80 leerlingen Keihard onderuit op op het matje voor spijbelen 181 zeeland Cd Rijkswaterstaat belooft weinig overlast bij opspuiten stranden Investeringsfonds voor Cadzand-Bad van start Aanzoek Vijf bekeuringen luxe verzuim KNEUZINGEN Echtpaar maakt smak en dient claim in bij gemeente almanak 'ÊBÈÈÈ^E donderdag 18 februari 2010 door Frank van Cooten en Sheila van Doorsselaer door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Vorig schooljaar zijn 8o hardnekkige spijbelaars uit het voortgezet onderwijs op het matje moeten komen bij de Terneuzense leerplichtambtenaren. Dat blijkt uit het Jaarverslag Leerplicht 2008-2009. De belangrijkste beweegreden voor schoolverzuim was een ge brek aan motivatie. Dat speelde vooral bij vmbo-leerlingen. Daar naast waren er ook nogal wat leer lingen die voortdurend te laat kwa men. Daarbij ging het vooral om havo/vwo-leerlingen. Andere rede nen voor ongeoorloofd verzuim waren onterechte ziektemeldin gen, conflicten op school met me deleerlingen of docenten of pri- vé-omstandigheden, zoals een zor gelijke thuissituatie. Omdat de scholen strengere regels hebben gekregen om verzuim te melden, zijn volgens de leerplicht ambtenaren geen vergelijkingen te maken met voorgaande schoolja ren. Over kortdurend verzuim, kor ter dan drie dagen aaneengesloten of over een bepaalde periode meer dere lesuren, zijn geen cijfers be kend. Dat houden de scholen voor zichzelf bij. Te laat komen werd vroeger niet als ernstig verzuim gezien, maar met ingang van dit schooljaar wel. Leerlingen die binnen een half jaar zes keer te laat op school ko men worden gemeld bij de leer plichtambtenaar die dan een ge sprek met ze heeft. Wie negen keer te laat komt word doorverwe zen naar het bureau HALT en krijgt een taakstraf Vorig schooljaar werd al proefge draaid. Veel verzuimmeldingen overschreden de maatstaf al, waar door de leerplichtambtenaar de jongeren al doorhad kunnen ver wijzen naar HALT. In enkele geval len is dat ook gebeurd. Omdat dit schooljaar niet meer zo soepel wordt omgegaan met te laat komen wordt verwacht dat het aantal laatkomers zal dalen. Vorig schooljaar zijn vijf pro- ces-verbalen opgemaakt voor luxe verzuim. Daarvan is sprake als ouders hun kinderen buiten de aangewezen schoolvakanties thuis houden om op vakantie te gaan. Kinderen kunnen wel vrij krijgen als er sprake is van 'gewichtige om standigheden'. door Martijn de Koning CADZAND - Met de oprichting van de Stichting Investeringsfonds is gisteren een nieuwe stap gezet in de plannen voor ontwikkeling van Cadzand-Bad. Uit het fonds wor den de plannen voor de aankle ding van de openbare ruimte in de badplaats betaald. Ondernemers die investeren in het dorp, storten een bijdrage in het fonds. Dat wordt ook gevoed door subsidie van de provincie en een bijdrage van de gemeente Sluis. Het bestuur van de stichting bestaat uit burgemeester Jaap Sala, wethouder Maria le Roy en Paul Hoen van Bouwfonds Ontwikke- Tip? redactie@pzc.nl Aan het eind van een mooie winter dag rijden een man en een vrouw (al jaren samenwonend) richting huis. Ze hebben genoten van een strand wandeling en zijn uitgelaten. Bij een rij wachtende auto's voor het stop licht stapt de man plotseling uit en loopt achterom de auto naar zijn vriendin die achter het stuur zit. Zij denkt: wat krijgen we nu! Terwijl hij haar portier opent stopt ondertussen achter hen een politie wagen. Midden in het drukke ver keer heeft haar vriend inmiddels een knieval gemaakt op de mid- denstreep. "Wil je met me trouwen", klinkt het. Ondertussen nadert de uit gestapte agent en vraagt met strenge blik wat er aan de hand is. Nogal van haar stuk gebracht geeft zij uit leg en denkt: dit loopt niet goed af. De reactie van de agent is kort en bondig: „Tja, en wat is hierop uw antwoord?" Temeuzenaar Peter van Antwerpen maakte vo rige week vrijdag met zijn vrouw een behoor lijke smak in de Noord straat ter hoogte van het Kruidvat. Dat gedeelte van de belangrijkste winkelstraat van Terneuzen was spekglad. Eerder die dag waren al meer mensen onderuit gegaan. Behalve kneuzingen aan heup en elleboog sneuvelde zijn bril van achthonderd euro. Van Antwer pen heeft inmiddels een schade claim ingediend bij de gemeente en adviseert andere slachtoffers van de gladde winkelstraten het zelfde te doen. „Schandalig dat de gemeente niet of nauwelijks strooit in de belangrijkste winkel straat. Er is sprake van grove nala tigheid." Volgens een woordvoerster van de gemeente Terneuzen was sprake van overmacht omdat het strooi- zout op was. „Wel is naar aanlei ding van de valpartijen op vrijdaga vond gestrooid. Het nadeel van de Noordstraat en de Havenstraat is echter dat er weinig zon op komt. En omdat er geen auto's door bei de straten rijden wordt het zout niet ingereden." De gemeente Terneuzen vraagt de ondernemers hun eigen stoep schoon te houden. Dat gebeurt, zegt Bram Legrand van onderne mersvereniging City Terneuzen, maar binnen deze vereniging zijn daar geen specifieke afspraken over gemaakt. „Wel zijn we natuur lijk verrast door de langdurige win ter en de hevigheid van het winter weer. Als we zien dat het ergens glad is, vragen we de gemeente di rect te strooien. Je moet het na tuurlijk wel melden." Binnen de Middenstands Vereni ging Sluis zijn wel afspraken ge maakt over het sneeuw- en ijsvrij houden van de stoep, zegt voorzit ter Sancho Jansen. In Sluis is dat ook makkelijker omdat het vrijwel allemaal zelfstandige ondernemers zijn die niet zitten te wachten op ongelukken voor hun deur. „Jonge medewerkers van een grootwinkel bedrijf interesseert dat geen bal. De mentaliteit van die gasten is er barmelijk." Jansen vindt het daar om te makkelijk de gemeente over al de schuld van te geven. „In de Sluise winkelstraten wordt over het algemeen goed ge strooid", zegt een woordvoerster van de gemeente Sluis. Jansen voelt de gladheid niet in zijn portemonnee, zegt hij zelf. „Maar als ze in België een weer- alarm afgeven, komen de Belgen niet. Dat weet mijn kind van vijf zelfs." Bij de sportartikelenzaak van Intersport Vermeersch in de Gentsestraat in Hulst verwelkom den ze de afgelopen maanden wel aanzienlijk minder klanten. „Met name oudere mensen zagen we minder", zegt een verkoopmede werkster. „Die leken toch "veilig thuis te willen blijven." Volgens verkoopster Marlou van kinderkledingwinkel Dani's Cor ner, even verderop in de Gentse straat, komt dat omdat er slecht ge strooid is in de Hulster winkelstra ten. „Wij hebben onze eigen stoep zoveel mogelijk gestrooid omdat de gemeente dat niet deed." De gemeente Hulst kan niemand verplichten de eigen stoep schoon te houden, zegt een woordvoer ster. Wel wordt vriendelijk ge vraagd dat te doen. "Het Hulster winkelgebied is wel onderdeel van de eerste route waar wordt ge strooid. ling. Dat bedrijf is, als mede-initia tiefnemer van recreatiepark Cave- lot, een grote 'voeder' van het fonds. Overigens informeert het college van Sluis vanavond de gemeente raad hoe het er voor staat met de plannen in Cadzand-Bad. De ont wikkelingen rond onder meer de 'schil' van het dorp, de jachthaven en het sportcluser komen aan bod. Dat gebeurt in de raadszaal in het Sluise belfort. De bijeenkomst, die openbaar is, begint om 19.30 uur. Komende dinsdag wordt diezelfde informatie aan de burger doorgege ven in de sporthal van Cadzand. Ook die voorlichtingsavond begint om 19.30 uur. Wout den Doelder van Wout Wo Men in de Havenstraat in Terneu zen: „Gelukkig veegt een aantal on dernemers de stoep voor de eigen winkel schoon. Zodoende kan je vlak onder de luifels nog goed lo pen. En op de gedeelten waar het nog glad was, strooide ik zelf wat keukenzout. Gladheid hoort wel bij de winter." foto Mark Neelemans Christl Pluijm van HP Lederwaren in de Frans van Waesberghestraat in Hulst: „In januari en december was het huilen met de pet op. Door kou en gladheid was er soms geen kip in de winkel, hoewel ik altijd netjes mijn eigen stoep strooi. In februari werd het heel druk; de wintersport stond voor de deur, dus zijn koffers nodig." foto Mark Neelemans Ellen van Keulen van eetcafé Kaai 10 in Sluis: „In Sluis is in de winkel straten gelukkig veel gestrooid. En alle ondernemers bij ons maken hun stoepje schoon. Ze willen natuurlijk allemaal ook in de wintermaanden goed draaien. En we willen niet heb ben dat mensen vallen en met been breuken in het ziekenhuis terecht komen." foto Mark Neelemans door Martijn de Koning BRESKENS - Het opspuiten van de stranden aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust zal weinig overlast opleveren voor strandbezoekers en paviljoenhouders. Er wordt zo veel mogelijk rekening gehouden met hun wensen. Dat beloofden opdrachtgever Rijkswaterstaat en uitvoerder Boskalis gisteren tij dens een informatiebijeenkomst in Breskens. De werkzaamheden vinden van half maart tot eind april plaats bij Cadzand-Bad (van 't Zwin tot de radartoren bij de Zwarte Polder), ter hoogte van Schoneveld (net ten westen van Breskens) en bij Breskens zelf Boskalis zet er een gloednieuwe hopper, de Gateway, voor in. Het bedrijf pakt, op verzoek van strandondememers, eerst het ge deelte tussen 't Zwin en het uitwa teringskanaal aan. Dat duurt een dag of tien. Vervolgens komt het deel ten oosten van het kanaal, tot de Zwarte Polder, aan de beurt. De Gateway zuigt het zand van de zeebodem op zo'n dertig kilome ter uit de kust. Het schip brengt het naar een plek in zee op 1100 meter van het strand ter hoogte van paviljoen Caricole. Vanaf daar wordt het zand door een buis (een zogenaamde zinker) over de zeebo dem naar het strand geperst. Ver volgens gaat het door tijdelijke ver bindingsbuizen naar de plek waar op dat moment gespoten wordt. Die buizen liggen op het strand; Boskalis zorgt voor overgangen. Eind april verhuist het materiaal naar Schoneveld en vervolgens naar Breskens, waar dezelfde pro cedure zich herhaald. Eind mei moet alles klaar zijn. De strandvakken waar gewerkt wordt, worden enkele dagen afge sloten. De zandsuppletie vindt één keer in de pakweg vijf jaar plaats omdat de kustlijn zich dreigt terug te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64