan ook een hoedje toen de gemeente deze week on deraan bungelde in een onderzoek van de FNV. De uitkomst daarvan klopt niet volgens B en W. Om de kwaliteit van het sociale be leid in kaart te brengen, stuurde de FNV vragenlijsten naar Zeeuw se gemeenten. Op basis van de ant woorden werd een ranglijst samen gesteld. Met slechts dertig punten op een maximum van honderd stond Tholen een beetje in zijn hemd. Dat heeft de gemeente aan zichzelf te danken. Door drukte op de afdeling is de vragenlijst te snel en soms onjuist ingevuld. Een voorbeeld: op de vraag 'hoe lang volgt de gemeente mensen die uit de bijstand verdwijnen?' is geantwoord: tot zij werk hebben gevonden. Dat leverde nul punten op. In werkelijkheid worden veel mensen langer gevolgd. Het colle ge stelt daarom dat de gemeente vijf punten had verdiend. Dat geldt voor wel meer vragen, en dus komen B en W tot de ge ruststellende conclusie dat Tholen eigenlijk 65 punten verdient. „En met die score horen we bij de bes ten", aldus wethouder Velthuis. ZIERIKZEE - Het zorgniveau in het ziekenhuis in Zierikzee blijft ge handhaafd. Dat heeft ziekenhuisdi recteur Pieter Vierhout gezegd te gen wethouder Gilles Houteka mer. „Ik heb telefonisch contact ge had, want ik wil de vinger aan de pols houden", zegt Houtekamer. „En toen zei hij dat er geen enkele reden is om de dienstverlening in te krimpen. Vierhout zegt dat hij de 35.000 inwoners van Schou- wen-Duiveland nodig heeft om een ziekenhuis te worden waar ook zware gevallen behandeld wor den. Dan zeg ik, wat is je dat waard." Vierhout heeft gezegd dit voorjaar een informatiebijeen komst te houden voor inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88