201 zeeland Nooit meer weg uit de Noorse VIootschouw in kanaal Middelburg lonkt naar Middelburg op 30 april reptielenzoo Iguana Tweede Wereldoorlog persoonlijk herinnerd Kinder-doe-dagen in Ambachtscentrum Havenbedrijf begint met aanleg zanddepot MicMec zet educatie op Ambon voort Verkeershinder door werk aan Langendam ERFGOED De geschenkwoningen beho ren tot het Schouwen-Duive- lands historisch erfgoed. Afgekeurde poolwoning donderdag 18 februari 2010 s GOES Frank de Klerk, samensteller van het boek 'De Oorlog in Stukken' houdt donderdag 25 februari een le zing over de persoonlijke verhalen die hij bij de samenstelling van zijn boek tegenkwam. De Klerk zocht en vond de voelbare sfeer van dreiging en oorlog in tal van brieven, dagboeken, verhalen en verslagen van doodgewone Zeeuw en. De lezing wordt gehouden in de bibliotheek in Goes. Aanvang 20.00 uur. Entree 3,50 euro. GOES Het Ambachtscenrum in de Hol- landsche Hoeve in Goes houdt vol gende week tijdens de voorjaarsva kantie drie kinder-doe-dagen. Die vinden plaats in verschillende ate liers en op het middenpleintje. Dinsdag 23, woensdag 24 en don derdag 25 februari kunnen kinde ren tussen 13.00 en 16.30 uur mee doen met spelletjes, kleien, schilde ren, plakken en allerlei andere knutselkarweitjes. Toegang en parkeren zijn gratis. VLISSINGEN-OOST Havenbedrijf Zeeland Seaports is begonnen met de aanleg van één van de vier zanddepots in Vlissin- gen-Oost. De Raad van State heeft daarvoor vorige week toestemming gegeven. De Vogelbescherming Nederland vocht de vergunning aan, omdat met het depot een fourageer- en vluchtgebied voor vogels verloren gaat. Om het verlies van een hoog- watervluchtplaats voor vogels te compenseren, legt het havenbe drijf tussen het natuurgebied en het zanddepot een dam aan. VLISSINGEN Het Walcherse milieueducatie- centrum MicMec gaat verder met milieu-onderwijs op Ambon, waar Vlissingen een stedenband mee heeft. Drie medewerkers van het centrum vertrekken dit voorjaar naar het Molukse eiland om leer krachten bij te scholen over milieu onderwijs. Ook verspreiden ze les materiaal en hopen ze te zorgen voor meer leskisten met milieuedu catie voor kinderen. Daar zijn er nu acht van. Maar nog lang niet al le 195 basisscholen op Ambon wor den bereikt. ZOUTELANDE In opdracht van de gemeente Veere wordt vanaf 22 februari ge werkt aan de Langendam in Zoute- lande. De riolering wordt vervan gen, het fietspad en de weg geasfal teerd en de bestaande beplanting vervangen. Het doorgaande ver keer en bestemmingsverkeer wordt omgeleid. De kruising Lan- gendam-Ooststraat-Duinweg blijft gedeeltelijk open voor het verkeer maar de kruising Sloestraat - D.Koddelaan-Langendam niet. De werkzaamheden duren volgens de gemeente tot 1 mei en de kosten bedragen 160.000 euro. door Maurits Sep MIDDELBURG - Wie op 30 april de koningin in Middelburg wil zien maar er niet bij kan omdat het al te druk is, kan andere leuke din gen doen op de Loskade. De ge meente gebruikt dat gebied als 'overloopterrein' voor het feest in de binnenstad. De meest bijzondere activiteit op het alternatieve feestterrein is een vlootschouw in het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Los kade. Daar zullen in ieder geval platbodems van de Stichting Be houd Hoogaars aan meedoen. De feestelijkheden op de Loskade duren op 30 april tot 18.00 uur. Er zijn muziekoptredens van onder meer dweilorkesten en zangkoren. De gemeente heeft voor de Loska de gekozen omdat het gebied groot genoeg is, gunstig ligt voor bezoekers die van buiten de stad naar Middelburg komen en omdat het goed te controleren is. Boven dien wil de gemeente voorkomen dat verspreid door de stad allerlei kleinere festivalterreintjes gemaakt moeten worden. Ook voor de aankomst van de Gi ro d'Italia op maandag 10 mei wordt de Loskade gebruikt. De volgwagens van de wielerkaravaan zullen er parkeren. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als de gemeente Vlis singen niet oplet, laat ze reptielen zoo Iguana uit haar handen glip pen naar Middelburg. Die heeft na melijk een aanbod gedaan. Twee kavels van elk vier hectare; meer weet Ad Bom van Iguana ei genlijk niet van het voorstel. Hij is nog niet ingegaan op de uitnodi ging om eens met de buurgemeen te te komen praten, omdat hij nog altijd in onderhandeling is met de gemeente Vlissingen om te komen tot een groter Iguana. Maar dat duurt al vierenhalf jaar en Bom is zo'n beetje moegestre den. „Van al die energie had ik zelf een gebouw kunnen neerzetten." Met al het geld dat de stichting tot dusver in de planvorming heeft ge stoken, was ze ook al een heel eind gekomen. Wat het bestuur van Iguana ook bedacht, telkens trokken Vlissing- se ambtenaren er volgens Ad Bom een dikke streep doorheen. In Mid delburg zeggen ze 'officieel' niets van een aanbod te weten. Het zou komen van een ambtenaar, die overigens tot voor kort nog werkte bij de gemeente Vlissingen. Hij ontkent nu zelf naar Ad Bom te hebben gebeld, laat staan kavels te hebben aangeboden. De Noorse geschenkwoningen waren oorspronkelijk be doeld voor het poolgebied. Daar voldeden ze echter net niet aan de eisen. Voor het Nederlandse klimaat zijn de ook naar moderne maatstaven nog uitstekend geïsoleerde woningen prima. door Piet Kleemans Het is er behaaglijk warm. Altijd, vol gens Gilles en Maja Klompe. Ze wonen op de kop af 34 jaar met veel plezier in een Noorse houten woning aan het Duinweg je in Burgh. „En die zijn echt héél goed geïsoleerd", zegt Gilles Klom pe. Hij beent naar buiten en komt even later terug met een plukje van wat nog het meest op bruine ruige wol lijkt. „Een dikke laag van dit spul zit tussen de buiten- en de binnenwand. En dat werkt echt perfect." Echtgenote Maja knikt en thousiast. Het jaarlijks bezoek van de meteropnemer is voor haar een heel plezierige aangelegenheid. Want de steevast lage meterstand wekt elke keer weer verbazing bij de meteropnemer. Verhuurder woningbouwvereni ging Zeeuwland is bezig met een grondige renovatie van het huis van Gilles en Maja en nog zes an dere Noorse woningen in Burgh-Haamstede en Renesse. Ma ja: „Ze hebben gevraagd of wij cen trale verwarming wilden, maar dat hebben we geweigerd. Helemaal niet nodig. Boven hebben we elek trische plintverwarming en bene den een houtkachel. En dat is meer dan voldoende." De indeling van de Noorse wonin gen zoals die destijds door Noor wegen aan Nederland geschonken werden, is anders dan anders. De zitkamer is relatief klein, maar de woonkeuken is weer heel ruim. De kelder is fors, de overloop smal. Er zijn vier slaapkamers bo ven en oorspronkelijk was er ook nog eentje beneden. De meeste be woners hebben die benedenslaap- kamer bij dé zitkamer of keuken getrokken. Ook in het huis van Gil les en Maja is de indeling beneden in de loop der tijden veranderd. Wat gebleven is, is de typerende keuken; kastjes met gladde deuren voorzien van metalen handgre pen. Wat verdwenen is, zijn de al net zo markante dubbele ramen. Er komen hardhouten kozijnen met dubbelglas voor in de plaats. Modern comfort, maar dan wel uit gevoerd in de stijl die bij de Noor se woning hoort: draairamen met drie horizontale spijlen. „En de buitenluiken komen terug", doet Gilles een enthousiaste duit in het zakje. Hij heeft zich helemaal ver diept» in zowel de historie als de constructie van de Noorse wo ning. Laat zien hoe vernuftig de houten schil van het huis is opge bouwd. Dezelfde techniek wordt bij het herstel van die buitenschil weer gebruikt. „Alleen werd het toen gespijkerd en nu geschroefd." Bij de Noorse woning van Gilles en Maja is de renovatie voör een groot deel achter de rug. De schil- ders zijn nog her en der in het huis bezig, maar het echt grote werk is gebeurd. Maja en Gilles i zijn blij toe. Hoewel ze het eigen- Gille en Maja Klompe wonen al 34 jaar met veel plezier in een houten geschenkwoning aan het Duinwegje in Burgh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76