Vernieuwing gemeenteraad Sluis lijkt n 2oI zeeland Krimpt achterban van Sluise raad? Nachtuuln des duivels op burgemeester Sala Pannenkoeken eten voor goed doel BELOFTES Alle partijen willen belastingverhoging beperken Komende debatten donderdag 18 februari 2010 er altijd wensen leven in de streek. Maar de lijsttrekkers kunnen deze keer nauwelijks beloven wensen te vervullen. Ze betogen al maanden eensgezind dat het weer gezond maken van de gemeente hun alles overheersende opdracht is. Dus proberen partijen te scoren door elkaar vliegen af te vangen op al bekende stokpaardjes. Francois Babijn, die met éigen lijst dit keer in de gemeenteraad hoopt te komen, wrijft de 'oude partijen' elk debat in dat ze geld hebben ver kwanseld in megalomane projec- GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 3 maart 2010 Naast de al bekende deelnemers doen ook Marianne Carels (Dorps belangen en Toerisme) en Ineke Mulder (Lijst Babijn) mee aan het debat van Vrouwen van Nu op 24 februari in het Ledeltheater. Zeven vrouwelijke kandidaten van partijen - D66 heeft geen vrouwen op de kieslijst - lichten belangstel lende vrouwen in over de program ma's van hun partijen. Een dag eer der houden ondernemers een de bat in Mauritshof in IJzendijke. De jonge kandidaten van PvdA, VVD en CDA gaan zaterdag 27 fe bruari op politieke kroegentocht in de gemeente Sluis. Met het naderen van de der de maart worden de messen iets scherper geslepen, bleek gisteravond tijdens het PZC/BNDeStem-debat tus sen de Sluise lijsttrekkers. door René Hoonhorst De vriendelijkheid wordt even aan de kant gezet. De acht Sluise lijsttrekkers benadrukten ander halve week geleden dat het de ko mende raadsperiode klaar moet zijn met kijven en bekvechten. Dis cussiëren prima, maar altijd in dienst van de inwoners van Sluis: meer en betere voorzieningen, be scheiden belastingtarieven en een gedegen werkende en bestuurde gemeente. Nu verkiezingsdag 3 maart nadert, is het (even?) gedaan met de be leefdheid. Er moeten stemmen worden gewonnen tijdens de de batten. En ook de eigen achterban moet zich kunnen herkennen in - als het even kan - uitgesproken standpunten. Dus moeten de aan voerders van de acht aan de Sluise gemeenteraadsverkiezingen deel nemende partijen zich profileren. Normaal is dat makkelijk, omdat ten als Euregiotuinen en Sluis aan Zee. Als zelfrerklaard 'dossierken ner' kreeg hij van Robert Evers (PvdA) het verwijt dat hij feiten door elkaar haalt. „De gemeente investeert geen vijftien miljoen eu ro in een brede school in Oost burg, dat doet corporatie Woon- goed", doceerde Evers. Babijn leek als vertegenwoordiger van een nieuwe partij een punt te hebben toen hij het risico schetste dat de meerderheid van de raadsze- tels na de verkiezingen toch weer bezet wordt door oude bekenden. Behalve dat veel partijen oude kop stukken op verkiesbare posities zet ten, zit een aantal oude getrouwen nog steeds op het vinkentouw. „Die hopen via voorkeurstemmen toch weer op een raadszetel te kun nen gaan zitten", wist Babijn. Albert de Bruijn (D66) wilde hele maal niet over 'poppetjes' praten. Zijn partij is weliswaar niet belast door het recente verleden, maar De Bruijn wil alleen vooruitkij ken. De lijsttrekker die hét 'anders' wil doen, snapte niet dat de mees te partijen aan het eind van het de bat - uitgedaagd door een vraag uit het publiek - toch beloofden de be lastingen niet te verhogen. Uitein delijk ging toch iedereen min of meer met die belofte mee. Lokale partijen zien het als speerpunt en ook de landelijke partijen doen hun uiterste best lastenverzwaring te voorkomen. „Maar niemand kan in de toekomst kijken", waar schuwde Evers. De meeste Nederlanders lopen niet warm voor gemeenteraadsverkiezingen. Volgens onderzoek in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat nog niet de helft van de kiesgerechtigden over twee weken naar de stembus. Redenen om niet te gaan stemmen - naast algehele desinteresse voor de plaatselijke politiek - zijn onder meer dat mensen geen idee hebben op wie ze moe ten stemmen en er weinig vertrouwen in hebben dat lokale politici naar hen luisteren. Sluis had vier jaar geleden een opkomstpercentage van zo'n zestig pro cent, een procentje minder dan vier jaar daarvoor. Of dat percentage dit jaar weer wordt gehaald, betwij felen Joke Poissonnier uit Schoondijke en Tanny de Bruyne uit Oostburg. Beide dames zijn naar het de bat van PZC/BNDeStem in het Ledeltheater getogen om standpunten van partijen te horen. De drukte bij het debat betekent niet dat heel kiesgerechtigd Sluis naar de stembus gaat, verwachten de dames. Poisson nier: „Ouderen zullen wel gaan stemmen. Die be schouwen dat als een verworven recht. Ik als vrouw nog meer. Maar of de wat jongeren ook nog in groten getale naar de stembus gaan?" Marianne Poissonnier uit Waterlandkerkje twijfelt daaraan. Ze staat zelf als 'backbencher' op een kandi datenlijst, maar ziet weinig politieke interesse om zich heen. Jacques Serlé uit Waterlandkerkje denkt dat een heikel punt als Waterdunen meer mensen naar het stemhokje drijft. Hij, zelf van CDA-huize, voorspelt dat Francois Babijn garen spint bij zijn fer me 'neen tegen Waterdunen'. Serlé wijst kiezers op www.gemeenteanalyse.com, waar^ inzichtelijk wordt hoe gemeenten hun geld hebben besteed. In het Oostburgse Ledeltheater was gisteravond niet direct te merken dat lok^ politiek mensen steeds minder aanspreekt. j aardenburg - Als eerste burge meester die langer dan vijf jaar aan het bewind is, wordt de Sluise burgemeester Jaap Sala niet opge nomen in de Orde van de Nacht uuln. Dat Sala geen echt carnavalshart heeft, was de Raad van Elf van de Aardenburgse Carnavals Stichting (ACS) De Nachtuuln al langer dui delijk. Maar de 'beschamende hou ding van het college van B en W en burgemeester Jaap Sala in het bijzonder tijdens de afgelopen car navalsdagen' was de druppel die de emmer deed overlopen, laat ACS-voorzitter Germen Modde weten. De burgemeester liet de sleuteloverdracht zaterdag over aan wethouder Maria le Roy en be stond het om raadslid Robert Evers (Aardenburger én leutvier- der) te vragen de sleutel weer in ontvangst te nemen. De burgemeester schitterde vooral - evenals de overige collegeleden - door afwezigheid. Sala vindt het jammer dat ACS 'grove, persoonlij ke kritiek' uit zonder eerst navraag te doen naar de reden van afwezig heid. Hij was op pad voor Uwnieu- wetoekomst en Pto en een verga dering van het seniorenconvent, terwijl de dienstdoende wethou ders voor dringende zaken werden weggeroepen. CLINGE - Op initiatief van de cliën ten bakte het horecateam van Stichting Tragel gisteren pannen koeken voor het goede doel in res taurant 't Palet in Clinge. Tussen 14.00 en 16.00 uur konden liefheb bers de lekkernijen komen eten. Er kwamen zo'n 120 gasten over de vloer: dorpsbewoners, cliënten en personeel. De opbrengst gaat naar de slachtof fers van de aardbevingsramp in Haïti. Er werden ook kunstbloe men verkocht die beschikbaar zijn gesteld door de Sluiskiltunnelorga- nisatie. De bloemen zijn nog tot 25 februari verkrijgbaar in de ver schillende winkels van Tragel. Ook de helft van de dagopbrengst van de winkels ging gisteren naar het Nathalie Wijsevelde met haar overheerlijke pannekoeken voor het goede goede doel. doel in het restaurant van stichting Tragel in Clinge. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66